نکات موتورسواری در تابستان در اوج گرما

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

نکات موتورسواری در تابستان در اوج گرما

زنجیر را تمیز و روغن کاری کنید

زنجیر موتور را به خوبی تمیز کنید و مطمئن شوید زنجیر دچار زنگ زدگی و خمیدگی نشده است. اگر در موتور شما به جای زنجیر از تمسه استفاده شده است، دقت کنید تسمه دچار ترک و یا هرگونه آسیبی نباشد. بهتر است روغن کاری زنجیر را ۱ شب پیش از سوار شدن موتور انجام دهید تا اگر زنجیر دچار ترک و آسیب دیدگی بود، با این روش از آن مطلع شویم.

تمام مایعات موتور را چک کنید

برای موتور سواری در فصل گرما بهتر است سطح مایعات مانند روغن، ترمزها، کلاچ و خنک کننده بسته به موتور، را دائما چک کنید. همچنین از شلنگ‌ها و اتصالات در برابر ترک و ساییدگی اطمینان حاصل فرمایید. گرمای تابستانی به این معنی است که موتور شما در داغ‌ترین حالت ممکن کار می کند، پس برای عملکرد بهتر مایعات موتور را چک کنید.

موتور خود را طولانی مدت روشن نگذارید

 موتور خود را به مدت زیاد در حالت درجا روشن نگذارید. طولانی مدت کار کردن موتور در روزهای گرم، برای پیشرانه‌های هواخنک و حتی برای مدل‌های آب‌خنک هم باعث افزایش دمای موتور می‌شود.

نگاهی دقیق به لاستیک‌های خود داشته باشید

دقت کنید که آج‌ها دچار ساییدگی یا پارگی نشده باشند و با توجه به انبساط هوا در فصل گرما، توصیه می شود فشار باد تایرها را در تابستان کم کنید.

ترمزها را چک کنید

مایع ترمز موتور خود را چک کنید وبه موقع برای تعویض آن اقدام کنید. روغن‌‌های جدید، نسبت به روغن‌های قدیمی، مقاومت بهتری در برابر گرما دارند. در صورتی که موتورسیکلت شما، ترمز کاسه‌ای دارد، از سلامت کفشک‌ها مطمئن شوید.

لباس‌های روشن بپوشید

در هر شرایطی که موتورسواری می کنید از ایمنی غافل نشوید و استفاده از دستکش و کلاه کاسکت را فراموش نکنید. توصیه می شود برای خنک نگه داشتن خود از رنگ‌های سفید در پوشش خود استفاده کنید و تا می توانید آب بنوشید و ضد آفتاب استفاده کنید.

از کلاه ایمنی استفاده کنید

استفاده از کلاه ایمنی امری ضروری است و علاوه بر محاظت از سر شما باعث جلوگیری از تابش مستقیم خورشید با شما می شود. همچنین بستن سایبان نیز در این امر بسیار موثر است و عمر مفید موتور شما را افزایش می دهد.

مرتب نگه دارید

این واقعیت است که هرچه درجه حرارت محیط گرمتر شود برخی از سطوح مانند آسفالت می توانند نرم شوند. این بدان معناست که ، هنگامی که شما برای ناهار متوقف می شوید وقتی به موتور خود برگردید ممکن است در همان حالت قائم قرار نگیرد که آن را رها کردید ، بلکه در کنار آن در پارکینگ دراز کشیده اید. این سناریو ترسناک می تواند به ویژه در مورد موتورهای تور و سنگین بسیار واقعی تر باشد. تمام وزنی که بر روی جک کوچک موتور شما قرار دارد و در کنار آسفالت گرم قرار دارد ، دستور العمل مناسبی برای فاجعه است.

برای کمک به نگه داشتن موتور سیکلت در حالت ایستاده در هنگام پارک کردن روی آسفالت گرم یا هر سطح نرمتر (مانند چمن یا خاک) برای آن موضوع ، بهترین کار شما این است که از چیزی مانند یک تخته چوب یا سنگی تخت استفاده کنید. این به جابجایی وزن موتورسیکلت شما در تکه ای از آسفالت وسیع تر کمک می کند و احتمال غرق شدن را کمتر می کند. می توانید این را در کیف دستی خود نگه دارید ، آن را درون کیسه مخزن خود بچسبانید.

.
منابع:
.https://www.mashin3.com

نکات موتورسواری در تابستان در اوج گرما
top