هاکیا یا توتیای دریایی (نگهداری + پرورش)

هاکیا یا توتیای دریایی (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
هاکیا یا توتیای دریایی (نگهداری + پرورش)

 

شکل غیر عادی گل هاکیا لارینا (Hakea laurina) باعث شده است که این گیاه را جاسنجاقی یا خارپوست یا توتیای دریایی بنامند.

بوته های هاکیا لارینا، مانند انواع دیگر، در هوای گرم بهترین رشد را دارد. می توان مثل بوته یا درختی کوچک آن را پرورش داد.

بسیاری گونه ها با گل های تماشایی برای پرورش در نواحی کم رطوبت مناسب اند و تحمل رطوبت و بارانهای تابستانی را ندارند.جالب ترین گونه ها،گل های خوشه ای متراکم،به رنگ های صورتی،قرمز،زرد،نارنجی و سفید دارند.گونه های با ظاهر نه چندان جالب اما مفیدتر،مثل سالیسیفولیا H.salicifolia دارای گلهای گروهی به رنگ های کِرِم یا سفید عنکبوتی در بغل یا زیر برگ ها است.گونه ی سالیسیفولیا با ارتفاع ۴ تا ۶ متر گاه به عنوان بوته ای بلند و گاه به عنوان درختی کوچک در خیابان ها کاشته می شود.هاکیاها زادبوم های گوناگون دارند لذا پیش از خریدن،دقت کنید که گونه ی مناسب با آب و هوای منطقه ی خود تهیه کنید.طول عمر آنها،بسته به نژاد و شرایط محل زندگی،فرق می کند، اما اغلب آنها بعد از تقریباً ۳ سال گل می دهند و پس از ۵ تا ۱۰ سال به بلوغ می رسند.وقتی که گلدارند،پرندگان را به خود جلب می کنند.

نیازها:

اقلیم:بسته به نژاد فرق می کند.یشتر گونه های گل دهنده اقلیم های مدیترانه ای با زمستان مرطوب و تابستان خشک
می طلبند.گونه های زیادی هم آب و هوای گرم را ترجیح می دهند.

میزان نور و دما:بعضی از هاکیاها آفتاب کامل را دوست دارند و بعضی مکان های نیم سایه را تحمل می کنند اما سایه ی کامل رشد آنها را متوقف خواهد کرد.

خاک:خاک های ماسه ای یا شنی با زهکشی خوب را ترجیح می دهند.گونه ی سالیسیفولیا خاک رُس را تحمل می کند،اما خاک رُس خیس را دوست ندارد.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:بهترین روش تکثیر هاکیا کاشت بذر است و از طریق قلمه های سخت تکثیر می شود.غلاف بذر یک حجره ای را می توان از روی گل گیاه گرفت و در آفتاب قرار داد تا باز شود و بذر را آزاد کند.سپس بذر را در فضای آزاد در زمین بکارید.بذرها در طول 3 تا 4 هفته سبز خواهند شد.

آبیاری:بوته های نورُسته به آبیاری منظم و با قاعده نیاز دارند،اما درختچه های جا اُفتاده،به دوده های خشکی طویل المدت تحمل نشان می دهند.

کوددهی:به هاکیا ها کود ندهید.

مشکلات:از لحاظ آفت و بیماری مشکلی ندارند،اما آبیاری زیاد،خصوصاً در خاک های سنگین،سبب گندیدگی ریشه می گردد.

گل دهی:

فصل:بسیاری از هاکیا ها در اواخر زمستان و سراسر بهار گل می دهند.بعضی ها،مثل لارینا،زودتر به گل می نشینند.آنها از اول پاییز تا تقریباً اواسط زمستان در حال گلدهی هستند.

هرس(پیرایش):

به طور کلی:بعد از پایان گلدهی هرس سبکی نیاز است تا سرشاخه های بوته های متراکم،کوتاه و آراسته باقی بمانند.

هاکیا

هاکیا

جنس  Hakea salicifolia

هاکیا

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

هاکیا یا توتیای دریایی (نگهداری + پرورش)
top