رانندگی در شب (راهنما)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

چگونه در شب رانندگی کنیم

آموزش رانندگی در شب – گام اول 

چه تفاوتی بین رانندگی در روز و رانندگی در شب وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال موارد زیر را در نظر بگیرید تا به اهمیت آموزش رانندگی در شب پی ببرید، این موارد حاوی نکاتی است که آموزش رانندگی در شب را برایتان ملموس و ساده خواهد کرد.

نکته اول: تفاوت شدید آمار تصادفات در شب

به این آمار دقت کنید: اکثر سفرها در طول روز انجام می‌شود و آمار جابجایی در شب تنها یک چهارم از سفرها را به خود اختصاص داده؛ با این وجود، حجم بالایی از تصادفات جاده‌ای شب اتفاق میوفتد. آمار تصادفات رخ داده در شب سه برابر روز است و این آمار به شدت بالاست.

تلفات تصادفات در شب نیز آمار بالایی دارد.  با این مقدمه سعی نداریم شما را از تصادف در شب بترسانیم تنها سعی داریم تمامی نکات مورد نیاز در این خصوص را به شما یادآور شویم. آمار تصادف بالا به معنای عدم توجه رانندگان به نکات ایمنی و عدم تجهیز جاده‌ها و وسایل نقلیه برای رانندگی در شب است.

علاوه بر اینها آمار تصادفات شب در جاده‌هایی که به مناطق طبیعی می‌رسد بسیار بالاست. دلیل آن بالا رفتن تردد حیوانات در هنگام شب است.

حیوان به طور طبیعی به نور ماشین شما خیره می‌ماند و تکان نمی‌خورد بنابراین امکان سانحه را بالا می‌برد. هنگام شب چشمان حیوانات بازتاب خواهد داشت که به این ترتیب می‌توان حضور حیوان را در خیابان تشخیص داد.

هنگامی که به ناگهان در جاده به حیوان برخورید سه عامل تاثیر گذارد است: مهم‌ترین عامل سرعت شماست. اگر سرعت کم باشد می‌توانید از برخورد جلوگیری کنید. عامل دوم شرایط جاده و ماشین شماست.

در صورتی که جای مانور داشته باشید یا ماشین شما ترمز قوی و ایمنی بالایی داشته باشد از برخورد می‌توان جلوگیری کرد. عامل سوم هشیاری و مهارت شما در کنترل است. اگر هشیار عمل کنید می‌توانید از برخورد جلوگیری کنید.

اما اگر شرایط به نحوی پیش رفت که برخورد اجتناب ناپذیر بود متاسفانه برخورد به حیوان در مقابل انحراف شما از جاده تنها انتخاب خواهد بود. در این شرایط باید سریعا تصمیم بگیرید.

نکته دوم: کاهش دید در شب و قدرت مانور کم در سرعت‌های بالا

نکته مهم آموزش رانندگی در شب یادآوری تفاوت محدوده سرعت نسبت به روز است. اگر با سرعت ۹۶ کیلومتربرساعت حرکت می‌کنید، ۶۰ متر نیاز دارید تا ماشین را نگه دارید. می‌دانید دید شما در شب چقدر است؟

اگر چراغ‌های خیلی خوبی داشته باشید حدود ۱۰۶ تا ۱۵۰ متر جلوتر را می‎‌بینید و اما اگر چراغ‌های متوسط و ضعیفی داشته باشید محدوده دید به ۴۵ تا ۸۰ کاهش خواهد داشت.

بیایید جمع‌بندی کنیم، اگر چراغ شما ضعیف باشد و سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت، مانعی بر سر راه شما قرار گیرد، آیا فرصتی برای نگه داشتن ماشین خواهید داشت؟ حتی اگر دید خوبی هم داشته باشید با از دست دادن چند ثانیه باز هم زمان برای نگه داشتن باشید بسیار محدود است.

نتیجه آنکه آموزش رانندگی در شب بر دو پایه استوار است؛ سرعت کم، تمرکز بالا

نکته سوم: تنظیم چراغ، خطر خیره شدن به نور و استفاده صحیح از نور بالا

چراغ‌ها باید به درستی تنظیم شود؛ حواستان به نوردهی چراغ‌ها باشد. می‌توانید برای ایجاد تغییر و بهبود نوردهی از دفترچه راهنمای ماشین استفاده کنید و تنظیمات مناسب را انجام دهید. گاهی نیز مجبور خواهید بود که برای تنظیم چراغ، ماشین را به متخصص این کار نشان دهید.

