طبیعت گردی در تابستان و گرما

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

علائم رایج گرمازدگی

به مجموعه شرایطی که دمای بدن انسان را به شدت بالا می برند و بدن توانایی تنظیم دمای خود را از دست می دهد، اصطلاحا گرمازدگی می گویند. حال این گرمازدگی درجات و مراحل مختلفی دارد و علائم آن نیز به مرحله ی گرمازدگی و میزان گرم شدن بیش از حد بدن بستگی دارد.

این علائم گاهی به سرعت و در عرض یک ساعت از بین می روند؛ اما گاهی نیز ممکن است ساعت ها و روزها ادامه داشته باشند. هنگام گرمازدگی در مواقع سفر و طبیعت گردی، بدن از طریق عرق کردن سعی در خنک کردن خود دارد؛ اما تعریق نیز باعث کاهش الکترولیت های بدن می شود که موجب ایجاد کم آبی در بدن شده و علائمی نظیر سردرد و گرفتگی عضلات را در پی خواهد داشت. با این وجود گرمازدگی مفرط گاهی موجب می شود که بدن توانایی خنک کردن خودش را نداشته باشد. گرفتگی عضلات در اثر گرمازدگی از علائم دیگری می باشد که مرحله به مرحله رخ می دهد.

به این ترتیب که فرد ابتدا دچارتعرق شدید و خستگی و قرمز شدن پوست می شود و در نهایت منجر به گرفتگی عضلات و سردرد و سرگیجه و حالت تهوع می گردد که گاها بسیار خطرناک می باشد. گرمازدگی در حین طبیعت گردی ممکن است به خستگی مفرط منجر شود. این نوع از گرمازدگی اگر سریعا درمان نشود احتمال دارد به سکته ی گرمایی ختم گردد. از علائم این مدل گرمازدگی در سفرهای تابستانی و طبیعت گردی می توان به رنگ پریدگی، تعرق شدید، تپش قلب، سردرد، تهوع، اسهال، سرگیجه و عدم تمرکز اشاره کرد؛ و مرحله ی آخر سکته ی گرمایی یا غش کردن در اثر گرما می باشد که در اصطلاح علمی Heat Stroke گفته می شود. این عارضه در صورتی که به موقع درمان نشود ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به خصوص در کودکان و افراد مسن ایجاد کند، چرا که سیستم ایمنی بدن آن ها نسبتا ضعیف تر عمل می کند.

گرمازدگی در سفر و حین طبیعت گردی بیشتر در افراد مبتلا به فشار خون و بیماری های قلبی رخ می دهد. از عوارض ایجاد شده هنگام سکته ی گرمایی شدید می توان تشنج، کوما، نارسایی قلبی و حتی مرگ را نام برو. سکته ی گرمایی علائمی دارد که باید به محض مشاهده ی هر یک از این علائم، فورا درصدد درمان برآیید و یا به نزدیکترین پزشک مراجعه کنید. ضربان بالای قلب، پوست داغ و قرمز شده، سرگیجه و سردرد شدید، تاری دید، غش کردن یا از دست دادن هوشیاری از جمله ی این علائم هستند.

 

درمان های موثر برای گرمازدگی در حین طبیعت گردی

برای گرمازدگی های خفیف، خنک کردن بدن با یک لیوان آب سرد یا استفاده از کولر یا پنکه جهت خنک کردن پوست، موثر خواهد بود؛ اما اگر علائم گرمازدگی بیش از یک ساعت پس از استراحت در مکان خنک همچنان ادامه داشته باشد باید به پزشک مراجعه نمایید. در آوردن لباس های اضافی، دوش آب سرد، قرار دادن پارچه ای مرطوب و خنک بر روی پیشانی، نگه داشتن مچ دست به مدت ۶۰ ثانیه زیر آب سرد، گذاشتن یخ زیر بازوها و کشاله ی ران، نشستن جلوی پنکه و انجام ندادن هیچ گونه فعالیتی تا بهبود علائم گرمازدگی، از ابتدایی ترین روش های درمان گرمازدگی در سفر و طبیعت گردی می باشند که در صورت جواب نگرفتن از این روش ها، باید فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نمایید یا با اورژانس تماس حاصل کنید.

پیشگیری از گرمازدگی در حین سفر و طبیعت گردی

دقت داشته باشید که اگر بدن شما به ورزش و فعالیت شدید در هوای گرم و مرطوب عادت ندارد، از انجام تمرینات شدید در چنین آب و هوایی جدا خودداری فرمایید. در طول سفر و طبیعت گردی حتی اگر تشنه نیستید مرتبا آب بنوشید چرا که در فصل گرما بدن به سرعت آب خود را از طریق عرق کردن از دست می دهد. از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید، همراه غذا حتما لیموترش مصرف کنید. از لباس های نخی و خنک به جای لباس های پلاستیکی استفاده کنید. کلاه، عینک و کرم ضد آفتاب خود را همیشه در زمان سفر و طبیعت گردی به همراه داشته باشید و به جای چای و قهوه که کافئین بالایی دارند، از آب، آبمیوه و مایعات خنک استفاده کنید.

.
منابع:
.https://www.rismoun.com

طبیعت گردی در تابستان و گرما
top