هنگام مواجهه با حیوانات وحشی در طبیعت چکار کنیم؟

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

هنگام مواجهه با حیوانات وحشی در طبیعت چکار کنیم؟

قبل از اینکه وارد جزییات کامل از نحوه ی دفاع از خود در برابر حیوانات شویم اجازه دهید کلیاتی را با هم مرور کنیم.

 • بهترین راه دفاع، پیشگیری است. وقتی به طبیعت می روید لازم است خیلی به حس ششم خودتان احترام بگذارید. به اتفاقاتی که در اطراف شما رخ می دهد خوب توجه کنید.حیات وحش و حیوانات منطقه ای که به آن سفر می کنید را خوب بشناسید. فاصله ی منطقی خودتان را با حیوانات حفظ کنید و راه های ساده ای را انجام دهید تا کمتر حیوانات را به سمت خودتان جذب کنید.
 • فضای کمپ را تمیز نگه دارید. ظرف های غذا را سریعا بعد از خوردن غذا بشورید. غذاهایی که در هر وعده ی غذایی می ماند را در یک ظرف عایق بگذارید تا بوی آن باعث جذب حیوانات نشود. این ظرف های غذا را از محل خواب خودتان حتما دور تر نگه دارید.
 • زباله ها در طبیعت خیلی مهم هستند. زباله ها را جایی دور تر از محل کمپ خودتان بر روی یک درخت آویزان کنید. به هیچ وجه زباله ها را در جایی نزدیک به محل چادر خودتان نگه ندارید.
 • غذای خودتان را داخل چادر نبرید.
 • با لباسی که با آن دور آتش بوده اید و غذا پخته اید، نخوابید. اگر احتمال وجود حیوانات وحشی در منطقه ای که در آن کمپ زده اید خیلی زیاد است سعی کنید حتی لباسی که با آن آشپزی کرده اید را داخل چادر یا کمپ خودتان نبرید تا مانع جذب شدن حیوانات وحشی از طریق حس بویایی شان به چادر خودتان شوید.
 • اگر به همراه حیوانات خانگی تان به طبیعت رفته اید حتما غذای حیوانات خود را از فضای چادر دورتر نگه دارید.
 • هیچ وقت به حیواناتی که اهلی هستند غذا ندهید. حیوانات زیبایی مثل آهو، راکون و سنجاب ها می توانند باعث جذب شدن حیوانات وحشی تر به اطراف محوطه ی کمپ شما بشوند.

در مقابل حیوانات درنده خونسرد باشید

 • حیوانات درنده که بیشتر در جنگل ها پیدا می شوند هم ممکن است گاهی خطرآفرین باشند، برای همین بد نیست کمی هم درباره چگونه روبه روشدن با این حیوانات بدانید.
 • سعی کنید با پوشیدن لباس اضافی، بدن را بزرگ جلوه دهید؛ با حفظ آرامش و خونسردی و نشان دادن شجاعت خود، نه ترسیدن.
 • هیچ وقت در صورت مشاهده حیوان سریع عقب نشینی و جهت مسیر برگشت را انتخاب نکنید، بلکه مسیر خود را به چپ یا راست منحرف و زیر چشمی حیوان را کنترل کنید.
 • نباید عملی از شما سر بزند که حیوان احساس خطر، ضعف و ترس در شما بکند.
 • همیشه اسپری فلفل همراه داشته باشید.
 • در صورت مقابله با حیوان سعی کنید با پرتاب سنگ، چوب و… از دور با حیوان مبارزه کنید و جواب حمله را با قدرت بدهید.
 • در هر حال بهترین اسلحه برای مقابله با حیوان حفظ آرامش، خونسردی و رعایت نکات ایمنی و حفاظتی است.
 • به صورت زیگزاگ مسیر را منحرف کنید.
 • سعی کنید به حیوان درنده و گرسنه نزدیک نشوید.
 • نزدیک قلمرو و لانه و توله حیوانات محل مناسبی جهت استراحت و عبور نیست.
 • هیچ وقت سعی نکنید به چشمان حیوان درنده خیره شوید و غضبناک نگاه کنید.
 • قبل از رفتن به منطقه‌ای درباره حیوانات وحشی آن منطقه و اطراف مسیر اطلاعات جمع‌آوری کنید.
 • اگر هر کدام از موارد بالا را رعایت نکردید باید به شما بگوییم که بهتر است خودتان عواقب حضور حیوانات وحشی در اطراف چادرتان را به عهده بگیرید.

