نکات ترمز گیری با موتورسیکلت

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

نکات ترمز گیری با موتورسیکلت

گاهی اوقات سرعت موتور سیکلت ها، بسیار بالا می باشند. در چنینی مواقعی ممکن است نیاز باشد که ترمز های موتور به سرعت و ناگهانی، گرفته شود. به عنوان مثال اگر فردی ناگهان به وسط خیابان بیاید؛ و سرعت موتور سیکلت بالا باشد؛ باید به صورت سریع از ترمز موتور سیکلت استفاده کرد. یا اگر موتور سیکلت با سرعت در اتوبان حرکت کند و ماشینی به اصطلاح جلوی موتور بپیچد؛ باید از ترمز به سرعت استفاده کرد.

۱- هنگامی که در حال موتور سواری هستید، همیشه ترمز های جلو و عقب را همزمان اعمال کنید تا یک توقف کنترل شده داشته باشید.

۲- در زمانی که قصد چرخش دارید، ترمزها را در همان ابتدا اعمال کنید و در حین چرخش به هیچ عنوان ترمز نگیرید و سپس خود را در جهتی که موتورسیکلت قرار است دور بزند، خم کنید. زیرا اینکار باعث بهبود عملکرد در چرخش خواهد شد.

۳- ترمز را در زمان مناسب و بسته به سرعت خود اعمال کنید. شما باید این نکته را به یاد داشته باشید که میانگین زمان واکنش شما قبل از استفاده از ترمزها در حدود ۰.۶۲ ثانیه است. اگر با سرعت ۳۰ مایل بر ساعت حرکت می کنید (۴۸ کیلومتر بر ساعت)، متوقف کردن موتورسیکلت تقریباً ۲.۳۹ ثانیه طول می کشد و مسافت طی شده برابر با ۶۶ فوت (۲۰ متر) می باشد.

۴- فرمان گاز را رها کنید. هنگامی که می خواهید سرعت خود را کاهش داده یا متوقف کنید، گاز را به آرامی به سمت جلو موتورسیکلت هدایت کنید. در حالت عادی نیز با رها کردن فرمان گاز، می توانید سرعت خود را به آرامی کاهش دهید زیرا دیگر به موتور گاز نمی دهید.

۵- ترمز چرخ عقب با پای راست و ترمز چرخ جلو با دست راست کنترل می شود. در موتورسیکلت هایی که اتوماتیک نیستند، قبل از اعمال ترمز نیاز دارید تا کلاچ را بفشارید. کلاچ با دست چپ قابل کنترل است.

 

در ادامه به بررسی شرایط اعمال ترمز صحیح در جاده های مختلف و خاص خواهیم پرداخت.

 

۱- در ابتدا و بدون درنظر گرفتن شرایط خاص جاده ها، باید بدانید که استفاده از هر دو ترمز ضروری است.

۲- در هنگام رانندگی در سطوح لغزنده، باید زودتر از حد معمول ترمز را اعمال کنید. در این مدل از جاده ها، حفظ فاصله ایمنی ضروری است.

۳- اگر در جاده ای شیب دار رانندگی می کنید، ترمز های موتورسیکلت را رها کنید. اگر در هنگام رانندگی بر روی جاده ای که دارای سرازیری است ترمز نسبتا محکمی اعمال کنید، موتورسیکلت از جای خود بلند شده و به جلو پرتاب می شوید. در این جاده ها برای کنترل سرعت می توانید از پای چپ خود نیز بهره ببرید و با قرار دادن بر روی زمین از سرعت خود بکاهید.

.
منابع:

.https://www.motorcycletnews.ir
.https://drmotori.com

نکات ترمز گیری با موتورسیکلت
top