لازیان درا (نگهداری + پرورش)

لازیان درا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
لازیان درا (نگهداری + پرورش)

 

گلهای شکوهمند لازیان دِرا هنگامه ای از رنگهای پاییزی برپا می کنند. رنگ آنها معمولاً ارغوانی است، اما این دورگه ی صورتی هم دل انگیز است. گلهای زینتی لازیان دِرا در اقالیم گرم شاد و شادی بخش و ارتفاع بوته ی آن از پاکوتاهِ گلدانی تا درخت کوچک متغیر است.

لازیان دِرا، که ((بوته ی خوشبخت)) هم نامیده می شود، با گلهای ارغوانی پررنگ خود، در اواخر تابستان و پاییز سیمایی تماشایی دارد.گونه های این گیاه در حال حاضر متعددند. آنها عمر طولانی دارند و در ۵ تا ۱۰ سالگی بالغ می شوند،اما از سال اول عمر گل می دهند. ارتفاع آنها، بین گونه ی پا کوتاه ژول (Jules)، که تا حدود 8/0 متر بلند می شود، تا اَلستونویلِ (Alstonville) معروف، که به ۳ تا ۴ متر می رسد، متغیّر است. بعضی نژادهای لاسیاندرا، مانند گرانولوسا (T.granulosa)، ممکن است تا حد یک درخت رشد کنند. دورگه های متعددی هم با گلهای صورتی و سفید هست،اما گونه های ارغوانی در نزد باغبان بسیار متداول تر است. ژول برای گلدان بسیار خوب است. سایر گونه ها را می توان منفرداً یا به صورت زمینه یا آمیخته در مرزهای مختلط گیاهی به کار برد. لاسیاندراها عموماً بومی آمریکای مرکزی و جنوبی اند.

نیازها:

اقلیم:برای نواحی سرد مناسب نیست،هوای گرم تا داغ می طلبد.

میزان نور و دما:لاسیاندراها در آفتاب کامل تمام روز،به شرطی که در محافظت از بادهای شدید و سرد باشد،بهترین نشو و نما را خواهد داشت.

خاک:باید خوب زهکشی شود و مواد آلی زیاد داشته باشد.مدتها پیش از زمان کاشت،باید کود دامی پوسیده با خاک بیامیزید و از مواد آلی برای مالچ پاشی نیز استفاده کنید.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:می توانید قلمه های نُک را در سراسر بهار و تابستان و پاییز بگیرید.ضروری است که اطراف قلمه های نوکاشته،تا جاافتادن آنها،رطوبت زیادی موجود باشد.

آبیاری:در طول تابستان آبیاری منظم و عمیق لازم است.آب غیر کافی به کوچک شدن برگها و کوچک و ضعیف شدن گلها خواهد انجامید.

کوددهی:باید غذای کامل گیاهی را در اوایل بهار و مجدداً در اواسط تابستان به کار برید.

مشکلات:آفت و بیماری خاصی ندارد.

گل دهی:

فصل:به نوع انتخابی شما بستگی دارد،اما غالباً از اواخر تابستان  و در بعضی نواحی از پاییز تا اوایل زمستان گل می دهند،لذا لاسیاندرا می تواند یکی از جلوه های وسیع و چشمگیر پاییزی باغ باشد.

هرس(پیرایش)

به طور کلی:

اول بهار برای متراکم نگه داشتن بوته انجام می گیرد.هیچ گاه در هوای سرد آن را هرس نکنید،حتی اگر بعضی شاخه ها در زمستان صدمه دیده باشند.زیرا همین شاخه های صدمه دیده می توانند ساقه های پایین تر را محافظت کنند.

 گونه ی granulosa

لازیان درا

لازیان درا

گونه ی Alstonville

لازیان درا

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

لازیان درا (نگهداری + پرورش)
top