علل چربی مو و برطرف کردن آن

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
آراسته و مرتب بودن فاکتور مهمی در جذابیت است، اما گاهی نقص هایی در ظاهر ما باعث می شود خللی در این جذابیت به وجود بیاید! یکی از این موارد ناخوشایند، چربی مو است. چرب شدن مو دلایل متفاوتی دارد و موهای چرب اگر زود تمیز نشوند، مستعد ریزش نیز خواهند بود.

دلایل چربی مو

مو چرب بعد از هر بار شست وشو روی هم خوابیده و رسوبات چرب روی آن ها جمع می‌شود. به این ترتیب حالت چسبندگی و کدری پیدا می‌ کند که بر زیبایی شخص تاثیر بدی خواهد گذاشت. موی سالم در حالت طبیعی مقدار مشخصی از سبوم یا روغن را به عنوان روشی برای آبرسانی به پوست سر و محافظت از مو تولید می کند. اما سلامت پوست سر هر فردی به عوامل مختلفی بستگی دارد و در هر شخص با شخص دیگر متفاوت است. در واقع روغن های طبیعی موجود در  سر، در ریشه مو جمع می شوند و این به موها ظاهری نرم و لطیف می بخشد.  این موضوع ممکن است برای بعضی افراد ظاهر خوشایندی نداشته باشد و باعث چرب شدن بیش از حد مو شود.
لازم به ذکر است که چربی مو شما بخشی از سیستم دفاعی بدن برای حفاظت از پوست سر شماست. در برخی از انواع موها مستعد ساخت چربی هستند. این افراد با انجام فعالیت هایی در روز مثل ورزش شدید، یا استفاده بیش از حد از محصولات مو می توانند. باعث تحریک غدد چربی در پوست سر شوند.
.

-شستشو با آب داغ ممنوع

پس یکی از عواملی که باعث چرب شدن مو می شود. شستشوی زیاد است. هر بار که موهای خود را با شامپو می شویید، این سیگنال را به پوست سر  ارسال می کنید تا سبوم بیشتری تولید کند. پس اگر موهای خود را بیش از حد بشویید، پوست سر شما این پیام را دریافت می کند که باید روغن بیشتری تولید کند. این می تواند منجر به تجمع روغن در پوست سر شود. موهای چرب را با آب سرد یا ولرم شستشو دهید. شستشو با آب گرم یا داغ، منجر به ماندن مقداری کف در موها شده و مشکل چربی موها را تشدید می‌ کند.

-نوع مو

موی چرب در خیلی از موارد ریشه ژنتیکی دارد. به همین دلیل راه حل اساسی و قطعی برای آن هنوز پیش بینی نشده است. موهای صاف نسبت به موهای فر و مجعد، بیشتر مستعد چرب شدن هستند.
این به دلیل آن است که بافت مو هیچ گونه موجی ندارد. بنابراین روغن مستقیماً به طرف ساقه مو کشیده شده و در سر جمع خواهد شد. چنین چیزی باعث می شود مو ظاهر چرب تری داشته باشد.

-محصولات

یکی دیگر از دلایل چرب شدن مو نوع محصولاتی است که شما استفاده می کنید.
شستشوی موها بدون شامپو، باعث تمیز نشدن عمق پوست سر می شود. سبوم نوعی روغن است که با آب به راحتی از بین نمی رود. این بدان معناست که فقط برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در بیشتر شامپوها هستند که می توانند روغن حاصل از موها را از بین ببرند. پس افرادی که موی چرب دارند، باید از شامپوهای مخصوص به خود استفاده نمایند. استفاده از شامپوهایی که حاوی اسید سالیسیلیک هستند، می تواند مفید باشد، چون این ماده چربی پوست سر را به خوبی از بین می برد.

-استفاده از روغن های مفید

استفاده کردن از برخی روغن ها می تواند چربی موهای شما را کنترل کند و همچنین پوست سر شما را آبرسانی کند.
شاید به نظر برسد که استفاده از روغنها باعث چرب تر شدن موها می شوند. اما برخی از روغنها هستند که علاوه بر تغذیه موها و پوست سر از چرب شدن بیش از حد آن ها جلوگیری می کنند.
یک قطره یا دو قطره از روغن درخت چای را مستقیماً روی پوست سر خود بمالید و بعد موهای خود را بشوئید. همچنین می توانید روغنهای خالصی مثل زیتون یا نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید، تا یک ماسک آرام بخش مو داشته باشید.

-سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب به عنوان یک شستشودهنده، گاه به گاه برای موهای چرب بسیار عالی است. بعد از شستشو با شامپو و نرم کننده، موهای خود را در محلول سرکه سیب چند دقیقه خیس کنید و پس از چند دقیقه موهای خود را آبکشی نمائید.
.

آیا برای رفع چربی مو سر، شستشو روزانه لازم است؟

افرادی که در محیط های سالم و طبیعی مانند روستا زندگی می کنند. نیاز نیست که هر روز موهای خود را بشویند، ولی افرادی که در محیط های شهری هستند حتما باید با یک شامپو روزانه ملایم موهای خود را شستشو دهند.
.

سخن پایانی

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم. که موی شما چه چرب باشد.یا خش ، فر باشد یا صاف، لایت باشد یا تیره، مطلبی که اهمیت دارد، سالم بودن موهاست! برطرف کردن چربی مو زیادتر از حد استاندارد، یکی از عواملی است که برای بهبود وضعیت سلامت مو، باید به آن پرداخته شود.

.
منابع:
.https://mag.arayeshyab.com

کسب و کارها و اصناف
فهرست

مراکز و مشاغل