پوست خشک، چرب و مختلط برای پاکسازی چه روغنی بزنند؟

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
همان طور که در مقالات پیشین نیز دکر شد پاکسازی پوست یکی از روش های مهم در سالم نگهداشتن پوست می باشد زیرا همواره پوست در معرض آلودگی مختلف قرار داشته و نیاز به مراقبت دارد. از این رو روش های مختلفی برای پاک کردن صورت وجود دارد که از جمله آنها می توان به انواع ژل ها، دستمال های مرطوب آماده و کرم های پاک کننده اشاره کرد. به طور کلی هر ماده ای که خاصیت کف کنندگی داشته باشد قادر است پوست را تمیز کرده و مواد آرایشی و آلوده کننده را از آن بزداید. در این میان روغن برای پاکسازی پوست یکی از جدیدترین روش های پاکسازی به شمار می رود که اخیرا مورد توجه زیادی قرار گرفته است.
.

روغن برای پاکسازی پوست

علت این محبوبیت مزایایی است که روغن برای پاکسازی پوست نسبت به سایر روش ها دارد. افرادی که از پاک کننده های کفی استفاده می کنند بعد از مدتی متوجه می شوند که پس از شستن پوست، پوست آنها حالت خشکی پیدا کرده و به مرطوب کننده نیاز دارد.
روغن برای پاکسازی پوست حالت چرب مانندی داشته و فرمول آن برپایه روغن می باشد که این امر باعث می شود روزنه های پوستی را به طور عمیق پاکسازی کند بدون آن که پس از استفاده اثر خشک کنندگی بر روی پوست باقی بماند.
.

تفاوت روغن پاکسازی با شوینده ها

از طرفی روغن پاکسازی برخلاف دیگر پاک کننده ها، را می توان در اطرف چشم نیز مورد استفاده قرار داد زیرا حاوی روغن های مفید و ترکیبات طبیعی می باشد که قادر است بدون ایجاد واکنش آلرژیک آرایش چشم را نیز پاک کند.
بر اساس اصول اولیه علم شیمی چربی می تواند به راحتی در چربی حل شود به همین دلیل کلیه آلودگی های موجود روی پوست که از نوع چربی باشند به راحتی در روغن پوست حل شده و به راحتی می توان آلودگی های موجود روی پوست را به بهترین شکل پاک کرد.
استفاده از روغن برای پاکسازی پوست علاوه جلوگیری از خشک شدن پوست خاصیت دیگری نیز دارد و آن این است که چون از روغن تولید می شود قادر است مواد آرایشی ضد آب را نیز از روی پوست پاک کند. عده ای از افراد فکر میکنند چون از روغن برای پاکسازی پوست استفاده شده است این روش صرفا برای افرادی که پوست خشک دارند می تواند مورد استفاده قرار بگیرد در حالی که این فرض کاملا اشتباه است و برای تمامی پوست ها این روش سودمند می باشد.
.

بالم پاک کننده چیست؟

بالم پاک کننده با هر نوع پوستی سازگاری می باشد و فرقی ندارد که پوست شما خشک باشد یا چرب یا حساس، در هر صورت شما قادر هستید از این روغن ها برای پاکسازی کامل پوست خود استفاده کرده و از معایب پاک کننده های دیگر که در بلندمدت به خشکی شدن پوست کمک می کنند، در امان باشید. روغن پاکسازی برای انواع پوست متفاوت بوده و در ادامه به بررسی روغن های مناسب  می پردازیم.
.

روغن مخصوص پوست چرب

در صورتی که پوست شما چرب می باشد می توانید از روغنی که دارای ترکیبات قابض هستند استفاده کنید. بر این اساس شما قادر هستنید از روغن فندق، سبوس برنج و یا روغن دانه انگور برای پاکسازی پوست صورت استفاده نمایید. البته برای این نوع از پوست ها تمیز کردن کامل روغن بعد از استفاده امری مهم می باشد زیرا در صورت باقی ماندن آن بر روی پوست احتمال دارد پوست زودتر آلوده شده و مجبور شوید دوباره پوست را پاکسازی کنید.
.

کدام روغن برای پوست خشک مناسب است؟

نوع دیگری از پوست ها شامل پوست خشک می باشد. پوست خشک به صورت ذاتی از پوست چرب و عادی خشک تر می باشد و استفاده از موادی مانند کف ها و مواد دیگر برای پاکسازی آن در نهایت منجر به بیشتر شدن درجه خشکی آن خواهد شد. از این رو استفاده از روغن پاکسازی این نوع از پوست ها یکی از بهترین انتخاب ها می باشد زیرا علاوه بر پاکسازی خوب پوست خود، می توانید با این روش از خشک تر شدن پوست به دلیل استفاده از مواد پاکسازی دیگر جلوگیری نمایید.
از جمله روغن های مناسب پاکسازی پوست خشک می توان به روغن بادام شیرین، روغن زیتون، جوانه گندم، آوکادو، کنجد، آفتابگردان اشاره کرد. همچنین ماساژ پوست با روغن های گفته شده باعث خواهد شد مقداری از روغن در پوست شما نفوذ کرده و از خشکی پوست شما بکاهد.
.

چطور پوست حساس را با روغن درمان کنیم؟

نوع سوم پوست که برخی از افراد را در انتخاب مواد مناسب برای پاکسازی پوست با مشکل مواجه کرده است پوست حساس می باشد. برخی از افراد پوست  بسیار حساس دارند از این رو باید در انتخاب روغن پوست دقت نمایند. از این رو روغن دانه انگور به دلیل اینکه روغنی غیر آلرژی زا می باشد، برای این نوع از پوست ها بسیار مفید بوده و از طرفی به خوبی به پوست نفوذ می کند. روغن های دیگر مانند سبوس برنج، آفتابگردان، بادام شیرین و هندوانه نیز تا حدود زیادی برای این نوع از پوست ها مناسب می باشد ولی بهترین کار انتخاب روغن دانه انگور می باشد. همواره دقت داشته باشید که استفاده از روغن پوست همراه با کمی ماساژ باشد تا پاکسازی پوست توسط روغن به صورت کامل انجام شود.
در حالت کلی می توان روش استفاده از روغن برای پاکسازی پوست را به این شکل بیان کرد که در ابتدا مقداری از روغن  را روی کف دست خود بریزید و با حرکات دورانی به آرامی روغن را بر روی پوست خود ماساژ دهید و در انتها آن را با آب گرم بشویید.
.

انواع پوست ها از  چه روغنی استفاده کنند؟

  • اگر پوست شما خشک می باشد  بهتر است از یک دستمال ساده مرطوب به جای شستشو برای پاک کردن روغن استفاده نمایید.
  • اگر پوست شما بسیار حساس بوده و مستعد آکنه باشد نگران نباشید، برخی از بالم های پاک کننده استاندارد از برندهای معتبر حاوی ترکیباتی می باشند که علاوه بر پاکسازی آرایش و مواد زائد از صورت شما خاصیت نرم کنندگی و ضدجوش نیز دارند و بر همین اساس لازم نیست از مواد دیگر استفاده نمایید.

بر اساس مطالب بیان شده و نظرات کارشناسان پوست می توان گفت که با توجه به وجود مواد مختلف برای پاکسازی پوست، استفاده از روغن به خصوص در افراد دارای پوست خشک و حساس نسبت به سایر روش ها جز بهترین گزینه ها بوده و علاوه بر پاکسازی بهتر، به مرطوب شدن پوست نیز کمک می کنند.

.
منابع:
.https://mag.arayeshyab.com