دوتزیا (نگهداری + پرورش)

دوتزیا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
دوتزیا (نگهداری + پرورش)

 

این درختچه ودینگ بلز خزان کننده است. بومی  چین  است. گلهای زنگوله شکل فراوان آن می تواند سفید یا صورتی کمرنگ باشد. این بوته های خزان کننده پر ساقه آسان پرورش می یابند و معمولا در میان بوته های مخلوط حواشی باغ یا به عنوان زمینه برای گیاهان بهاره، یکساله و پیازیها دیده می شوند. انواع زیادی دارد با ارتفاع مختلف 1 تا 3 متر. گیاهانی با عمر طولانی اند، بویژه اگر شاخه های قدیمی منظما هرس شوند از اوان زندگی گل می دهند و در حدود 5 سالگی بالغ می شوند.بیشتر این گیاهان گلهای سفیدی دارند که کم پر یا پر پر هستند. گونه هایی هم هستند که گلشان صورتی است.

نیازها :

اقلیم:بهترین نشو و نما را در مناطق خنک و مرطوب دارد اما به نواحی گرم نیز تحمل نشان می دهد.برای مناطق حاره مناسب نیست.

میزان نور و دما:به مکانی با آفتاب کامل در امان از بادهای شدید نیاز دارد.اما در مناطق گرمتر،آفتاب صبح و سایه بعداز ظهررا ترجیح می دهد.

خاک:به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد که مدتها پیش از کاشت با مواد آلی تقویت شده باشد.پوشش دهی ا مالچ پاشی با کمپوست کاملا پوسیده یا کود حیوانی نافع و مفید است.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:آسان ترین راه تکثیر این گیاه استفاده از قلمه های خشبی بر گرفته از بوته در حال خواب زمستانه است، اما همچنین می توان از قلمه های نیمه خشبی برگرفته در اواخر تابستان و اوایل پاییز استفاده کرد.

آبیاری:در سراسر بهار و ماههای تابستان به آبیاری منظم و عمیق نیاز دارد.

کوددهی:در اوایل بهار کمی غذای کامل گیاه یا آرد استخوان به خاک بیفزایید.

مشکلات:مشکل خاصی از لحاظ آفت حشره ای و بیماری ندارد.

گل دهی:

فصل:تمام گونه ها در بهار گل می دهند.

هرس (پیرایش):به طور کلی بلافاصله پس از پایان دوره گل دهی سر شاخه های گل داده را از گیاه دور کنید.همزمان،برخی شاخه های قدیمی را از سطح زمین قطع کنید تا جا برای شاخه های نو نیرومندتر باز شوند.

دوتزیا

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

دوتزیا (نگهداری + پرورش)
top