مواجهه با سگ

سگ ها بلدند چطور از قلمروی خود محافظت کنند. سگ گله معمولا تجاوزگر را غافلگیر می کند و تا رسیدن صاحب خود بدون حرکت نگه می دارد. سگ ها معمولا با پارس کردن به حیوانات وحشی مانند گرگ یا انسان متجاوز هشدار می دهند. در صورتی که این کار آنها اثر بازدارنده نداشته باشد، ابتدا به آهستگی شروع به غرش و بعد شدید‌تر پارس می کنند، اگر این کار‌ها بی‌اثر باشد، حمله می‌کنند. اگر انسان به چشمان سگ خیره نشود و حرکتی تحریک کننده از خود نشان ندهد، با حفظ فاصله و بی توجهی مسیرش را عوض و خشم حیوان آهسته آهسته فروکش می کند، حتی ممکن است سگ مهربان شود، دم تکان دهد و جلوی فرد جست‌وخیز کند.

در صورتی که به اکثر سگ ها گفته شود (کوچو، کوچو) اظهار دوستی و مهربانی می کند. سگ های مهاجم؛ دم بلند، گوش های تیز و چشمانی درشت و خشن دارند و به سمت فرد حمله می کنند. اگر سگ حمله کرد، نباید فرار کنید، بلکه با خونسردی و بی توجهی و درحالی که به چشمانش خیره نشده اید، زیر چشمی مراقب آن باشید. سعی نکنید با باتوم یا چوب دستی حیوان را بزنید، بلکه با حفظ روحیه، چوب یا باتوم را آماده در دستان، جلوی سینه نگه دارید؛ با این روش سگ اغلب از نزدیک شدن به شما منصرف می شود.

اصولا سگ ها برعکس گرگ ها به زخمی و خفه کردن انسان علاقه ای ندارند، بلکه با گاز گرفتن پاچه شلوار یا آستین انسان او را متوقف می کنند. در این صورت سعی کنید لباس، کیف یا کوله‌پشتی خود را جلوی بدن بگیرید تا آن را گاز بگیرد و به تدریج این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا از محدوده محافظت سگ خارج شوید. اکثر سگ‌ها مانند گرگ ها از صداهای بلند، انفجار ترقه و.. می ترسند و فرار می کنند. (باید توجه داشت که شیوه مبارزه با سگ ها برای سگ ‌هار بی اثر است.)

مواجهه با مار

احتمال گزیدگی در طبیعت توسط مارها زیاد است، اما اکثر آنها بی خطر هستند و اکثر مارهای پرخطر نیز تا زمانی که احساس خطر نکنند حمله نمیکنند. در صورتی که توسط مارهای مرجانی گزیده شدید، باید زهر را به سرعت از قسمت گزیده شدن خارج کرده و آب زیاد بنوشید. استفاده از یخ در پانسمان این زخم ها توصیه نمیشود. شناسایی نوع مار جهت درمان پس از گزیدگی به متخصص کمک بسیاری خواهد کرد. در صورت مواجهه با مار جهت گزیده نشدن باید یا بی حرکت ایستاده و یا آهسته و بی سر و صدا عقب بروید. شناخت مارهای سمی از شکل ظاهری آنها امکانپذیر است. تمام مارهای سمی دارای فنگ یا نیش دندان لوله ای شکل و متصل به غده سمی هستند. دم مارهای سمی کوتاه و در مقایسه با مارهای غیرسمی کندتر حرکت می کنند. ناحیه سر اکثر مارهای سمی مثلثی شکل است و در بعضی از این انواع مار، حفره ای میان چشم و بینی قرار دارد که به راحتی قابل تشخیص است. باید توجه داشت در محل گزیدگی مارهای سمی، اثر نیش به صورت دو حفره کوچک دایره مانند مشخص است در صورتی که این اثر هنگام گزیدگی توسط مارهای غیرسمی، هلالی شکل است.

