انواع شیشه اتومبیل و کاربرد آن ها

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

انواع شیشه اتومبیل و کاربرد آن ها

شیشه، عضو مهمی در بدنه خودرو است که قطعات داخل کابین و سرنشینان را در برابر صدا، اشعه ماورا بنفش، خاک، سرما، گرما، باد و باران محافظت می کند. همچنین این وسیله، کمک بزرگی به راننده برای دید درست و پیش گیری از هر گونه حادثه و تصادف است.

کیفیت ساخت شیشه خودرو و استفاده درست از نوع مناسب برای بخش های مختلف یک وسیله نقلیه، تأثیر مستقیمی در ایمنی و همچنین آسایش راننده و سرنشینان دارد. بنابراین توصیه ما به شما این است که پیش از انتخاب و خرید این قطعه شفاف به شکل، ابعاد، سلامت، کاربرد و از همه مهم تر ضریب ایمنی آن توجه کنید؛ همچنین توجه داشته باشید که شیشه ماشین خط و خش، حباب و برآمدگی نداشته باشد.

اهمیت ایمنی در شیشه خودرو

در گذشته، تنها از شیشه های معمولی برای انواع خودروها استفاده می شد که بسیار خطرناک بودند و شکسته شدن آن ها تحت هر عنوانی به سرنشینان آسیب های جدی می رساند؛ زیرا نوع معمولی بسیار ضعیف بوده و به سرعت خرد می شدند. در همچین شرایطی، بحث ایمنی در این قطعه حساس مطرح شد و برای نصب آن از چسب نئوپرن و لاستیک در دورتادور این قطعه حساس استفاده شد.

در سال ۱۹۹۹ هنری فورد، تکنولوژی جدیدی را تحت عنوان شیشه لمینت با هدف بالابردن امنیت خودرو مطرح کرد که با استقبال خوبی مواجه شد. در نتیجه خلق نسل جدید این قطعه، شرکت فورد شروع به تولید تمام محصولات خود با لمینت کرد و این موضوع، سرآغازی برای رواج اهمیت استفاده از آن شد.

انواع شیشه خودرو

شیشه های ماشین دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که در سایزها و شکل های متفاوت عرضه می شوند؛ دلیل اصلی طراحی متفاوت این قطعه، نوع کاربرد و درصد ایمنی آن ها است. این قطعه مهم شفاف به صورت کلی در چهار نوع دسته بندی می شود که در ادامه شرح می دهیم:

۱-شیشه خودرو مجهز به لایه P.V.B

P.V.B مخفف کلمه Polyvinyl Butyral است که به صورت دو لایه روی هر دو سطح شیشه قرار می گیرد. مهم ترین ویژگی این لایه ها، امنیت بالایی است که در برابر نیروهای خارجی برای خودرو فراهم می کنند.

لایه ایمنی P.V.B در برابر ضربه ها مقاوم بوده و زمانی که شیشه ماشین در معرض شکستگی قرار می گیرد؛ خرده های آن به صورت یکپارچه در کنار هم قرار گرفته و فرو نمی ریزند تا آسیبی به سرنشینان نرسد. جذب درصد بالایی از اشعه فرابنفش و امکان ترمیم پس از ترک خوردن از دیگر مزیت های این قطعه با لایه P.V.B است.قسمت بالایی شیشه های جلو با هدف جلوگیری از تابش نور آفتاب به چشم و صورت راننده، کمی تیره طراحی می شوند.

۲- شیشه های جانبی و عقب خودرو

به طور معمول شیشه های غیر از بخش جلویی خودرو، لایه P.V.B ندارند؛ اما دارای استحکام نسبتا مناسبی هستند. این نوع به گونه ای طراحی شده اند که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سرنشینان ماشین، خرده های آن پس از شکستگی خاصیت برندگی نداشته باشند.

۳-شیشه های دودی خودرو

در بیشتر خودروهای لوکس و اسپرت با هدف زیبایی و جذب اشعه فرابنفش از شیشه های دودی استفاده می شود؛ زیرا اشعه مادون قرمز به مرور زمان باعث آسیب رسیدن به قطعات داخل کابین ماشین می شود. امکان دودی کردن شیشه ها، بر روی هر مدل خودرویی توسط خود راننده امکان پذیر است و به راحتی انجام می شود.

۴- شیشه خودرو المنت دار

منظور از المنت، خطوط سیاه رنگ موازی هستند که در سطح شیشه های عقب خودرو قرار دارند. این خطوط در جهت فراهم کردن دید مناسب برای راننده هنگام رانندگی با روشن شدن سیستم برق ماشین، جریان برق را از المنت های مخصوص رد کرده و با گرمای تولید شده، بخار و قطرات ناشی از برف و باران را از روی آن محو می کنند.زمانی که در هوای سرد، بخاری خودرو روشن است؛ به علت فاصله زیاد بخاری تا عقب ماشین، شیشه عقب بخار کرده و دید راننده مختل می شود.

.
منابع:

.https://alborz.persianleader.ir
.https://www.zingapp.ir

انواع شیشه اتومبیل و کاربرد آن ها
top