اما در بسیاری از موارد تنها کمی تمیزکاری چراغ‌ها تغییر بسیار زیادی در نوردهی ایجاد می‌کند. زمانی که در خیابان مشغول به حرکت هستید گاهی با نورهای خیره کننده‌ای مواجه می‌شوید و خاصیت چشم انسان خیره شدن به نور است. این دقیقا همان خطر بالقوه‌ای است که هنگام آموزش رانندگی در شب بارها به آن اشاره می‌کنند.

باید از این خطر آگاه باشید و سعی کنید در شرایطی که نورهای شدید وجود دارد از خیره شدن اجتناب کنید. اگر نوربالا از پشت سر بی جهت زده می‌شود با تکان دادن آینه راننده پشتی را متوجه کنید که نور را تنطیم کند.

در صورتی که از روبرو نوربالای شدید زده می‌شود اگر نتوانید جلو خیره ماندن به آن را بگیرید حتی ممکن است برای چند ثانیه نابینا شوید.

در شرایطی که نور خیره کننده از روبرو زیاد است حواس خود را به خط کشی جاده معطوف کنید و با دنبال کردن ماشین‌های کنار دستی و خط کشی جاده از نگاه کردن به این نورها در امان بمانید. نوربالا همیشه هم مشکل‌ساز نیست و اگر در جای مناسب استفاده شود یکی از ضروریت‌هایی است که استفاده از آنرا در آموزش رانندگی در شب در نظر می‌گیرند؛ نوربالا دید شما را واضح‌تر و وسیع‌تر می‌کند. پس وظیفه شما در استفاده از نور این است که در صورتی که ماشین از روبرو بیاید باید سریع نوربالا را خاموش کنید.

اگر بخواهیم رک و راست صحبت کنیم باید بگوییم که اگر ماشین روبرویی در اثر نوربالای شما، آن هم به دلیل لحظه‌ای دید بیشتر که بدون آن هم امکان عبور داشتید دچار سانحه شود؛ یکی از اصلی‌ترین مقصرها شمایید که دید او را مختل کردید.

پس با نوربالای بی جا حادثه ایجاد نکنید. هنگام آموزش رانندگی در شب به شما یادمی‌دهیم که چگونه هنگام استفاده از نوربالا درایت به خرج دهید.

نکته چهارم: هنگام رانندگی در شب هشیار بمانید

بسیاری از تصادفات در اثر خواب‌آلودگی اتفاق می‌افتد و طبیعی است که خواب‌آلودگی در شب بیشتر خواهد بود. حواستان باشد که خطر از دست رفتن هوشیاری وجود دارد و برای جلوگیری از آن تمهیداتی بیندیشید.

برای این کار می‌توانید روی سایر سرنشینان حساب کنید. در این موارد وظیفه سرنشینان است که با حرف زدن و ایجاد فضایی مناسب برای راننده او را هشیار نگه دارند. اگر تمامی سرنشینان خواب باشند ریسک خواب‌آلودگی راننده بیشتر است.

راهکار دیگر استفاده از موزیک است. موزیکی انتخاب کنید که حواستان را بیدار نگه دارد. موزیک مناسب در این شرایط بهتر است طوری انتخاب شود که حالت سرخوشی در شما ایجاد کند. بهتر است موزیک یکنواخت نشود در واقع عوض شدن آهنگ‌ها با ریتم‌های متفاوت می‌تواند امکان یکنواختی و از دست رفتن هوشیاری را کم کند.

۴ نکته بالا مجموعه‌ نکاتی است که پیش از آموزش رانندگی در شب باید بدانید. در ادامه مهارت‌‌های لازم برای رانندگی در شب را به شما آموزش می‌دهیم. یادگیری دستورالعمل زیر برای تمامی رانندگان ضروری است خصوصا کسانی که به رانندگی در شب علاقمند هستند و یا ناچارهستند که مدت زیادی در شب رانندگی کنند. رعایت دستورالعمل زیر به کاهش تصادف کمک زیادی خواهد کرد.

رانندگان برای آموزش رانندگی در شب باید دو بخش از دستورالعمل‌ها را در نظر بگیرند. مواردی که پیش از رانندگی باید رعایت کنند و دستورالعملی که در حین رانندگی باید رعایت کنند.

آموزش رانندگی در شب – نکاتی که پیش از رانندگی باید در نظر بگیرید.

