• شرح مطلب
  • سایر مطالب

یوخه یا کاک، نوعی شیرینی سنتی ایرانی و سوغات شهرهای کرمانشاه، و شیراز است. که در شیراز به آن نان یوخه می گویند. این شیرینی از ورقه‌های بسیار نازک خمیر است که با استفاده از ساچ های مخصوص درست می شود .شیرینی کاک، سبک ، خوش مزه و پر انرژی است، کاک را از آرد گندم ، شکر یا آرد قند ، تخم مرغ ، دارچین ، روغن ، هل و آب درست می‌کنند. کاک پزان کرمانشاه در تهیه این نوع شیرینی سلیقه به خرج داده و روی کاک را با پودر پسته ، نارگیل و خلال بادام تزیین می‌کنند.

مواد لازم :

آرد شیرینی پزی ۳۰۰ گرم
آب ولرم ۵۰ گرم
مخمر فوری ۱ قاشق چایخوری
تخم مرغ ۱ عدد
روغن حیوانی یا جامد ۵۰ گرم
نمک ۱/۲ قاشق چایخوری
پودر قند ۱۶۰ گرم
پودر بادام ۱/۲ پیمانه
پودر هل ۱ قاشق چایخوری

مرحله اول: عمل آوردن مخمر

برای تهیه این شیرینی سنتی ایرانی اول باید یک کاسه کوچک بردارید. حالا آب ولرم را به همراه یک قاشق غذاخوری پودر قند و یک قاشق چایخوری مخمر فوری در کاسه بریزید و خوب مخلوط کنید. درب ظرف را ببندید تا هوا وارد آن نشود و به مدت ده دقیقه مخمر پف کرده و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی روغن

یک تابه را روی حرارت قرار دهید. روغن حیوانی یا روغن جامد را درون تابه بریزید و صبر کنید تا روغن ذوب شود. حالا حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید کمی دمای روغن پایین آمده و خنک شود.

مرحله سوم: هم زدن تخم مرغ برای کاک

یک کاسه با اندازه مناسب بردارید. تخم مرغ را بشکنید و آن را در کاسه بریزید. مقداری نمک به آن اضافه کنید و خوب بهم بزنید. سپس تخم مرغ را در روغن ذوب شده بریزید.

مرحله چهارم: مخلوط کردن مواد اولیه

در این مرحله از تهیه کاک ساده یا نان یوخه باید مخلوط مخمر که حالا پف کرده است را در تابه بریزید؛ و آن را با روغن و تخم مرغ خوب بهم بزنید. حالا آرد را اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید تا حدی که خمیر یک دستی حاصل شود. خمیر شما نباید چسبنده و یا زبر باشد.

مرحله پنجم: استراحت کردن خمیر

روی سطح کار کمی آرد بپاشید. سپس خمیر را روی آن قرار دهید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آن را خوب ورز دهید. خمیر را در ظرفی بگذارید و روی آن را با دستمال حوله‌ای تمیز بپوشانید. ظرف را در کناری قرار دهید تا به مدت یک الی دو ساعت خمیر استراحت کرده و حجمش افزایش پیدا کند.

مرحله ششم: ورز دادن خمیر نان یوخه

حالا خمیر را از کاسه بیرون آورید و آن را روی سطح آرد پاشی شده قرار دهید. اگر احساس کردید خمیر هنوز کمی نرم و شل است می‌توانید مقدار کمی آرد را کم کم به آن اضافه کنید. خمیر را لوله کرده و به تکه‌های مساوی تقسیم نمایید. به کمک وردنه خمیر‌ها را کاملا باز کرده و به ورقه‌های نازک تبدیل کنید.

مرحله هفتم: پخت نان

یک تابه بزرگ یا ساج بردارید و آن را روی حرارت بگذارید. ورقه‌های نازک خمیری را درون تابه بگذارید تا بپزند. پس از چند دقیقه که دورشان کمی قهوه‌ای رنگ شد، آن‌ها را برگردانید تا طرف دیگرشان هم خوب بپزد.

مرحله هشتم: آماده سازی افزودنی‌های کاک

در یک کاسه، پودر قند، هل و بادام را با هم ترکیب کنید. تا زمانی که خمیر شیرینی هنوز گرم است باید روی آن‌ها مخلوط قند، بادام و هل بریزید. سعی کنید این کار به طور منظم انجام شود. حالا ورقه‌های خمیر را با احتیاط و به آرامی رول کنید.

مرحله آخر: برش و سرو

حالا خمیر شیرینی را با وردنه صاف، منسجم و یک دست کنید. یک چاقو بردارید و به شکل اریب و با فاصله‌های ۳ تا ۴ سانتی متری خمیر را برش دهید. این شیرینی خوشمزه محلی را می‌توانید با انواع نوشیدنی‌های گرم مثل چای سرو کنید. نوش جان.

کاک محلی

نکات کلیدی تهیه کاک یا نان یوخه

– این شیرینی را باید در ظروف دربسته نگه داری کنید. با این روش تا مدت‌ها سالم می‌مانند.

– در صورتی که به بادام دسترسی ندارید یا از طعم آن خوشتان نمی‌آید می‌توانید پودر نارگیل و یا پودر پسته را جایگزین آن کنید.منبع: ایران کوک

.
منبع: 

https://www.yjc.news