کارهای اشتباهی که در مراقبت از پوست انجام می دهیم

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب
لطافت و شادابی پوست یکی از ارکان زیبایی محسوب می شود. اما برای نیل به این هدف باید روتین مراقبت از پوست،به طور صحیح و کامل انجام شود.
کارهای اشتباهی که در مراقبت از پوست انجام می دهیم

روش صحیح مراقبت از پوست چیست؟

برای این که بدانیم پوست ما به چه نوع مراقبتی نیاز دارد ، ابتدا باید نوع پوست خود را شناسایی و با توجه به آن محصولات مورد نیاز را تهیه و استفاده کنیم.
در تقسیم بندی که متخصصان پوست انجام داده اند هر فردی دارای سه نوع :

 • پوست چرب و جوشدار
 • پوست خشک و حساس
 • پوست نرمال یا مختلط

شرکت های تولید کننده  محصولات آرایشی و بهداشتی بر اساس این تقسیم بندی انواع محصولات آرایشی و مراقبت پوست را تولید و به بازار عرضه کرده اند.
به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده است که از انواع محصولات مراقبت پوست (حتی بسیارگران قیمت) استفاده کرده اید ، ولی نتیجه ی خوبی روی پوست خود احساس نکردید. ما در این مقاله به مواردی اشاره خواهیم کرد،که شما تا به حال به آن توجه نکرده اید.
طبق توصیه متخصصین پوست شما هر نوع پوستی که داشته باشید باید این روالی که در زیر برای شما می آوریم را به ترتیب رعایت کنید.

کارهای اشتباهی که در مراقبت از پوست انجام می دهیم
 • روتین مراقبت پوست روز

 1. شوینده صورت
 2. تونر
 3. سرم
 4. کرم دور چشم
 5. کرم مرطوب کننده و آبرسان
 6. کرم ضد آفتاب
 • روتین مراقبت پوست شب

 1. محلول یا روغن های پاک کننده آرایش
 2. شوینده صورت
 3. تونر
 4. درمان نقطه ای (در صورت داشتن آکنه روی موضع مورد نظر)
 5. سرم
 6. کرم دورچشم
 7. کرم مرطوب کننده و آبرسان
 8. کرم شب

اولین اشتباهی که اکثر افراد  مرتکب می شوند، استفاده نکردن از شوینده ها یا استفاده نادرست از آن هاست

شستشوی صورت باید با محصولاتی که به ph پوست آسیب نمی رساند انجام شود. استفاده از صابون های قلیایی یا محصولاتی که دارای لایه بردارهای قوی هستند به پوست صورت آسیب فراوانی می رساند. این محصولات چربی های مفید روی پوست را ازبین می برند و در نتیجه پوست مجبور به ترشح بیشتر چربی در خود می شود که نتیجه ی آن ایجاد آکنه بر روی پوست است.
پس افرادی که دارای پوست چرب هستند با این تصور که باید از شوینده های قوی استفاده کننده ، پوست خود را تحریک به ایجاد آکنه می کنند.
.

دومین اشتباه عدم استفاده از تونرها پس از شستشو است.

به نظر نمی رسد که تونر یک گام ضروری در روتین مراقبت از پوست به نظر بیاد ، اما
تونرها باقی مانده ی مواد را از عمق پوست شما تمیز می کنند. همچنین پوست را برای استفاده از مرطوب کننده آماده کرده و کلرها و مواد معدنی موجود در آب شیر را از بین میبرند. تونرها حاوی مواد مغذی و عصاره های مفید برای پوست هستند. توجه داشته باشید که آن ها در دو نوع الکلی و فاقد الکل تولید می شوند که شما باید متناسب با نوع پوست خود را انتخاب و استفاده نمائید.
.

سومین اشتباه اسکراب نکردن یا لایه برداری ملایم از سطح پوست است

شستشوی مرتب و استفاده از پاک کننده ها لایه های رویی پوست را تمیز می کند اما همیشه مقداری از مواد آرایشی و آلودگی ها در لایه های زیرین پوست باقی می ماند. اسکراب ها معمولا حاوی ریزدانه هایی هستند که سایش ملایمی را روی پوست شما انجام می دهند و در نتیجه ی این لایه برداری پوست شفاف تر و تمیزتر خواهد شد. پیشنهاد می شود در هفته ۲ الی ۳ بار صورت خود را اسکراب کنید.
.

اشتباه بعدی عدم استفاده از محصولات دارای SPF است

پوستی که از نور خورشید محافظت نمی شود ، مستعد انواع لک و چروک است. شما قطعاً باید هر روز و نه فقط در معرض نور مستقیم خورشید،همیشه از محصولات ضدآفتاب استفاده کنید. هرچه سطح SPF موجود در محصول بالاتر باشد ، میزان محافظت پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید بیشتر خواهد بود. استفاده از ضد آفتاب نه فقط در روزهای تابستان و آفتابی بلکه حتی در روزهای زمستان و ابری لازم است.
.

یکی دیگر از اشتباهات رایج ، استفاده ی نادرست از انواع محصولات مراقبت پوست است

این خیلی خوب است که شما انواع مفیدی از کرم ها ، لوسیون ها ، سرم ها و روغن ها را دارید. ولی اگر همه این محصولات را به درستی و به ترتیب استفاده نکنید ، نه تنها نتیجه مطلوبی نمی گیرید ، بلکه ممکن است اتفاقات ناگواری برای پوست شما بیوفتد!
به عنوان مثال باید بدانید :
اگر مرطوب کننده را بعد از ضد آفتاب استفاده کنید ، در واقع اثرات محافظت در برابر آفتاب خود را کم می کنید زیرا بیشتر مرطوب کننده ها بر پایه آب هستند و محصولات مبتنی بر آب ابتدا قبل از محصولات سنگین تر باید استفاده شوند. درمان لکه ها باید قبل از سرم و بیشتر اوقات شب انجام شود، درمانهای آکنه باید بر روی پوستهای تمیز و بدون آرایش انجام شود. هیچ درمان لکه ای یا سرم نباید در ناحیه حساس دور چشم استفاده شود.
پس باید محصولات مراقبت پوست را با مشورت پزشک خود مصرف نمائید.
.

و اما اشتباه آخر استفاده از برس ها و اسفنج های آرایشی کثیف است

جای تعجب نیست که بدانید برس های آرایشی زمینه ی پرورش انواع باکتری ها هستند. از این گذشته ، آنها هر روز چهره های ما را لمس می کنند و با پوست ما در ارتباط هستند. پس حتما هر چند روز درمیان به طور مرتب از محلول های تمیز کننده برای شستشو آن ها استفاده کنید.
روتین مراقبت پوست اگر به طریقی که گفتیم رعایت شود سلامت و زیبایی برای شما به ارمغان خواهد آورد برای داشتن صورت سالم لازم نیست هزینه های گزافی برای خرید محصولات مراقبت پوست بکنیم بلکه با رعایت کردن این نکات ساده می توانیم پوستی سالم و زیبا داشته باشیم.

.
منابع:
.https://mag.arayeshyab.com

کسب و کارها و اصناف
فهرست

مراکز و مشاغل