راه های سریع برنزه شدن و اقدامات احتیاطی آن

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب
بسیاری از افراد تغییر رنگ پوست خود را هنگام برنزه شدن دوست دارند، اما قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید و عوارض آن مانند بیماری های پوستی، آن ها را می ترساند. حتی استفاده از ضدآفتاب، هنگام آفتاب گرفتن در فضای باز بدون ریسک نیست. اگر به برنزه شدن علاقه دارید، می توانید خطرات ناشی از برنزه شدن سریع در آفتاب را کاهش دهید. این مطلب به شما کمک می کند تا از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت UV جلوگیری کرده و خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید. در اینجا چند نکته برای سریع تر برنزه شدن و برخی از اقدامات احتیاطی آورده شده است. با ما همراه باشید.

برنزه شدن و اقدامات احتیاطی آن

همان طور که می دانید، برای برنزه شدن نیاز است که برای مدت زمان طولانی، در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرید تا رنگ پوست شما تغییر کند. اما توجه داشته باشید که برای برنزه شدن، باید نکاتی را رعایت کنید تا آُسیب های وارد شده به پوست را به حداقل برسانید و زودتر تغییر رنگ دهید:

راه های سریع برنزه شدن

 1. از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید.
 2. هرگز بدون استفاده از ضدآفتاب با دست کم SPF 30، آفتاب نگیرید.
 3. هرگز از روغن های برنزه کننده بدون لایه های محافظتی اشعه نور خورشید استفاده نکنید.
 4. حتما بیست دقیقه قبل از آفتاب گرفتن، به پوست خود ضد آفتاب بزنید.
 5. SPF 30 به اندازه کافی قوی است که اشعه UVA و UVB را مسدود کند، اما آنقدر قوی نیست که برنزه نشوید.
 6. موقعیت خود را مرتبا تغییر دهید؛ این به شما کمک می کند تا از سوختن یک قسمت از بدن جلوگیری نمایید.
 7. غذاهایی را که حاوی بتا کاروتن هستند بخورید. غذاهایی مانند هویج، سیب زمینی شیرین و کلم می توانند بدون سوزاندن بدن به برنزه شدن کمک کنند. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، اما برخی از مطالعات نشان می دهد که بتاکاروتن می تواند به کاهش حساسیت به آفتاب در افراد مبتلا به حساسیت های مختلف کمک کند.
 8. از روغن هایی با SPF طبیعی استفاده کنید. در حالی که این ها نباید جایگزین ضد آفتاب معمولی شما شوند، اما می توانید از روغن های خاصی مانند آووکادو، نارگیل، تمشک و هویج برای دوز اضافی هیدراتاسیون و محافظت از SPF استفاده نمایید.
 9. بیش از اندازه در آفتاب نمانید. هر فرد بین ۲ الی ۳ ساعت در طول روز به آفتاب گرفتن نیاز دارد تا بدن او بتوانید ملانین تولید کند ملانین رنگی است که به برنزه شدن پوست کمک می کند. بعد از این مدت زمان، پوست شما در روز تیره نمی شود. اگر از آن نقطه گذشته باشید، پوست خود را به خطر می اندازید.
 10. غذاهای سرشار از لیکوپن بخورید. نمونه هایی مانند گوجه فرنگی و هندوانه منابع غنی از لیکوپن هستند. یک تحقیق معتبر در سال ۲۰۱۱ نشان داد که لیکوپن به محافظت از پوست به طور طبیعی در برابر اشعه UV کمک می کند.
 11. زمان برنزه شدن خود را عاقلانه انتخاب کنید. اگر می خواهید به سرعت برنزه شوید، می توانید بین ظه تا ساعت ۳ بعد از ظهر آفتاب بگیرید. اما توجه داشته باشید که خورشید در این زمان در بیشترین حالت فعالیت خود قرار دارد و از آنجایی که استحکام پرتوهای آن زیاد است، پوست خود را بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار می دهید. به شما پیشنهاد می کنیم سرعت برنزه شدن خود را کاهش داده و صبح و یا بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر را برای آفتاب گرفتن انتخاب کنید.
  سایه ای را برای استراحت دادن به پوست خود انتخاب کنید، با این کار می توانید از آفتاب سوختگی جلوگیری نمایید.
 12. پوست خود را قبل از آفتاب گرفتن آماده کنید. قبل از آفتاب گرفتن، پوست خود را لایه برداری کنید. لایه های مرده پوست شما به دردی نمی خورند، پس می توانید با لایه برداری، برنزه شدن را تسریع بخشید.

.

خطرات برنزه کردن

برنزه شدن و آفتاب گرفتن ممکن است احساس خوبی داشته باشد و حتی باعث تقویت روحیه نیز شود، چرا که شما در منبع غنی از ویتامین D قرار می گیرید. با این وجود برنزه شدن خطراتی را در پی دارد که شما با عدم استفاده از کرم ضد آفتاب می توانید آن را دوچندان کنید:

 • ملانوما و سایر سرطان های پوستی
 • کمبود آب بدن
 • آفتاب سوختگی
 • بثورات گرما
 • پیری زودرس پوست
 • آسیب چشم
 • سرکوب سیستم ایمنی

.

چه چیزی میزان برنزه شدن پوست شما را تعیین می کند؟

باید بدانید که برنزه شدن پوست هر فردی، منحصر به خود او است. برخی از افراد به سرعت می سوزند و رنگ پوست آن ها تغییر می کند، در حالی که پوست برخی دیگر از افراد، با سرعت کمتری تغییر رنگ می دهد. همه این ها به میزان ملانین پوست بر می گردد.
کسانی که دارای پوست روشنی هستند، ملانین کمتری دارند و ممکن است با قرارگیری در آفتاب پوست آن ها سوخته و قرمز شود. اما از سوی دیگر افرادی با پوست تیره تر، به دلیل آنکه ملانین بیشتری دارند، زودتر برنزه می شوند. با این وجود، افرادی با پوست تیره نیز در معرض خطر آفتاب سوختگی و سرطان پوست قرار می گیرند.
ملانین به طور طبیعی توسط بدن ایجاد می شود تا لایه های عمیق پوست را از آسیب در امان نگه دارد. به خاطر داشته باشید که حتی اگر نمی سوزید و تیره نمی شوید، خورشید همچنان به پوست شما آسیب می رساند.

سخن پایانی

درست است که برنزه شدن احساس زیبایی در افراد ایجاد می کند، اما توجه داشته باشید که به هیچ عنوان بدون کرم ضد آفتاب، آفتاب نگیرید. خطراتی که بدون رعایت کردن نکات برنزه شدن، برای شما ایجاد می کنند، به مراتب بیشتر از زیبایی است که به شما ارزانی می دارد.

.
منابع:
.https://mag.arayeshyab.com