• شرح مطلب
  • سایر مطالب

در ابتدا با انواع زنجیرهای چرخ خودرو آشنا شوید

مدل‌های فلزی: زنجیر چرخ فلزی در واقع قدیمی‌ترین نوع این محصول به شمار می‌رود. این مدل از زنجیر چرخ‌ها دارای قدرت عملکرد نسبتاً بالایی هستند منتها به همان نسبت نیز زود زنگ می‌زنند و یا این‌که در حین حرکت ممکن است باز شوند.

نحوه باز و بسته کردن آن‌ها برای طیف گسترده‌ای از شما خودروداران عزیز به خصوص بانوان سخت‌تر و پیچیده‌تر از مدل‌های دیگر می‌باشد.

لازم به ذکر است در صورت استفاده از این مدل زنجیرهای چرخ برای پیمودن مسیرهای طولانی، این احتمال وجود دارد که لاستیک‌های خودروی شما دچار آسیب جدی شوند.

زنجیر چرخ ژله‌ای: این مدل از زنجیر چرخ‌ها به خاطر نصب و استفاده در سطح بهتر و راحت‌تر در مقایسه با مدل‌های فلزی در وضعیت مناسب‌تری قرار دارند.

مدل‌های زیادی از زنجیرهای ژله‌ای دارای کمربند و بست‌های فلزی به عنوان یخ شکن بر روی خود می‌باشند که تنها کافی است شما به عنوان صاحب خودرو اقدام به بستن محکم کمربندهای زنجیر چرخ بر روی لاستیک خودروی خود نمایید.

این مدل از زنجیر چرخ‌ها همانند نوع فلزی اگر خوب بر روی لاستیک خودروی شما بسته نشوند، امکان باز شدن‌شان در طول مسیر دور از ذهن نیست.

اگر زنجیرهای فلزی باز شوند، شما به عنوان راننده خیلی سریع متوجه آن می‌شوید اما در خصوص زنجیر چرخ‌های ژله‌ای این احتمال خیلی کم است که شما حس کنید آن‌ها از روی لاستیک‌تان باز شده‌اند.

ناگفته نماند که در صورت باز شدن این مدل از زنجیر چرخ‌ها احتمال ایجاد آسیب به سیستم ترمز و هم‌چنین جلوبندی خودروی شما بسیار کم‌تر از مدل‌های فلزی می‌باشد.

مدل‌های پارچه‌ای: حقیقتش را بخواهید مدت زمان زیادی است که دیگر کسی از زنجیرهای پارچه‌ای بر روی چرخ خودروی خود استفاده نمی‌کند.

در واقع عرضه کم این مدل از زنجیر چرخ‌ها باعث شده که مردم به خوبی از آن‌ها استقبال نکنند، البته یک دلیل عمده آن نیز گران‌قیمت بودن این مدل زنجیر چرخ می‌باشد که ممکن است هر کسی از عهده خرید آن بر نیاید.

فراموش نکنید که زنجیر چرخ پارچه‌ای به صورت انحصاری برای هر مدل خودرویی تولید و عرضه می‌شود. بنابراین نمی‌توان همچون مدل‌های فلزی و ژله‌ای از آن بر روی انواع و اقسام خودروهای شاسی بلند و شاسی کوتاه بهره‌گیری نمود.

با این حال به لحاظ کیفی و همین‌طور پروسه نصب، این نوع از زنجیر چرخ‌ها از سطح بالاتر و بهتری به نسبت مدل‌های فلزی و ژله‌ای برخوردارند.

عدم ایجاد کندی در شتاب، کاهش ندادنِ سرعت ماشین و وارد نکردن صدمه زیاد به جلوبندی و سیستم ترمز و تعلیق خودرو در صورت باز شدن ناگهانی در مقایسه با نوع ژله‌ای، از دیگر ویژگی‌های زنجیر چرخ پارچه‌ای است.

نکات مهم هنگام انتخاب و خرید زنجیر چرخ خودرو

در گام نخست از خرید زنجیر چرخ خودرو به نوع آن توجه نمایید

در مبحث قبلی از همین گفتار به صورت مفصل در مورد سه مدل زنجیر چرخ خودرو یعنی فلزی، ژله‌ای و پارچه‌ای بحث کردیم. اگر نگاهی گذرا به آن داشته باشید، می‌توانید به اطلاعات مفیدی در خصوص انواع زنجیر چرخ موجود در بازار فروش دست پیدا نمایید.

