ولیک سیاه یا زالزالک هندی (نگهداری + پرورش)

ولیک سیاه یا زالزالک هندی (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
ولیک سیاه یا زالزالک هندی (نگهداری + پرورش)

این گیاه، برخلاف نام هندی که به آن داده اند، از چین آمده و خاردار هم نیست. کشت آن بسیار متداول است، چون پرورشش آسان است و حتی در باغهای کنار دریا نشو و نما می کند. خرمنی از گل، نمایش با شکوهی در بهار بر پا می کنند که دیدنی است. گلها به شکوفه های درخت سیب است.

گیاهی پُرعمر و همیشه سبز است که تا چند متر قد می کشد. گلهای سفیدِ ستاره ای شکلِ بسیار دلپسندی تولید می کند که ته گلبرگهایش سرخِ خونی است و برگهای سبزش حتی هنگامی که گلی بر شاخساران نیست جالب می نماید. در اوایل عمر تولید گل می کند و طی  تا  سال به بلوغ می رسد. هوثورن هندی گیاه بی دردسری است که غالباً برای ایجاد حریم و حایل به کار می رود، زیرا در باد و در شرایط کاملاً سخت و ناگوار تحمل خوبی دارد. برای کاشت در هر آب و هوایی بسیار مناسب است و غالباً در سطح وسیعی در باغهای کنار دریا به کار می رود، البته نه در خط مقدمِ مقابله با بادهای نمک دار. دورگه ی دلاکوری (R.xdelacourii)، حاصلِ پیوند ایندیکا و اومبِلاتا (R.umbellata)، گهای صورتی رنگ زیبایی دارد.

نیازها:

اقلیم:مناسب مناطق حاره نیست،اما در اقالیم سرد و گرم خوب نشو و نما می کند.

میزان نور و دما:آفتاب کامل موجب رشد بیشتر و متراکم این گیاه می گردد.در سایه ی کامل ممکن است بوته ها پراکنده و شاخه ها بلند و باریک برویند.

خاک:به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد،و خاکهای شنی سبک را که با مقداری مواد آلی تقویت شده باشد ترجیح می دهد.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:از طریق کاشت بذر در پاییز صورت می گیرد،اما بذر،قبل از کاشت،باید از بخشهای گوشتی آبی و سیاه جدا و تمیز شود.قلمه های نیمه خشبی آن را نیز می توان در پاییز از بوته برگرفت و کاشت.

آبیاری:آبیاری عمیق و منظم در ماههای گرم موجد بهترین حالت در آن خواهد شد،اما این گیاه،نسبت به بعضی گیاهان دیگر،تحمل بیشتری به خشکی نشان می دهد.

کوددهی:در اوایل بهار از غذای کامل گیاه استفاده کنید.پوششی از کودحیوانی یا گیاهی پوسیده،نشو و نمای بوته ها را بهبود می بخشد و مقداری مواد غذایی هم به خاک می افزاید.

مشکلات:از لحاظ آفت و بیماری دچار مشکل خاصی نمی شود.

گل دهی:

فصل:از اواخر زمستان تا اواسط بهار.

میوه:میوه های آلبالو مانندِ سیاه- آبی ولیک هندی در پاییز می رسند و تا زمستان بر بوته باقی می مانند.

هرس(پیرایش)

به طور کلی:به هرس نیاز ندارد.در صورت تمایل هرسی جزئی در قسمت سر شاخه ها،برای ایجاد شکل بهتر، بلافاصله بعد از پایان دوره ی گلدهی، بد نیست.

ولیک سیاه ( زالزالک هندی)

ولیک سیاه ( زالزالک هندی)

گونه R. x delacourii

ولیک سیاه ( زالزالک هندی)

ولیک سیاه ( زالزالک هندی)

گونه ی R.umbellata

ولیک سیاه

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

ولیک سیاه یا زالزالک هندی (نگهداری + پرورش)
top