مواجهه با حیوانات وحشی در طبیعت گردی

 

مواجهه با پلنگ

در مواجهه با این حیوان باید خونسردی خود را حفظ کنید و با لباس های خود جوری وانمود کنید که بزرگ به نظر میرسید و پس از آن با آرامش بدون بازگشت به سمت دیگر به طرف عقب حرکت کنید. یادتان باشد که مواجهه با پلنگ بسیار خطرناک تر از ببر و یا شیر میباشد، چرا که ببر و شیر طعمه خود را خفه میکنند اما پلنک ابتدا جمجمه طعمه خود را با آرواره هایش خرد میکند.

مواجهه با حیوانات وحشی در طبیعت گردی

مواجهه با گرگ

در هنگام مواجهه با این حیوان باید به مناطق سفت یا نواحی گرم حرکت کنید و هنگامی که مورد حمله واقع شدید، با فریاد زدن و پرتاب سنگ و چوب، اقدام به فرار کنید. همچنین استفاده از وسایلی که امواج فراصوت تولید میکنند جهت فراری دادن این حیوان مفید است، اما نباید از این وسیله به شکل ممتد در هنگام فراری دادنشان استفاده کنید که گوش های آنها به این صدا عادت کند و باید به صورت تیکه تیکه و چند ثانیه از آن استفاده شود.

مواجهه با حیوانات وحشی در طبیعت گردی

زنبور گزیدگی

پوشیدن لباس های روشن و استفاده نکردن از عطر یا اسپری های خوشبوکننده از عواملی است که خطر نزدیک شدن زنبورها را کاهش می دهد. در صورتی که افراد توسط زنبورها مورد حمله واقع شوند، باید بدون انجام هیچگونه واکنش یا تکان دادن دستان، سر و صورت را بپوشانند تا از نیش حشرات در امان بمانند.در صورت گزیده شدن، نیش زنبور باید هرچه سریع تر با ناخن خارج شود و اعمال فشار روی آن انجام نشود تا سم در جریان خون پراکنده شود. البته این نکته را توجه داشته باشید که نیش برخی زنبور ها مانند شاهین رتیل به قدری کشنده و دردناک است که میتواند قوی ترین انسان ها را بکشد.

مواجهه با کروکودیل

در مواجهه با این حیوان باید هرچه سریعتر فرار کنید و به شکل زیگزاگ حرکت کنید تا جانور مسیرتان را گم کند. این جانور در بخش هایی از استان سیستان و بلوچستان یافت میشود.

مقابله با خرس سیاه در طبیعت:

خرس ها از هر رنگ یا نژادی حیواناتی خطرناک هستند اما اگر یک ماده خرس را که با توله هایش مشغول است را به طریقی سورپرایز کنید مطمئنا خطر مورد حمله قرار گرفتن خودتان را به شدت افزایش داده اید.

حتی خرس های سیاه که آرام ترین نوع خرس هستند در هنگام گرسنگی و زمانی که با بقیه ی حیوانات در حال رقابت بر سر به دست آورن غذا هستند بسیار خطرناک می شوند.

مقابله با حمله ی حیوانات در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

اگر یک خرس سیاه به محوطه ی کمپ شما نزدیک شد:

 • هرگز جلوی یک خرس ندوید چون اینکار دقیقا مثل این است که ماشه ی یک اسلحه را توسط خودتان بکشید.
 • سرعت انجام دادن حرکات خود را بسیار کند کنید.
 • به خرس نزدیک نشوید.
 • بچه های کوچک می توانند طعمه های خوبی برای خرس ها باشند. آن ها را بغل کنید و پیش خودتان نگه دارید.
 • تا می توانید با ظروفی که اطراف شماست سر و صدا ایجاد کنید.
 • دست هایتان را بالای سرتان تکان دهید تا در نظر خرس بزرگتر دیده شوید.
 • از یک مسیر باز فرار کنید و این احساس را به خرس منتقل نکنید که جایی گیر افتاده است چون در اینصورت احساس جنگیدن در خرس بیشتر می شود.
 • بر خلاف جهت حرکت خرس حرکت کنید چون یک شکار معمولا در جهت حرکت شکارچی می دود و باعث می شود در ذهن شکارچی به عنوان طعمه شناخته شود. با حرکت در خلاف جهت خرس شما به جای یک شکار به عنوان یک انسان در ذهن خرس شناخته می شوید.

