گل سونریلا (نگهداری + پرورش)

گل سونریلا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
گل سونریلا (نگهداری + پرورش)

گیاهی است علفی و پاکوتاه از خانواده ملاستوماتاسه برگها زیبا،بیضی شکل و به رنگ سبز مسی که بر روی شاخه های قرمز رنگ خودنمایی  میکنند،سطح زیرین  برگها ارغوانی همراه با لکه های نقره ای است،گلها صورتی رنگ و در پاییز روی سر شاخه ها ظاهر میشوند،حذف جوانه های انتهایی به منظور پیدا نمودن جوانه های جانبی و توپی و پر پشت شدن گیاه الزامی است،این عمل را در زمانی انجام دهید که شاخه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد شده اند.

نیاز:

نور:  نیم سایه بهترین موقعیت برای این گیاه اپارتمانی است،نور مستقیم افتاب را دوست ندارد،مواظب اشعه افتاب در ظهر باشید.

دما:   حداقل درجه حرارت در زمستان شانزده درجه سانتی گراد که چنانچه حرارت نزول کند برگها شروع به ریزش میکنند،حداکثر دما در تابستان 24 درجه است.

ابیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود ، آبیاری زیاد در زمان گلدهی موجب ریزش گلها می شود.

رطوبت:  هفته ای دو بار غبارپاشی لازم است،به زیر گلدانی سنگریزه دار اب اضافه کنید و مواظب باشید که ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

تغذیه:   جهت جبران کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان هر دو هفته یکبار از کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده استفاده کنید.

خاک مناسب:   خاک گلفروشی یا کمپوست

تعویض گلدان:   در صورتی که رشد گیاه به حداکثر رسیده است از ساقه های انتهایی ان به عنوان منبع تکثیر و تولید استفاده کنید،در صورت نیاز گلدان را عوض کنید.

تمیز نمودن برگها :غبار پاشی در این مورد کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها در برگ میشود استفاده نکنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن ساقه،کاشت بذر

عوارض و درمان:

ساقه ها دراز و تک شاخه است،برگ های پائینی سقوط میکنند :سن گیاه بالا است،از ان به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

گیاه خود را انداخته است:  خاک گلدان باتلاقی شدن،اب زیر گلدانی را خارج و زهکش را بازدید فرمائید،به خاک سطحی گلدان فرصت دهید تا در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری نمایید،ته گلدان با اب زیر گلدانی در تماس نباشد.

کلیه برگها به طرف پائین خم میشوند: هوا خشک و گیاه تشنه است،فورا ابیاری و غبارپاشی کنید.

در سطح زیرین برگها حشرات ریزی مشاهده میگردند:کنه ریز قرمز تار عنکبوتی عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم محو شوند،غبارپاشی در دفع افت موثر است.

لکه های سوخته روی برگها مشاهده میشوند:خسارت مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،برای تمیز کردن برگها از پارچه و اسفنج مرطوب استفاده کنید.

برگها لوله شده و میریزند:نور مستقیم افتاب باعث این خسارت است،گیاه را به محل با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

گیاه حالت توپی خود را از دست داده است و شاخه ها ریز،منحرف و برگها کم رنگ هستند:به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد،طبق شرایط دستور نگهداری عمل کنید.

برگها میپیجند و کمرنگ و پژمرده به نظر میرسند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل نموده و غبارپاشی را فراموش نکنید.

در زمستان برگها میریزند:گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

به علت نیاز شدید سونریلا به رطوبت کاشت گروهی با دیگر گیاهان و کاشت در تراریوم  توصیه میشود.

سونریلا

سونریلا

گونه ای سونریلا

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

گل سونریلا (نگهداری + پرورش)
top