یاس وحشی یا ایکسورا (نگهداری + پرورش)

یاس وحشی یا ایکسورا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
یاس وحشی یا ایکسورا (نگهداری + پرورش)

ایکسورا، به خاطر گلهای دسته ای، که به رنگهای ردیف نارنجی- قرمز پررنگ تا زرد بر سر هر شاخه ی خود می روید، در یاد ماندنی است.گلهای با روح سرخ مرجانی و برگهای پر جلای ایکسورا برای کاشت در گلدان و ظرف هم ایده آل است.

این گیاه همیشه سبز، با برگهای پر جلا، در مناطق گرمسیری تا ارتفاع ۲ متر رشد می کند، اما در سایر نقاط ارتفاع کمتری خواهد داشت. رنگِ گل گونه های ایکسورا سرخ است، اما نژاد سلطان یا شاهزاده ی نارنج (Prince of Orange)، که گونه ی معروفی است که بیش از همه پرورش داده می شود، در رنگهای نارنجی تا سرخ مرجانی می روید. در شرایط کاملاً خوب از ابتدای زندگی گل می دهد. بعد از ۳ تا ۵ سال به بلوغ می رسد. ایکسورا در کاشت به صورت انبوه در بوستانهای بزرگ چشم نوازتر و روح انگیز تر است، اما در کاشت به صورت مخلوط با گیاهان دیگر در روی مرزها نیز پر جاذبه خواهد بود. برای کشت در گلدان هم جالب است.

نیازها:

اقلیم:برای کاشت در مناطق سرد به هیچ وجه خوب نیست.برای مناطق حاره و گرم مناسب است.

میزان نور و دما:جای این گیاه باید گرم و در پناه از باد باشد.آفتاب صبح و سایه ی بعد از ظهر با پِِرپِِرِ آفتابِ سراسری روز را ترجیح می دهد.

خاک:درختچه ی ایکسورا باید خاکی با زهکشی خوب و محتوی مقدار زیادی مواد آلی در اختیار داشته باشد.مقداری کمپوست یا کود حیوانی را مدتی پیش از زمان کاشت زیر سطح خاک مزرعه کنید.مالچ پاشی زمین نیز لازم است.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:قلمه های نُک نرمِ برگرفته در بهار را ریشه دار کنید.برای این کار لازم است اطراف قلمه های کاشته شده را تا ریشه زدنِ آنها مرطئب نگاه دارید.

آبیاری:در ماههای گرم تر به آبیاری منظم و عمیق نیاز دارد.در هوای خنک باید بگذارید خاک آن در فاصله ی بین دو آبیاری قدری خشک شود.

کوددهی:باری در اوایل بهار و بار دیگر در اواسط تابستان آرد استخوان یا غذای کامل گیاهی به زمین بدهید.

مشکلات:مشکل خاصی از لحاظ آفت و بیماری ندارد.با این حال،رطوبت مفرط خاک موجب گندیدگی ریشه می شود.نیز شاخه های نورسته و گلها،در آفتابِ داغ یا بادِ شدید خواهند سوخت.

گل دهی:

فصل:دوره ی طولانی گل دهی سراسر تابستان و پاییز است.

حبه ها:حبه های گردِ سیاه رنگ بعد از پژمردنِ گلها پدیدار می شوند.

هرس(پیرایش)

به طور کلی:شاخه ها را بلافاصله پس از محو گل یا بوته ها را به طور کلی در اواخر زمستان یا اول بهار می توان تا یک سوم آنها قطع کرد.هرس سنگین را فقط در مورد بوته های جا افتاده و مسن اعمال کنید

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

یاس وحشی یا ایکسورا (نگهداری + پرورش)
top