مقابله با خرس خاکستری در طبیعت:

جلوگیری از مواجهه شدن با گریزلی یا خرس خاکستری بهترین راه دفاع در مقابل این حیوان است. یک گریزلی خیلی به خوردن شما اهمیت نمی دهد اما می تواند به سادگی شما را مجروح و یا حتی بکشد. وقتی در حال راه رفتن در طبیعت هستید تا می توانید سر و صدا ایجاد کنید محصوصا وقتی از جاهایی بسته با امکان فرار کم عبور می کنید. اگر در مسیر خودتان لاشه ی یک حیوان را دید از آن منطقه خیلی سریع دور شوید چرا که وجود یک لاشه ی حیوان نشان دهنده ی وجود یک حیوان وحشی در آن منطقه است.

مقابله با حیوانات وحشی در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

اگر یک خرس خاکستری یا گریزلی به محوطه ی کمپ شما نزدیک شد:

 • بایستید و در حالیکه رو به روی خرس خاکستری هستید عقب عقب راه بروید. در حال راه رفتن به آرامی سعی کنید با گریزلی ترسناکی که رو به روی شماست صحبت کنید.
 • هیچ وقت به یک خرس گریزلی پشت نکنید و در حالیکه پشت تان به آن است شروع به دویدن نکنید چرا که تصویری از طعمه ی در حال فرار را در ذهن گریزلی خواهید ساخت.
 • اگر بر روی زمین هستید صورت خود را به سمت زمین بگیرید و سرتان را به کمک دست هایتان بپوشانید. تا حدی که می توانید نقش یک انسان مرده را بازی کنید. در این حالت گریزلی به شما ضربه خواهد زد و اگر به خوبی نقش یک مرده را بازی کرده باشید به احتمال زیاد رها خواهید شد.
 • اگر در این حالت خرس تصمیم گرفت که شما را به عنوان یک وعده ی غذایی نوش جان کند باید روحیه ی حیوان دوستی خود را کنار بگذارید و با یک چاقوی جیبی که باید از قبل در جیب تان وجود داشته باشد با بیشترین حدی از خشونت که در توانتان است به چشم ها یا بینی خرس ضربه بزنید.

مقابله با گربه ی وحشی یا شیر در طبیعت:

شیر یکی از معدود شکارچیانی است که به آرامی و خرامان خرامان بدون اینکه کسی متوجه شود از کنار طعمه اش عبور میکند. اگر یک شیر احساس کند که شما طعمه ی خوبی برای شکار هستید آنقدر با آرامش و حوصله به دنبال شما می آید تا بالاخره در یک لحظه ی مناسب شما را به زمین بزند.

گربه سانان معمولا به انسان هایی که به صورت گروهی حرکت می کنند حمله نمی کنند.

مقابله با حیوانات وحشی در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

اگر یک شیر به محوطه ی کمپ شما نزدیک شد:

 • به هیچ وجه فرار نکنید و تمام قد بایستید.
 • سعی کنید بزرگتر از شیر به نظر برسید . پوشیدن لباس بیشتر می تواند شما را بزرگتر نشان دهد.
 • به هیچ وجه به یک شیر پشت نکنید و به چشم هایشان زل نزنید.
 • اگر شیر از خودش حرکات وحشیانه نشان داد فریاد بزنید و دستانتان را بلند کنید و به طرف او سنگ پرتاب کنید.
 • در مرحله ی آخر اگر یک شیر به شما مستقیما حمله کرد با تمام توانتان سعی کنید چشمان او را هدف قرار دهید و تا می توانید برای زنده ماندن خودتان تلاش کنید.

مقابله با گرگ  در طبیعت:

حمله ی گرگ به انسان ها شایع ترین نوع مرگ انسان ها در طبیعت است. این حیوانات موجوداتی زیرک هستند که مثل شیرها شکار خود را برای مدتی طولانی دنبال می کنند و در نهایت از پشت به طعمه ی خود حمله می کنند. گرگ ها از پشت سر به انسان ها حمله می کنند و با گاز گرفتن و پاره کردن عضلات پشت پای انسان ها آن ها را به دام می اندازند. وقتی طعمه به این شکل ناتوان شد بقیه ی گرگ ها به طعمه حمله می کنند.

