کرووی (نگهداری + پرورش)

کرووی (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
کرووی (نگهداری + پرورش)

گیاه دورگه ی کروویِ ((کوپر)) در طول ماههای پاییز و بهار گلهای خود را سخاوتمندانه تقدیم می دارد تا به صورتِ شاخه گلهای زیبا هدیه ی احباب گردد.

گلهای قشنگِ صورتیِ کرووی در باغی سنتی در ناحیه ای خشک نیز،همچون حضور جذابش در زاد و بوم خود، می درخشد.

گونه های کرووی اِکسالاتا (C.exalata) و کرووی سالیگنا (C.saligna) گیاهان همیشه سبزی هستند که با بسیاری از گیاهان دیگر به راحتی در می آمیزند.گلهای ستاره ای شکل صورتیِ آنها در ابتدای زندگی گیاه ظاهر می شوند و برای مدت طولانی تولیدشان ادامه می یابد.گونه ی اِکسالاتا تا ارتفاع ۷۵ سانتی متر و گونه ی سالیگنا تا ارتفاع ۱ متر قد می کشند.این گیاهان بعد از ۲ تا ۳ سال به بلوغ می رسند،اما عمرشان کوتاه است.به صورت انبوه یا توأم با سایر گیاهان زینتی بسیار جالب می نماید،اما می توان آنها را در گلدان هم کاشت.

کرووی اکسالاتا

کرووی اکسالاتا

نیازها:

اقلیم:آب و هوای معتدل و بدون یخبندان را ترجیح می دهد.گونه ی سالیگنا،نسبت به اِکسالاتا،به آب و هوای گرمتری تحمل نشان می دهد.

میزان نور و دما:آفتابِ صبح،سایه ی بعد از ظهر،و آفتاب لکه لکه را می پسندد،و به حفاظت در برابر بادهای شدید محتاج است.

خاک:زمینِ شنی و خاک با زهکشی خوب بهترین نتیجه را به بار می آورد.دادن خاک برگ کاملاً پوسیده،مدتی پیش از کاشت بوته ها،نشو و نمای آنها را بهبود می بخشد.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:می توان از بذر استفاده کرد،اما،برای داشتن بوته ای به شکل دلخواه با رنگ گل مطلوب،از قلمه های نیمه خشبیِ گرفته شده در اواخر تابستان تا اواسط پاییز استفاده کنید.

آبیاری:پس از کاشت نیاز به آبیاری منظم دارد،اما بوته های جا افتاده را،در ماههای گرم،هر ۲ تا ۳ هفته یکبار عمی و سنگین آبیاری کنید.

کوددهی:برای تقویت خاک می توان در اواخر زمستان،با آرد استخوان کودپاشی جزئی انجام داد.برای پوشش سطح زمین از خاک برگ استفاده کنید،تا مواد غذایی با ارزشی هم برای گیاه باشد.

مشکلات:آفت یا بیماری خاصی ندارد.

گل دهی:

فصل:دوره ی طولانی گلدهی این گیاهان از پاییز تا اواخر بهار طول می کشد،با گلهای گهگاهی در فصل تابستان.کرووی شاخه گلهای خوبی هم برای هدیه دادن ارائه می دهد.

هرس(پیرایش):

به طور کلی:هرسِ جزئیِ گیاه،بعد از خاتمه ی دوران گلدهی،به رشد متراکم بوته کمک می کند.

کرووی

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

کرووی (نگهداری + پرورش)
top