گل دیپلادنیا (نگهداری + پرورش)

گل دیپلادنیا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
گل دیپلادنیا (نگهداری + پرورش)

دیپلادنیا و ماندویلا دو گیاهی که خیلی شبیه هستند و توی بهار تابستون میان بازار و اکثرا به اسم ماندویلا میشناسنش! حالا تفاوت هاشونو خدمتون عرض میکنم در ادامه ، یه گیاه بوته ای با ارتفاع متوسط و گلهای درشت که خیلی زیبا و لوکس هستش برای تراس های شیک بسیار کاربرد داره !    زمان گلدهی ان تابستان است،گلها صورتی رنگ و شیپوری و مرکز ان زرد رنگ است،به نور و رطوبت احتیاج دارد،جهت کنترل رشد و پرپشت شدن گیاه شاخه ها را پس از اتمام دوران گل دهی هرس نموده و ارتفاع انها را به نصف کاهش میدهند،این هرس شدید بیدار شدن و رشد جوانه های جانبی را به دنبال داشته و تعداد شاخه ها  و در نتیجه گلها را در سال اینده افزایش میدهد.در کل این گل مناسب منزل نیست ، داخل منزل به سختی گل میده و باید حتما کنار پنجره ی باز باشه تا هم تهویه خوبی داشته باشه هم گل بده ، بهتره که توی راه پله یا بیرون از منزل باشه.

نیازها:

نور:   به نور شدید و کافی احتیاج دارد،افتاب را تحمل میکند،از افتاب وسط روز در تابستان بیزار است.ولی خاطرتون باشه که وسط تابستون یک دفعه ای زیر آفتاب نذاریدش، یواش یواش باید ببرید زیر افتاب تا سازگار بشه !

دما:   دوستان زیاد اهل اعداد و ارقام نیستم ، به یخبندون حساسه ، یخبندون شد بیارید داخل فقط ، همین و بس

آبیاری:   با خشکی خاک ابیاری کنید .اگه توی باغچه هم کاشتید که روزانه ابیاری کنید

رطوبت:   غبار پاشی رو اصلا توصیه نمیکنم ، فقط جزیره زیرش بزارید غبارپاشی باعث هزار قارچ و مریضی میشه

تغذیه: هر دو هفته یکبار در بهار و تابستان با مواد غذایی مایع و جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.(نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده)

خاک مناسب:  مخلوطی از خاک کمپوست و شن

تعویض گلدان: تا دو سال اول،هر سال در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید.در سال های بعدی به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها:   غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه از شاخه های جوان در بهار در دمای ۲۰ درجه مخلوطی از پیت و شن

تکیر دیپلادنیا با قلمه

تکیر دیپلادنیا با قلمه

تفاوت با ماندویلا : دوستان اولا ماندویلا تمایل به رونده بودن داره ، در واقع گیاه پوششی محسوب میشه ولی دیپلادنیا بوته ای هستش و رونده نیست و شاید با هرس کردن کمی دراز بشه ولی هیچوقت مثه ماندویلا نمیتونه گیاه پوششی باشه !

دوم اینکه در حالت مقایسه ، ماندویلا برگهاش کشیده و باریک تر هستش ولی دیپلادنیا برگاش قلبی شکل و پهن تر هستش

سوم اینکه دیپلادنیا برگاش چرمی و ضخیم تره ولی ماندویلا برگاش زبر تره.

چهارم اینکه گلهای دیپلادنیا کوچیک تر هستش نسبت به ماندویلا و اینکه گلهای ماندویلا همیشه طیف های قرمز هستش درحالی که دیپلادنیا رنگهای سفید و صورتی و زرد هم داره !

عوارض و درمان:

گیاه بی حال و خسته به نظر می آید:هوا گر م و خشک است،با اب سبک و ولرم غبارپاشی را شروع کنید،رطوبت دائمی و پایدار در سلامت و شادابی گیاه تاثیر زیادی دارد.

گیاه خود را انداخته است:هوا سرد و مرطوب است،قبل از ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری نمایید،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگهای جدید ریز هستند و گیاه به گل نمی رود: کمبود عناصر غذایی خاک عامل ان است،با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده هر دو هفته یکبار گیاه را تغذیه کنید.

برگها رنگ پریده هستند:  نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید،اشعه مستقیم افتاب به جز در ظهر تابستان برای این گیاه قابل تحمل است.

لکه های سوخته روی برگها ظاهر شده اند: در افتاب غبارپاشی نموده اید،غبارپاشی را در سایه یا در عصر انجام دهید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل ان است،سطح زیرین برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید،تا علائم بر طرف گردند،تامین رطوبت دائمی و پایدار در کاهش افت تاثیر دارد.

برگها در زمستان زرد شده و سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید،اگر این علائم در تابستان مشاهده شود نشانه گرمی هوا است که در این صورت احتیاج به محل خنک تر با جریان ملایم هوا دارد.

برگها رنگ پریده و لکه های دایره ای دیسک مانند روی انها مشاهده میشود:حشره افت عامل است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شود،۴۸ ساعت بعد از سمپاشی دیسک ها را با پارچه نرم پاک کنید.

زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگها تشکیل شده است:سمپاشی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم با سم نفوذی توصیه می گردد.

برگها سیاه میشوند و گلها میریزند:هوا خیلی سرد و یا از مواد براق کننده شمیایی استفاده کرده اید،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و جهت تمیز نمودن برگها از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده کنید

برگها  و گلها در تابستان میریزند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از اب منتقل نموده سپس خارج کنید،در بهار و تابستان خاک را همیشه مرطوب نگه دارید،غبارپاشی روزانه با اب سبک و ولرم را فراموش نکنید.

گیاه شدیدا نسبت به حمله کنه ریز قرمز تار عنکبوتی حساس است،غبارپاشی مداوم در کنترل افت تاثیر مثبت دارد

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

گل دیپلادنیا (نگهداری + پرورش)