✅ نور دهی چراغ‌ها را چک کنید، نور چراغ‌ها به مرور کم می‌شود، اگر احتیاج به تمیزکاری دارد حتما انجام دهید و اگر نور دهی کم است برای تعمیر آن اقدام کنید. چراغ ماشین در شب حکم چشمان شما را دارد. با چشمان بسته به دل جاده نزنید. محدوده مناسب نوردهی در شب برای چراغ‌های بالا ۱۱۰ متر است. چراغ پایین محدوده ۳۰ متری را باید بتواند پوشش دهد. منظور از چراغ فقط دو چراغ روبرو نیست. راهنما، چراغ ترمز را که همیشه باید چک کنید. چراغ‌های پلاک را فراموش نکنید. شاید ندانید اما چراغ‌های پلاک تاثیر خوبی بر دید ماشین پشتی دارد.

✅ علاوه بر چراغ سایر تجهیزات ماشین را نیز بررسی کنید. بیش از رانندگی در روز باید به ماشین اطمینان داشته باشید زیرا خراب شدن ماشین در شب خطرات بیشتری دارد. همه چیز را کنترل کنید. اگر در یک شب زمستانی قصد حرکت دارید، بدون زنجیر چرخ به هیچ عنوان ریسک نکنید که به دل جاده بزنید. شب های زمستانی با کسی شوخی ندارد. وضعیت راهها را چک کنید.

✅ از وجود این دو خطر پیش از راه افتادن آگاه باشید که بیش‌تر حواستان را جمع کنید. خطر اول کامیون‌ها، می‌دانید که اجازه تردد به کامیون‌ها در ساعات شب برای بسیاری از مسیرها داده می‌شود. بنابراین حسابی حواستان به کامیون‌ها باشد و بدانید که صدمات تصادف با کامیون زمین تا آسمان با سواری فرق دارد. بیش‌تر دقت کنید. خطر دوم زمان گرگ و میش است. دو واقع هنوز آفتاب غروب نکرده. این زمان بدترین زمان ممکن برای رانندگی است و سفرهای زیادی دم غروب انجام می‌شود. بدانید که نور در این لحظات اصلا مناسب رانندگی نیست، از طرفی هم اغلب موارد چراغ‌های ماشین و خیابان روشن نیست. هم نور کافی وجود ندارد چون رسما شب نشده و هم خطر کاهش دید به دلیل کمبود نور وجود دارد. دقت خود را در این مواقع دو چندان کنید و بدانید که لحظات پر خطریست.

✅ مشکلات دید در شب بیشتر گریبان افراد را خواهد گرفت. افرادی که مشکل بینایی دارند، این مشکل در شب ها تشدید می‌شود. کسانی که با عینک رانندگی می‌کنند باید حتما از دید خود با عینک مطمئن باشند، بدانید که به طور کلی نور و رنگ و قوه تشخیص در شب‌ها با روز تفاوت دارد و این مشکل خطر ساز است. اوضاع چشمان خود را کنترل کنید و در صورتی که برای دید در شب مشکل دارید با پزشک مشورت کنید. چشمانتان برای رانندگی در شب باید آمادگی داشته باشد.

آموزش رانندگی در شب : نکاتی که در حین رانندگی باید در نظر بگیرید

✅ ماشین از روبرو می‌آید؟ نور بالا زده؟ دید شما را مختل می‌کند. در شرایطی که راننده روبرو رعایت نمی‌کند و نور بالا زده حواستان باشد به نور خیره نشوید. انسان‌ها تمایل دارند که به نور خیره شوند به این گرایش آگاه باشید و جلوی آنرا بگیرید. چگونه؟ سرعت را کم کنید، اگر می‌توانید از سمت راست برانید و نگاه خود را معطوف به خط سمت راست کنید، در غیر این صورت به خط کف خیابان نگاه کنید و به ماشین‌های کناری نگاه کنید. هر طور که می‌توانید جاده را در نظر بگیرید بدون آنکه به نور مقابل خیره شوید.

✅ ماشین پشت نور بالا زده؟ این نور آزاد دهنده از طریق آینه داخل ماشین به چشمتان می‌تابد. با دست آینه را تکان دهید تا ماشین پشت‌سری متوجه اشتباهش در استفاده از نور بالا شود. اگر متوجه نشد و مدت طولانی مجبور بودید این بی توجهی راننده پشت سری را تحمل کنید، سعی کنید آرام باشید و کمی سرعت را کم کنید چه بهتر که راننده پشتی از شما عبور کند و با تغییر دادن موقعیت آینه از شدت نور آزار دهنده کم کنید.

