اریکا (نگهداری + پرورش)

اریکا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
اریکا (نگهداری + پرورش)

 

برگهای کوچکِ سوزنی و گلها به شکلِ زنگ یا لوله ای، نمایشگر یک نمونه ی تی پیک از گیاه زینتی اِریکا است.

با دقت کامل گونه های مناسب را انتخاب کنید. اِریکا در سراسر سال به شما رنگ می دهد. این گروه بزرگ از گیاهان، بومیِ اروپا و جنوب آفریقا است و انواع آن از ۳۰ سانتی متر تا حدود ۳ متر قد می کشند. گلهای آنها لوله ای یا زنگی شکل است و در رنگ های سفید، بنفش، مرجانی، قرمز خونی و دورنگ دیده می شوند. تا زمانی که شرایط محیط ایده آل نباشد عمر خَلََنگ ها کوتاه خواهد بود. این گیاهان در ۳ تا ۵ سالگی بالغ می شوند. از لحاظ نوع خاک و احتیاجات اقلیمی مشکلاتی دارند، اما کِشتِ انبوهِ آن برای پوشش سطح زمین و در باغهای صخره ای است. (این گیاه نسبت به برادر خود یعنی علف جارو برگ ها و فلس های ریز بافت تری دارد)

نیازها:

اقلیم:برای مناطق حارّه و سرزمین های داغ  و لم یزرع و خشک و مناطق ساحلی مرطوب مناسب نیست.بهترین نشو و نما را در نواحی سردِ کم رطوبت دارد.

میزان نور و دما:آفتاب کامل می طلبد و گردش هوا در اطراف آن باید خوب باشد.بوته های خَلَنگ را به تعداد زیاد در جایی کوچک نَکارید،زیرا در اطراف بوته ها فضای مرطوب ایجاد می شود.

خاک:باید خوب زهکشی شده باشد.برای حفظ مقداری رطوبت در دوره های خشکی با مواد آلی فراوان تقویت گردد.فراهم کردن این شرایط برای نیل به موفقیت بسیارمشکل می نماید.پاشیدن شن و ماسه در سطح خاک به حفظ رطوبت خاک کمک خواهد کرد بدون آنکه رطوبت اضافی در اطراف بوته ها ایجاد شود.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:از طریق قلمه های نُک نرمِ شاخه های نیمه خشبیِ برداشتی در پاییز و ابتدای زمستان تکثیر می شود.

آبیاری:در هوای داغ به آبیاری عمیق و منظم نیاز دارد،ولی خاک آن نباید هرگز خیس و خمیری بشود.

کوددهی:خیلی کَم کود می طلبد یا هیچ کودی مورد نیازش نیست.اگر خاک باغچه خیلی ضعیف است باید مقدار کمی کود از نوع آرد استخوان یا از نوع غذای کاملِ آزالیا و کاملیا در اوایل بهار به خاک باغچه افزوده شود.

مشکلات:در خاک های سنگین با رطوبت بیش از اندازه،براثر گندیدگی ریشه،به سرعت از بین خواهد رفت.در مناطق پُررطوبت با باران های تابستانی،بوته ها محتملاً به سرعت و به طور کامل خواهند مُرد.

گل دهی:

فصل:بسته به گونه ی منتخب،فصل گل دهی آنها فرق می کند.اغلب گونه ها از اواخر زمستان تا آخر بهار مرتب گل
می دهند،اما گونه های دیگری در پاییز گلهای خود را به نمایش می گذارند.

هرس(پیرایش)

به طور کلی:بعد از دوره ی گلدهی نُک شاخه ها هرس شود.هیچ گاه نباید شاخه ها را تا عقب تر از محل چوبی شده ی مسن قطع کرد.

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

اریکا (نگهداری + پرورش)
top