یاس خوشه ای (نگهداری + پرورش)

یاس خوشه ای (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
یاس خوشه ای (نگهداری + پرورش)

خوشه ای معطر از یاس بنفش درختی، از دلخوشی های بزرگِ ایام بهار در نواحی خنک، علاوه بر رایحه ی دل انگیز، منظره ی چشم نوازی هم پدید آورده است.

برای کاشت در مناطق خنک مناسب است. گلهای یاس درختی عطری دلپذیر با رنگهای سفید،صورتی،ارغوانی روشن، بنفش، قرمز جگری و سایه های بین این رنگ ها دارد. گلها ممکن است ساده، کم پَر یا پُرپَر باشد و اقلام زیبای بسیار متعدد و متفاوت دارد. این گیاه خزان کننده است و تا ارتفاع ۲ تا ۳ متر رشد می کند. اگر باغ به قدر کافی وسیع باشد می توان آن را به صورت انفرادی یا انبوه و به منظور ایجاد حریم و حایلِ گیاهی پرورش داد.گیاه پُرعمری است و در ۵ تا ۱۰ سالگی به بلوغ می رسد.

نیازها:

اقلیم:فقط برای نواحی خنک و مرطوب مناسب است،چون بسیاری از یاس های درختی گل تولید نمی کنند مگر اینکه در طول زمستان سرمای شدیدی ببینند.اگر در ناحیه ای معتدل زندگی می کنید شایسته است که در مورد گونه های مناسب و مطلوبی که در آن ناحیه گل دهی دارند کاوش کنید.

میزان نور و دما:نیاز به آفتاب کامل دارد،اما باید از بادهای شدید و خشک در امان باشد.

خاک:به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد.همچنین مقدار زیادی مواد آلی می طلبد که باید قبل از کاشت به زمین افزود.مالچ پاشی زمین هم از ضروریات است.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:در اواخر بهار و تابستان می توان از قلمه های سرِشاخه ها استفاده کرد،اما این قلمه ها به آسانی تولیدِ ریشه نمی کنند.بسیاری از اقلام یاس درختی در روی ساقه ی زیر زمینی یا پایه ی برگ بو (privet) پیوند شکمی می شوند،اگرچه امروزه بیشتر گونه ها در روی ریشه ی خودشان نشو و نما می کنند.برای انتخابی سنجیده،گیاهان خود را هنگام گلدار بودن برگزینید یا به کتابهای مصور گلکاری مراجعه کنید.

آبیاری:نباید در ماههای گرم سال دچار کم آبی شود، آبیاری کاملاً عمیق و منظم ضروری است.آبیاری عمیق را زمانی آغاز کنید که جوانه ها در بهار آماس کرده باشند.

کوددهی:اوایل بهار و اواسط تابستان غذای کامل گیاهی بدهید.

مشکلات:مشکل خاصی از لحاظ آفت ندارد،اما بیماری باکتریاییِ لکه برگی،گاهی،مخصوصاً در فصول خیلی مرطوب،مشکل ساز می شود.ساقه های آلوده را ببرید یا،به ضرورت،بوته ها را با اکسی کلراید مس سمپاشی کنید.

گل دهی:

فصل:یکی از لطایف بهاری در مناطق خنک است.

هرس(پیرایش)

دنباله ها را به محض ناپدید شدن گلها قطع کنید. پاجوشها را با بیلچه ی تیزی می توان قطع کرد.

یاس خوشه ای

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

یاس خوشه ای (نگهداری + پرورش)
top