نکات توقف طولانی موتورسیکلت

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

چادر برای موتور سیکلت، شاید استتار موتور سارق را منصرف کند.

۱-جای پارک مناسب بیابید یا بسازید

بهتر است اگر قصد خواباندن موتورسیکلت برای مدت طولانی دارید، از پارکینگ سرپوشیده خشک و خنک استفاده کنید و اگر چنین امکانی فراهم نیست، از یک کاور یا چادر مخصوص استفاده کنید. قبل از کشیدن،روی موتورسیکلت را کاملا تمیز کرده تا باک و بقیه قطعات موتورسیکلت از هرگونه آلودگی، فضولات پرندگان یا گل و لای که در طولانی مدت باعث پوسیدگی و آسیب دیدن رنگ موتورسیکلت می‌شود پاک شود.

همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ ماده غذایی یا فاسد شدنی در داخل باکس های موتور جا نمانده باشد. موتورسیکلت را در محلی مسطح پارک کنید. اگر موتورسیکلت مجهز به جعبه‌دنده اتوماتیک است، آن را در وضعیت قرار دهی که حرکت نکند و اگر جعبه‌دنده دستی است، آن را در دنده یک قرار دهید.

۲-تعویض روغن و سیالات موتورسیکلت پیش از توقف طولانی

اگر برای بیش از ۶ ماه قصد متوقف کردن موتورسیکلت را دارید، روغن موتور، فیلتر روغن و ضدیخ را تعویض کنید. علاوه بر این، فشار باد تایرها را نیز به طور دوره‌ای کنترل کنید.

۳- هفته‌ای یک بار موتورسیکلت را روشن کنید

برای نگهداری بهتر موتورسیکلت در توقف‌های طولانی، هفته‌ای یک بار موتورسیکلت را روشن کنید و اجازه دهید موتور گرم شود. بهتر است به مدت ۱۵ دقیقه با موتورسیکلت رانندگی کنید ولی اگر این امکان وجود ندارد، حتما موتورسیکلت را درجا روشن کنید تا باتری موتورسیکلت شارژ شده و جریان روغن در قطعات مختلف موتورسیکلت جاری شود.

۴-قطعات متحرک موتورسیکلت بسیار آسیب پذیرند

لازم به ذکر است که در زمان توقف طولانی موتورسیکلت، به دلیل ساکن ماندن قطعات جلوبندی، جعبه‌دنده و سایر قطعات متحرک موتورسیکلت و عدم ارتجاع و حرکت قطعات سیستم تعلیق در زمان طولانی منجر به خشک شدن قطعات لاستیکی و کاسه نمدها می‌شود. بنابراین پس از مدتی برای استفاده مجدد باید تمامی این قطعات بازرسی شوند.
همچنین ممکن است با استفاده مجدد از موتورسیکلت پس از یک دوره توقف طولانی صداهای ناخوشایندی در هنگان چرخاندن فرمان و یا در زمان عبور از دست اندازها از سیستم تعلیق شنیده شود که علت آن خشک شدن این قطعات به دلیل توقف طولانی مدت است. بنابراین بهتر است در زمان توقف طولانی مدت موتورسیکلت حداقل ماهی یکبار موتورسیکلت را حرکت دهید.

۵-مراقب تایرها باشید

تایر‎هایی که به مدت طولانی استفاده نمی‎شوند مستعد فرسودگی و خوردگی هستند. دلیل این امر به خاطر تمرکز وزن موتورسیکلت بر روی یک نقطه از تایر است.

پس از قرنطینه چه کنیم؟

برای استفاده مجدد از موتورسیکلت که برای مدتی طولانی متوقف بوده است، لازم است تا ابتدا روغن موتور و فیلتر روغن تعویض شود. زیرا عمر مفید روغن موتور موتورسیکلت حتی در صورت توقف خودرو ۶ ماه است.
پس از تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، کنترل سطح روغن ترمز، بازبینی عدم وجود نشتی در مدار ترمز که به علت فرسودگی واشرها و قطعات لاستیکی رخ می‌دهد، کنترل و در صورت نیاز تعویض روغن جعبه‌دنده، کنترل سطح اسید باتری و کنترل تمامی منافذ موتورسیکلت و حصول اطمینان از عدم وجود جانورانی که در زمان توقف موتورسیکلت می‌توانند در این قسمت‌ها لانه کنند نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

.
منابع:
.https://dinogroupshop.com

نکات توقف طولانی موتورسیکلت
top