راهنمای استفاده از ماینوکسیدیل که باید بدانید

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب
داشتن موهای زیبا و پرپشت برای بسیاری از افراد از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه موها نقش بسزایی را در زیبایی چهره خانم ها و آقایان بازی می کند. اما با بالا رفتن سن، مصرف داروهای مختلف، رسیدگی نکردن به موها و .. سبب ریزش موها می شود. از این رو افراد برای مبارزه با ریزش مو و یا تحریک سر به منظور رویش مجدد موهای سر، از ماینکوسیدیل استفاده می کنند. اما برای بهره گیری از خواص این دارو، می بایست راهنمای استفاده از ماینوکسیدیل را بدانید. با ما در این مطلب همراه باشید تا راهنمای استفاده از ماینوکسیدیل را فراگیرید.
.

ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل یک درمان موضعی است که به طور بالینی ثابت می کند که ریزش مو را کاهش می دهد و باعث افزایش رشد مو برای مردانی می شود که طاسی الگوی مردانه را تجربه می کنند. محلول مینوکسیدیل و یا فوم آن یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن طاسی در آقایان محسوب می شود. همچنین محلول ۲ درصد آن برای خانم هایی مناسب است که تارهای موی سر آن ها نازک است.
ماینوکسیدیل در دسته ای از داروها قرار می گیرد که به داروی عروقی معروف هستند و همچنین برای استفاده از افراد کمتر از ۱۸ سال پیشنهاد نمی شود. در صورتی که ریزش مو در دختران یا پسران کمتر از ۱۸ سال دیده شد، بهتر است از روش های جایگزین استفاده کنند.
برای به دست آوردن تأثیر کامل این محلول موضعی (به منظور کاهش سرعت ریزش مو و رویش مجدد موهای از دست رفته) لازم است هر روز دو بار ماینوکسیدیل را استفاده کنید. بیشتر مردان بعد از چهار تا شش ماه دو بار در روز استفاده شاهد نتیجه چشمگیر استفاده از این محلول خواهند بود.
.

چگونه از ماینوکسیدیل استفاده کنیم؟

 • مطمئن شوید مو و پوست سر شما خشک است (لازم نیست قبل از هر بار استفاده از ماینوکسیدیل موهای سر خود را با شامپو بشویید).
 • قطره چکان را با اندازه ۱ML پر کنید. (البته این دوزی می بایست توسط دکتر تعیین شود)
 • روزی دو بار از این میزان دوز به قسمت هایی که ریزش مو داشتید، بریزید و ماساژ دهید.
 • در هر قسمت از بخش طاس سر خود، یک قطره بریزید و ماساژ دهید تا ماینوکسیدیل به خورد سر برود.
 • حداقل پس از چهار ساعت پس از استفاده از ماینوکسیدیل، از شستن سر خودداری نمایید.
 • بسیار مهم است که شما دوز تجویز شده از این دارو را استفاده کنید که اغلب توسط پزشکان تعیین می شود، چرا که استفاده بیش از اندازه از این محصول می تواند عوارضی را در پی داشته باشد. استفاده بیش از اندازه از ماینوکسیدیل، میزان جذب آن را بالا می برد که این می تواند روی قلب و رگ های خونی تاثیر سو داشته باشد.

.

راهنمای استفاده

 • هنگامی که از ماینوکسیدیل استفاده می کنید، از هیچ محلول پوستی دیگر استفاده نکنید. یعنی به هیچ عنوان موهای خود را رنگ نکنید و از صاف کننده ها و فرکننده ها استفاده نکنید.
 • نباید ۲۴ ساعت قبل و بعد از هرگونه عملیاتی که روی سر انجام می دهید، از ماینوکسیدیل استفاده نمایید.
  اگر یک دوز استفاده از ماینوکسیدیل را از دست دادید، برای جبران آن میزان مصرف را بالا نبرید.
 • بعد از استفاده از محلول مینوکسیدیل از سشوار برای خشک کردن پوست سر استفاده نکنید. سشوار کردن موها ممکن است تاثیر این روش درمانی را کمتر کند.
 • به محلول ماینوکسیدیل اجازه دهید ۲ تا ۴ ساعت بعد از استفاده، از جمله قبل از رفتن به تخت خواب، روی سر بماند و کاملاً خشک شود. به هیچ وجه جای نگرانی نیست و از آن جایی که این محلول بر پایه آب ساخته شده است، نباید از بابت آلودگی و چرب شدن بالشت یا رختخواب خود، معذب باشید. به واقع در صورتی که این زمان را به ماینوکسیدیل ندهید، نمی توانید انتظار عملکرد نتیجه بخشی از آن را داشته باشید.

.

سخن پایانی

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های موجود روی جعبه ماینوکسیدیل را اجرا کنید. میزان دارویی که شما مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می کنید، زمان مجاز بین دوزها و مدت زمانی که دارو مصرف می کنید همگی می بایست به دستور پزشک باشد. همان طور که مشاهده کردید، راهنمای استفاده از ماینوکسیدیل بیمار به بیمار متفاوت خواهد بود و بهتر است شما پیش از هرگونه اقدام خودسرانه، از پزشک و یا متخصص این حوزه کمک و مشاوره بگیرید تا شاهد نتایج فوق العاده و رویش مجدد موهای ریخته خود باشید.

.
منابع:
.https://mag.arayeshyab.com