سیستوس (نگهداری + پرورش)

سیستوس (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
سیستوس (نگهداری + پرورش)

گلهای دلربایی که در طول تابستان شکوفا می شوند یکی از جلوه های رُز  کوهی است. گل های بنفش کمرنگ، لکه های سرخ ویژه ی رُز کوهی را نشان می دهد.

یک بوته گلِ دماغ پرور با گلهای شبه رُز. موطن اصلی این گیاه ناحیه ی مدیترانه ای است و به خاطر مقاومتش در برابر خشکی ارجمند است.

این بوته های کوچک همیشه سبز اصلاً مدیترانه ای، تا ارتفاع کمتذ از ۱ تا ۲ متر رشد می کنند. گلهایشان پردوام و ماندگار نیست، ولی تعدادشان فراوان است و به رنگ های سفید،صورتی،قرمز،لاکی یا بنفش روشن دیده می شوند، با ۵ لکه ی سرخ پر رنگ نزدیک محل اتصال گلبرگ ها در بعضی گونه ها. رُزکوهی، بسته به نوع آن، پس از ۳ تا ۵ سال به بلوغ می رسد،اما گل افشانی خود را از اوایل زندگی آغاز می کند. برای ایجاد حریم و حایل غیر رسمی مناسب است و می توان گونه های کوچک تر را در گلدان کاشت.

نیازها :

اقلیم:اقلیم مدیترانه ای، با تابستانهای داغ و خشک و زمستانهای خنک ومرطوب، بهترین اقلیم است. در جاهای دارای باران زمستانه و جاهای خیلی مرطوب رشد خوبی ندارد.

میزان نور و دما:برای رسیدن به بهترین نشو و نما به آفتاب کامل سراسر روز نیاز دارد. به باد شدید، از جمله بادهای دریایی حامل نمک، تحمل نشان می دهد.در فضای باز به خوبی رشد می کند.

خاک:به خاک شنی یا ماسه ای درشتی نیاز دارد که آب را به سرعت از خود عبور دهد.خاک سنگینی را که تا مدت ها خیس باقی می ماند برنمی تابد. طبعاً در خاک آهک بنیادِ با زهکشی خوب نشو و نما می کند.اگر خاک باغ شما اسیدی است باید مدتی پیش از زمان کاشت،به نسبت ۱۳۰ گرم در متر مربع،آهک به آن اضافه شود.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:از طریق بذر و قلمه قابل تکثیر است.سرشاخه های سخت را در طول تابستان تا اوایل پاییز برداشت کنید.برای ایجاد اقلام جدید باید از قلمه استفاده کرد.

آبیاری:تا جا افتادن بوته ها آبیاری منظم ضروری است،اما،پس از استقرار،آبیاری عمیق گهگاهی را ترجیح می دهد،آن هم در دوره های خیلی خشک.
کود دهی:به کود نیاز ندارد یا کود مختصر برایش کافی است.می توان در اول بهار کمی کود کامل روی زمین پاشید.

مشکلات:

تا زمانی که در شرایط خوبی به سَر بَرَد،از لحاظ آفت و بیماری،مشکلی نخواهد نداشت.

گل دهی:

فصل:بیشتر گونه ها ونژادهای این گیاه از اواخر بهار تا سراسر تابستان گل می دهند.

هرس(پیرایش)

برای ایجاد بوته های شکیل و متراکم،هنگامی که هنوز آنها جوان اند،هرس منظم سرشاخه ها ضروری است.بوته های مسن تررا،بلافاصله پس از پایان گل دهی هرس کنید.

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

سیستوس (نگهداری + پرورش)
top