بعد از این شناخت و آشنایی، قطعاً با فراغ بال و بدون نگرانی قادر خواهید بود که متناسب با نوع خودرو و همین‌طور سلیقه خود اقدام به خرید یک محصول کیفی و مرغوب نمایید و ایمنی و سلامت خودرو، خود و همراهنتان را در طول مسیر و حرکت بر روی جاده‌های لغزنده و یخ‌بسته تامین نمایید.

در مرحله دوم تمام دقت و توجه خود را بر روی انتخاب یک سایز مناسب از زنجیر چرخ متمرکز کنید

بعد از انتخاب مدل زنجیر، بهتر است فکر خود را بر روی اندازه محصول متمرکز نمایید. معیاری که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند، مدل ماشین تان است یعنی باید بر اساس نوع خودروی شخصی عزم انتخاب و خرید نمایید و بعد از ورود به بازار واقعی یا اینترتنی مناسب‌ترین زنجیر چرخ را برای خود خریداری کنید.

علاوه بر انتخاب بر اساس مدل اتومبیل، می‌توانید طبق اندازه رینگ و لاستیک ماشین خود اقدام به خرید زنجیر نمایید.

اگر لاستیک خودروی شما از نوع اسپرت و یا پهن است، باید حتماً پس از مشورت با یک فرد مجرب به سراغ خرید زنجیر چرخی مناسب برای آن بروید.

مدت زمان قابل استفاده بودن زنجیر چرخ بر روی خودروی خود را به خوبی کنترل نمایید

مورد بعدی در انتخاب و خرید زنجیر چرخ خودرو توجه به مدت زمان یا بهتر بگوییم میزان مسافتی است که قرار است زنجیر را بر روی چرخ خودروی خود بسته و با آن حرکت کنید.

در این خصوص توجه به دو نکته ضروری است: اولاً یادتان باشد که هیچ‌گاه نباید از زنجیر چرخ برای پیمودن مسیرهای طولانی استفاده کرد زیرا سبب آسیب جدی به سیستم جلوبندی و ترمز ماشین می‌شود و هزینه‌های تعمیراتی زیادی را بر روی دست شما می‌گذارد.

ثانیاً فراموش نکنید که با هر نوع بارشِ برف لازم نیست سریعاً به سراغ خرید و نصب زنجیر چرخ بروید. بهتر است در این راستا با توجه به سابقه بارش برف در محل زندگی و یا مقصد مورد نظرتان اقدام کنید.

سعی کنید زنجیر را بر اساس ارتفاع برف مسیرتان ببندید، یعنی ابتدا ارتفاع برف نشسته بر روی زمین را تخمین بزنید و بعد زنجیر چرخ را نصب نمایید.

اساساً باید برای مسیرهایی که برف تا ارتفاع یک اینچی (۲.۵۴ سانتی متر) بر روی آن‌ها نشسته است از زنجیر چرخ استفاده کرد.

در مرحله بعدی از خرید زنجیر چرخ، به تک یا دو دیفرانسیلی بودن خودروی خود اهمیت بدهید

فاکتور مهم بعدی توجه به تک یا دو دیفرانسیل بودن خودرو می‌باشد. بد نیست بدانید که در مدل‌های تک دیفرانسیلی باید به دیفرانسیل جلو یا عقب خودروی خود نیز توجه و متناسب با آن اقدام به خرید زنجیر چرخ نمایید.

در مدل‌های تک دیفرانسیلی تنها باید دو عدد زنجیر چرخ تهیه و آن‌ها را مطابق با تعبیه دیفرانسیل بر روی لاستیک‌های جلو یا عقب خودرویتان نصب کنید. این در حالی است که برای خودروی دو دیفرانسیلی حتما باید هر چهار چرخ را به زنجیر مجهز نمایید.

کدام عوامل می‌توانند بر روی تعیین قیمت زنجیر چرخ خودرو تاثیر داشته باشند؟

قیمت زنجیر چرخ خودرو با توجه به کیفیت جنس، برندی که محصول را تولید می‌کند، به انضمام تمام آن چیزی که ما در این مطلب به عنوان معیارهای زنجیر چرخ برتر برشمردیم، مشخص می‌شود.

با این همه لازم است که حتماً زنجیر چرخ خودروی مورد نظرتان دارای یک جعبه نسبتاً محکم جهت جلوگیری از آسیب‌های وارده و هم‌چنین زنگ زدگی زنجیر باشد.

این را هم بدانید که برخی از زنجیر چرخ‌ها دارای آچارهای مخصوص برای بستنِ بهتر وایمن‌تر می‌باشند. پیشنهاد می‌کنیم کم و کیف این موضوع را از فروشنده پرس‌وجو و مطالبه نمایید.

.
منابع:
.https://mininim.ir