تجهیزات موتور سوار

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
تجهیزات موتور سوار

کلاه کاسکت(Helmets):

کلاه کاسکت مهم ترین وسیله ی ایمنی هنگام سواری بر موتورهای آفرود می باشد.

کلاه کاسکت برای موتور سواران حکم فرشته نجات را دارد. کلاه ایمنی موتورسیکلت از شدت ضربات وارده به موتورسواران به هنگام بروز حادثه می کاهد.

به‌ طور کلی هدف استفاده از کلاه کاسکت حفظ ایمنی و جلوگیری از ضایعه‌های مغزی و آسیب‌های ظاهری که در برخی مواقع از مرگ هم بدترند.

این وسیله جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی به ناحیه سر بسیار اهمیت دارد. بر اساس تحقیقات استفاده از کلاه کاسکت استاندارد، باعث ایجاد افت فاحش در محدوده دید موثر سوارکار نمی شود. کلاه کاسکت به دو طریق از ناحیه سر شما حفاظت می کند.

بخش بیرونی در مقابل نفوذ اجسام خارجی و ساییدگی مقاوم است و بخش داخلی باعث از بین رفتن شوک و فشار ضربه می شود. هر دو قسمت داخلی و خارجی با پخش کردن نیروی وارده در قسمت های مختلف کلاه باعث کاهش شدن ضربه به سر می شوند.

در هنگام خرید کلاه کاسکت حتما به استانداردهای دریافت شده توسط کلاه دقت کنید.
و اما اینکه چه کلاهی برای شما مناسب است. با اینکه رنگ و طرح و گرافیک کار ممکن است بر روی تصمیم گیری شما خیلی اثر گذار باشد ولی همیشه اولویت را به میزان حفاظت و استحکام کلاه بدهید.

یک کلاه تمام صورت بهترین پوشش رو برای سر شما ایجاد میکند. امروزه استفاده از طراحی ها و مواد جدید باعث شده این گونه از کلاه ها نیز دارای راحتی مناسبی باشند.

انتخاب بعدی شما میتواند یک کلاه سه ربع باشد .این کلاه برخلاف کلاه قبلی قابلیت حفاظت از چانه شما را ندارد، لذا اگر این نمونه را انتخاب می کنید باید از محافظ های چانه و دهان کمک بگیرید.
بهترین کلاه ایمنی کلاهی است که به خوبی سر و صورت شمارا در بر بگیرد و همچنین بند و گیره زیر گلوی آن به خوبی تنظیم شده باشد. بعد از پوشیدن کلاه، کلاه به هیچ وجه نباید در سر شما امکان گردش یا لقی داشته باشد.

همیشه گیره زیر گلو را به خوبی ببندید زیرا در موقع حادثه امکان خارج شدن کلاه از سر شما وجود دارد.

در جدول زیر می توانید سایز استاندارد کلاه کاسکت برای سر خود را مشاهده کنید.

برخی از کلاه کاسکت های مخصوص آفرود بصورتی طراحی شده اند که هم دارای نقاب آفتاب گیر جلو هستند و هم طلق محافظ از ورود گرد غبار و اشیائ خارجی به صورت و چشم شما جلوگیری می کند . استفاده از این نوع کلاه جهت راحتی در سواری موتورهای آفرود پیشنهاد می شود.

داشته باشید که همیشه در هنگام رانندگی کلاه ایمنی به سر داشته باشید . مواقعی که در حال استراحت و یا توقف هستید و یا با شخص دیگری در مسیر روبرو می شوید بهتر است که کلاه را از سر بردارید چون وجود کلاه بر روی سر شما در مواجهه با افراد دیگر باعث دلهره و رعب و وحشت آنها می گردد.

محافظت از چشم :

در صورتیکه از کلاه طلق دار مانند تصویر بالا استفاده می کنید، برای محافظت از چشم های خود نیاز به عینک مناسب موتورسواری ندارید، در غیر این صورت استفاده از عینک ملزوم می باشد.

عینک(Glasses):

نکته مهم اول در انتخاب عینک وضوح در دیدن اجسام و موانع می باشد. این امر امنیت راننده را برای رانندگی بی خطر بالا میبرد.
*رانندگی بدون عینک مناسب احتمال اصابت انواع اشیائ خارجی در هنگام رانندگی و همینطور آزار رسیدن به چشم در اثر گرد خاک و سرماو گرما را بالا میبرد.

*شیشه عینک باید همیشه تمیز و بدون خط و خش عمیق باشد.
*بند عینک باید به خوبی و محکم بسته شود تا از جای خود تکان نخورد .
*رنگ شیشه بهتر است دودی در روزهای آفتابی ، شفاف در شب و زرد رنگ در هنگام هوای گرگ و میش و ابری باشد.

دستکش(Gloves):

دستکش های موتورسواری باید دست شما را از گرما و سرما و ضربات احتمالی در هنگام افتادن محافظت کنند.
این دستکش ها باید تلفیقی باشد از راحتی و محافظت. معموال در ناحیه مفاصل دارای ضربه گیرهای لاستیکی هستند.
استفاده از دستکش های چرمی بعلت لغزنده شدن وقتی که خیس می شوند، توصیه نمی گردد.

بوت(Boot):

استفاده از چکمه محکم تا بالای قوزک پا ، با پاشنه های کوتاه جهت جلوگیری از لیز خوردن پای شما از روی رکاب موتور ، حداقل ایمنی در ناحیه پا می باشد.

لباس(Clothing):

حداقل لباس مورد نیاز جهت سواری موتور های آفرود یک لباس آستین بلند و شلوار جهت جلوگیری از آسیب دیدگی و خراشیدگی پوست شما می باشد.
در موارد سواری آفرود می توان جهت حفاظت بیشتر از شولدر، زانوبند، آرنج بند و موارد ایمنی دیگر نیز استفاده نمود.

.
منابع:
. https://www.rahrocyclet.com

تجهیزات موتور سوار
top