کاج بودا (نگهداری + پرورش)

کاج بودا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
کاج بودا (نگهداری + پرورش)

مقایسه رنگ سبز براق برگ با رنگ قهوه ای تیره ساقه در کاج بودا علت تمایل خانواده ها به نگهداری این گیاه همیشه سبز در منازل است، برگها باریک و کشیده با طول حدود ۸ سانتی متر، ساقه ها قهوه ای و خشبی است، جوانه های انتهایی در این گیاه آپارتمانی غالب بوده و تمایل به رشد طولی دارد و در صورت عدم حذف ان ارتفاع گیاه گاه به حدود ۲ متر هم میرسد که مرتبا احتیاج به هرس و حذف جوانه های انتهایی دارد، نسبت به گاز اشپزخانه و هوای فاقد اکسیژن حساس است،زیر گلدانی این گیاه عاری از اب اضافی باشد.چون اب ان به داخل گلدان کشیده میشود و خاک را باتلاقی میکند و ریشه ها را میپوساند،هوای مرطوب ایده آل این گیاه است،خانواده ان پودوکاریاسه است.

نیاز ها:

نور:  احتیاج به نور کافی دارد،سایه ساقه ها را دراز،منحرف و بد شکل میکند.قطرات اب نباید روی برگها به جا بماند.چون با تابش مستقیم نور افتاب لکه های سوختگی روی انها ظاهر میشوند.

دما: جداقل درجه حرارت در زمستان ۷ درجه و حداکثر ان در تابستان ۲۴ درجه است.در صورت بالا رفتن درجه حرارت جریان ملایم هوا در اطاق لازم است.

آبیاری :سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید،در تابستان هر هفته دو بار و در زمستان یکبار در هفته کافی است،اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود.

رطوبت :هفته ای دو بار در تابستان(صبح ترجیح دارد) و هفته یکبار در زمستان غبارپاشی نمایید،در نور افتاب غبارپاشی نکنید.

تغذیه :عناصر غذایی موجود در خاک گلدان برای تغذیه دائم کافی نیست،کمبود انها را با اضافه کردن کودهای مایع و جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار جبران نمایید.

تعویض گلدان: تا زمانی که گلدان قابل حمل است و گیاه در حال رشد،تعویض سالیانه ان ضروری است،ولی با سنگین شدن گلدان و عدم امکان جابجایی،به تعویض خاک های سطحی با خاک های نو و غنی اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها :غبارپاشی جهت تامین رطوبت،برگهای گیاه را نیز تمیز مینماید،در صورت لزوم میتوانید هر ماه یکبار از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کنید.

تکثیر :گرفتن قلمه از شاخه های جوان در تابستان و ریشه دار کردن انها در دمای ۱۶-۲۱ درجه سانتی گراد.

عوارض و درمان:

برگها کمرنگ شده و میریزند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید.

برگها قهوه ای شده،خشک میشوند و سقوط میکنند :درجه حرارت بالا است،گیاه را به محل خنک تر انتقال دهید،غبارپاشی هم کمک موثری در بهبود گیاه میکند.

برگها زرد میشوند و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:حمله کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید،با پنبه آغشته به سم و خیس نمودن پشت برگها هم میتوان افت را از بین برد.

زخم های پنبه ای شکل روی برگها و قاعده انها مشاهده میشود:علت ان حمله حشره افت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی ظبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم از بین بروند.

رشد گیاه متوقف شده است: ریشه ها را باز کنید.در صورت متراکم بودن آنها تعویض گلدان لازم است،تغذیه مصنوعی هم اثر مثبت دارد (توجه نمایید که تغدیه مصنوعی بیش از اندازه به علت تجمع املاح در خاک مضر است).

برگها در حالیکه سبز هستند میریزند و خاک همیشه مرطوب به نظر میرسد :زهکش را بازدید و در صورت لزوم با میله ای باز نمایید،آبیاری را قطع کنید تا سطح خاک خشک شود،آبیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید.

نحوه ی هرس:

جهت پر پشت شدن و متراکم شدن انها انتهای جوانه های جانبی را در بهار و تابستان قطع کنید،محل قطع شدن را با گرد گوگرد ضد عفونی کنید و با مالش وازلین راه خروج شیره گیاهی را مسدود نمایید.

در هنگام انتخاب گیاه دقت کنید که جوانه های انتهایی ان حذف و گیاه پر پشت و توپی باشد،از خرید گیاهان که قاعده ساقه انها لخت و عاری از برگ است،خودداری کنید.

کاج بودا

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

کاج بودا (نگهداری + پرورش)
top