✅ خودتان قصد استفاده از نور بالا را دارید؟ با توجه به توضیحات بالا حتما متوجه شدید که نور بالای شما می‌تواند برای دیگری مشکل ساز باشد اما اگر در مواقع خاص استفاده شود بسیار هم مفید خواهد بود. اگر قرار است پیچ مهمی را بپیچید که از آنطرف آن اطلاع ندارید با نور بالا ماشین مقابل را آگاه کنید و پس از آن نور بالا را خاموش کنید و با سرعت پایین بپیچید. اگر جاده خیلی تاریک است، نور بالا بزنید اما حواستان به سایر ماشین‌ها باشد، به محض آنکه ماشینی از روبرو آمد خاموش کنید.

✅ سرعت بالا همیشه خطرناک است و سرعت بالا در شب مانند سم مهلک عمل می‌کند. شب‎‌ها تمام آنچه می‌بینید محدوده چراغ پیش روی شماست. پس روی چه حساب شب با سرعت ۱۲۰ حرکت می‌کنید؟ در این سرعت به هیچ عنوان نمی‌توانید در مواقع لزوم ماشین را نگه دارید. سرعت بالا در شب کاری بسیار غیر عقلانی است. ۲۰ تا ۱۵ کیلومتر پایین تر از سرعت روز حرکت کنید. هر چه آرام‌تر بروید در مواقع خطر تصمیم حرفه‌ای‌تر و مناسب‌تری می‌گیرد.

✅ تا جایی که امکان دارد سبقت نگیرید. نه شما دید کافی دارید و نه ماشین‌های مقابل. شب‌ها با آرامش برانید

✅ عابر پیاده در شب‌ها بسیار خطرناک است. حسابی حواستان به کناره‌های جاده باشد که ناگهان عابران پیاده بی ملاحظه وسط خیابان نپرد.

✅ هوشیاری خود را حفظ کنید، اگر لازم است کمی توقف کنید و استراحت کنید، پشت رل خصوصا شب سیگار نکشید، سیگار کشیدن چند ثانیه بر روی بینایی تاثیر مخرب دارد و همین چند ثانیه برای سانحه کافیست.

✅ اگر تمامی نکات را رعایت کنید رانندگی در شب بسیار آرامش بخش و لذت بخش خواهد بود. سرعت پایین، دید مناسب، هوشیاری و سرعت عمل و قدرت تصمیم گیری مهم‌ترین ویژگی رانندگان شب است.

نکات ضروری پیش از شروع رانندگی در شب

پیش از شروع هر سفری، شما باید نکاتی را رعایت کرده و ماشین خود را به اصطلاح، سرویس کنید تا در میانه راه، اذیتتان نکند. کنار تمام نکات ضروری که برای رانندگی ایمن در روز (مراجعه به تعمیرگاه و سرویس قبل حرکت خودرو) رعایت می شود؛ چند مورد مهم هم جهت سفرهای شبانه وجود دارد که در این بخش به آن ها می پردازیم.

کنترل سلامت چراغ ها

نور چراغ ها به مروز زمان، کمتر می شود و رانندگی در شب با نور کم، آمار تصادفات را بالاتر می برد. فراموش نکنید که روشنایی چراغ در تاریکی، همان روشنایی چشمان راننده است؛ پس قدرت بالای آن، قدرت دید راننده را هم بیشتر می کند.

پیش از شروع سفر شبانه، تک تک چراغ ها را کنترل کنید. چراغ نور بالا تا ۱۱۰ متر و چراغ پایین تا ۳۰ متر را باید با نور کافی پوشش دهد؛ البته بررسی کارکرد چراغ ترمز و پلاک نیز فراموش نشود.

اطمینان از تمیز بودن شیشه ها

هر چقدر که شیشه خودرو شما، کثیف تر باشد؛ به دلیل پاشش نور نامناسب روی آن، دید راننده کمتر می شود و خطر تصادف، بالاتر می رود. بنابراین پیش از شروع سفر شبانه، تک تک شیشه ها را چک کرده و مطمئن شوید که تمام آن ها، تمیز و شفاف باشند.

امتناع از رانندگی هنگام غروب آفتاب

خطرناک ترین زمان جهت شروع رانندگی در شب، زمانی است که آفتاب، غروب می کند و به اصطلاح هوا گرگ و میش می شود. نور در این وقت ها در بدترین حالت خود قرار دارد؛ نه قدرت روشنایی روز را دارد و نه شب است که شما از چراغ های خودرو استفاده کنید. در این شرایط به دلیل کمبود نور، دید راننده مختل می شود و در نتیجه امنیت نیز به شدت، کاهش پیدا می کند.

استفاده از عینک مناسب رانندگی در شب

در صورتی که شما از عینک استفاده می کنید؛ رانندگی در شب، برایتان پرخطرتر از دیگران خواهد بود. اگر ماشین روبرو با چراغ نور بالا به سمت شما حرکت کند؛ به دلیل جنس شیشه ای عینک ها، نور بر روی آن، انعکاس پیدا کرده و دید درست راننده را تحت تاثیر قرار می دهد.

