علت های ایجاد شوره سر کدامند؟

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
شوره سر یکی از معضلاتی است که برخی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. این دانه های سفید رنگی که لا به لای موها پدیدار می شود، ظاهر موها را کثیف و بد نشان می دهد و می تواند اعتماد به نفس افراد را تحت تاثیر قرار دهد. برای آنکه از شر این دانه های مزاحم خلاص شوید، بهتر است در وهله اول، با علت های ایجاد شوره سر آشنا گردید. با ما در این مطلب همراه باشید تا با این علل آشنا شوید.

علت های ایجاد شوره سر

قارچ ها

یکی از اصلی ترین علت های ایجاد شوره سر، قارچ ها هستند. قارچ هایی که روی پوست شکل می گیرند، به بروز شوره سر می انجامند. البته لازم به ذکر است که تمامی قارچ ها شوره ایجاد نمی کنند. مالژیا نام قارچی است که سبب بروز این دانه های سفید رنگ می شوند. لازم است بدانید که این قارچ روی پوست سر زندگی می کند و گاهی اوقات شوره ایجاد می کند. البته برخی از متخصصین بر این باورند که سیستم ایمنی بدن برخی از افراد با این قارچ ها، برخورد می کند و در این صورت شوره لا به لای موها، شکل می گیرد.

خوب نشستن موها

یکی دیگر از علت های ایجاد شوره سر این است که موها را به خوبی نشسته و آن ها را خوب آب کشی نمی کنید. روغن های اضافی موجود در سر، به شوره ها دامن زده و آن ها را بیشتر می کند. از طرف دیگر، تعریق زیاد سر نیز می تواند منجر به بروز شوره شود.
برای مقابله با این مشکل، می توانید از شامپوهای ضد شوره سر، مانند شامپوهای حاوی روغن درخت چای استفاده نمایید. ضمنا توجه داشته باشید که موهای خود را به خوبی شسته و آب می کشید. اجازه ندهید که باقی مانده این ترکیبات، روی پوست سر شما باقی بمانند تا خود سبب ایجاد شوره شوند.

کیست تخمدان

اگر هورمون های بدن نامتعادل باشد، می تواند به بروز شوره در سر منجر شود. کیست تخمدان یکی از عواملی است که از نامتعادل بودن هورمون ها خبر می دهد که در نهایت می تواند به ایجاد شوره بیانجامد.

استرس

شاید برایتان جالب باشد بدانید که استرس نیز یکی از علت های ایجاد شوره سر است. درواقع استرس می تواند هر بیماری را تشدید نماید و این قاعده در خصوص بیماری های پوستی نیز صدق می کند. استرس سبب تولید بیشتر چربی شده و در نهایت مخمرهای پوستی بیشتر می گردند که این امر به ایجاد شوره دامن می زند. از طرف دیگر، استرس سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و مشکلاتی که سبب بروز شوره می شود را تشدید می کند.

پوست خشک سر

یکی دیگر عواملی که سبب شوره زدن موی سر می شود، خشکی پوست سر است. هنگامی که پوست سر خشک باشد، چربی سر کمتر بوده و سر پوسته پوسته خواهد شد. در این حالت پوسته ها به شکل شوره روی پوست سر نمایان می شود.
.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، شوره سر یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر کسی رخ دهد. این دانه های سفید رنگ میان موها می تواند به سبب عللی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، رخ دهد. برای رفع آن ها می توانید در ابتدا علت را شناسایی کرده و سپس به رفع آن اقدام نمایید.

.
منابع:
.https://mag.arayeshyab.com