مقابله با حیوانات وحشی در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

اگر دسته ای از گرگ ها به محوطه ی کمپ شما نزدیک شدند:

 • جلوی گرگ ها ندوید چرا که این حرکت شما به معنی شروع جنگ است.
 • تا می توانید فریاد بزنید و سرو صدا ایجاد کنید. با این کار گرگ ها عقب نشینی می کنند.
 • گرگ ها به صورت گروهی حرکت می کنند و به صورت گروهی به طعمه ی خود نزدیک می شوند. اگر توسط گروهی از گرگ ها محاصره شدید و تنها بودید تنها راه دفاع از خودتان شلیک کردن یا پرتاب کردن جسمی به سمت آن هاست. در غیر اینصورت شما تبدیل به یک شام لذیذ برای گرگ ها خواهید شد.
 • اگر شما و چند نفر از هم سفرانتان توسط گرگ ها محاصره شدید بهترین راه این است که پشت به پشت یک حلقه تشکیل دهید و رو در رو با گرگ ها بایستید و از هر وسیله ی دفاعی که دارید نهایت استفاده را بکنید تا طعمه ی گرگ ها نشوید.

متد ها و ابزارهایی که می توانید برای دفاع از خودتان در برابر حیوانات استفاده کنید.

 • فاصله ی منطقی خود را با حیوانات حفظ کنید.
 • چاقو و تفنگ به همراه داشته باشید.
 • از اسپری فلفل استفاده کنید.
 • نقش مرده را بازی کنید.
 • خودتان را بزرگ تر از چیزی که هستید نشان بدهید.
 • از تماس چشمی با حیوانات جلوگیری کنید.
 • از یک درخت بالا بروید.
 • انگشت خود را در چشم حیوان فرو کنید.
 • به داخل ماشین خود پناه ببرید.
 • با ظرف هایی که در اطرافتان وجود دارد تا می توانید سر و صدا تولید کنید.
 • به داخل آب بپرید و تا میتوانید از آن نقطه دور شوید.

 

گاز گرفتگی حیوانات

طبق آماری که در کتاب های امداد اولیه آمده به‌ طور تخمینی از هر دو نفر یک نفر توسط حیوان یا شخص دیگر مورد گازگرفتگی قرار می‌گیرد. حدود ٨٠‌درصد گازگرفتگی ها نیز توسط سگ ها انجام می شود.

هاری بیماری شایعی است که بر اثر ویروسی در بدن حیوانات خونگرم ایجاد می‌شود. این بیماری از بزاق یک حیوان با گاز گرفتن یا لیس‌زدن به حیوان دیگر منتقل می شود؛ اما حیواناتی با مشخصه های زیر احتمال‌ هاری دارند:

حیوانی که بدون عامل تحریک کننده حمل کند.

حیوانی که رفتار عجیب داشته باشد و از ویژگی های معمول آن نباشد.

حیوان از نوع گونه های پرخطر باشد. (راسو، راکون یا خفاش)

اما درصورتی که شخصی مبتلا به‌ هاری شده باشد یا مشکوک به ‌هاری باشد، باید چه کرد.

اگر مصدوم توسط سگ یا گربه سالم خانگی گاز گرفته شده، حیوان را باید بست و مدت ١٠روز از نظر هرگونه بیماری او را زیرنظر گرفت. در موارد خاص اگر لازم بود، یک دامپزشک حیوان را به آزمایشگاه می‌فرستد. اگر وقتی حیوان را پیدا کردید مرده بود، تمام بدنش را منتقل کنید. حواستان باشد با بزاق تماس ایجاد نشود.

اگر مصدوم توسط راسو، خفاش، روباه یا پستاندار دیگری گاز گرفته شده، باید آن را به‌عنوان مورد‌ هاری تلقی و خیلی فوری درمان مربوطه را آغاز کنید.

زخم را با محلول صابون تمیز کنید و آن را با آب پرفشار آب بکشید.

جلوی خونریزی را بگیرید و مراقبت های لازم را برای زخم انجام دهید.

به منظور تمیزکردن بیشتر زخم و تزریق احتمالی واکسن کزاز در جست و جوی مراقبت های پزشکی باشید.

.
منابع:

.https://dornatrip.com
.https://www.beytoote.com
.https://www.mihmansho.com

هنگام مواجهه با حیوانات وحشی در طبیعت چکار کنیم؟
top