اسپری های خاصی جهت تمیز کردن شیشه عینک و کاهش شدت انعکاس وجود دارد که برای کم تر کردن خطر می توانید از آن ها کمک بگیرید؛ اما تا جایی که امکان دارد، سعی کنید که سفر خود را با عینک در روشنایی روز انجام دهید.

رعایت نکات مهم حین رانندگی در شب

توجه به نکات ضروری در سفرهای شبانه با آغاز حرکت، اهمیت بیشتری پیدا می کند. راننده باید صبر، حوصله، دقت و هوشیاری بالاتری نسبت به رانندگی خود در روشنایی روز داشته و آگاه باشد که حرکت در تاریکی، گاهی می تواند؛ فاجعه های بزرگی را به بار آورد. در این بخش از نکات مهم حین رانندگی در تاریکی ارائه می شود.

رعایت سرعت استاندارد رانندگی در شب

دید راننده در تاریکی، بسیار پایین بوده و زمانی که شما سرعت بالایی در حرکت داشته باشید؛ وجود هرگونه مانعی در مسیر، بسیار خطرناک می شود. این مانع می تواند؛ خودرویی باشد که از روبرو می آید، حیوانی که در رفت و آمد است یا یک شخص در حال عبور باشد. به صورت کلی، رانندگی در شب باید با شتاب کمتری انجام شود تا بتوانید، سفر امنی را تجربه کنید.

توجه به حضور حیوانات در جاده ها

حضور حیوان ها، یکی از موانع اصلی موجود در شب های جاده است. شما باید به این مانع، بیشتر اهمیت دهید؛ زیرا زمانی که با حیوانی در مسیر مواجه می شوید، اصولا به شما خیره شده و تکان نمی خورد.

حیوانات در تاریکی، بیشتر جابجا شده و در جاده های نزدیک به طبیعت، تعدادشان در شب زیادتر هم می شود. شما برای گریز از تصادفات احتمالی با یک حیوان، بهتر است با سرعت کم و هوشیاری بالا، حرکت کنید تا حین مواجه با آن ها، پیش از رسیدن، کنترل را در دست گرفته و ماشین را به موقع، متوقف کنید.

ممنوعیت استفاده از چراغ نور بالا

رانندگی در شب برای خودرو مقابل، زمانی که شما از نور بالا استفاده می کنید؛ کار بسیار سختی است. البته که این چراغ، دید شما را بیشتر کرده؛ اما دید شخص روبرو را برای لحظاتی به پایین ترین حد ممکن می رساند. استفاده از نور بالا هم برای راننده مقابل و هم برای شما، خطرناک است؛ زیرا با اختلال دید او، امکان سرشاخ شدن با خودرو شما هم وجود دارد.

بنابراین در استفاده از چراغ مذکور، بسیار وسواس به خرج داده و به محض اینکه متوجه شدید، ماشینی از روبرو به سمت شما می آید؛ به سرعت نور بالا را خاموش کرده و از نور معمولی استفاده کنید.

رعایت فاصله قانونی با خودروهای اطراف

ساده ترین نکته ای که شاید افراد به آن، توجه زیادی نداشته باشند؛ عدم رعایت فاصله قانونی است. برخی فکر می کنند که نیازی به انجام این کار نیست و به راحتی در شرایط اضطراری می توانند، کنترل را به دست بگیرند؛ اما گاهی همین تفکر ساده، فاجعه های بزرگی را به بار می آورد.

بد نیست پیش از حرکت از مسیری که قرار است از آنجا عبور کنید اطلاعات کافی را کسب کنید. دانستن وضعیت آب و هوایی برای عبور از مسیر‌های کوهستانی بسیار حائز اهمیت است از این رو پیش از حرکت به ویژه در طول شب چنین مواردی را در نظر داشته باشید. یک نکته مهم درباره رانندگی در طول شب این است که حتما پس از هر دو ساعت رانندگی کمی به خودتان استراحت دهید. اگر احساس می‌کنید که خواب آلود و کسل شده اید جایی مطمئن توقف کنید و با نوشیدن مایعات و شستن صورت خود با آب سرد، میزان هوشیارتان را بالا ببرید. البته پیش از حرکت از تنظیم بودن و سالم بودن ترمز‌های خودروی خود اطمینان حاصل کنید.

.
منابع:

.https://www.fardanews.com
.https://saednews.com
.https://testdriving.ir

رانندگی در شب (راهنما)
top