گل موچسب (نگهداری + پرورش)

گل موچسب (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
گل موچسب (نگهداری + پرورش)

بر گچه ها در هر برگ پنج عدد و ساقه های هادی یا تاندریل ها در این گونه رشد و زیبایی فوق العاده ای داشته و به شکل فنر در امده اند،احتیاج به قیم دارد و در صورت عدم حذف گهگاه جوانه های انتهایی،طول گیاه به حدود ۲ متر می رسد،در صورت شکستن شاخه از محل شکستن شاخه جدید شروع به رشد مینماید،نسبت به ابیاری زیاد از اندازه حساس است و این امر باعث پوسیدگی ریشه ها میشود.

نیازها:

نور:   در تابستان نیم سایه و در زمستان نور کامل را ترجیح میدهد

دما: حداقل ان در زمستان ۱۰ درجه و حداکثر ان در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای ان کافی است،در صورتی که درجه حرار بالا رود غبارپاشی الزامی است.

آبیاری :در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود،سپس ابیاری کنید،در تابستان 2 بار در هفته و در زمستان هر ده روز یکبار کافی است،در صورتی که درجه حرارت زیر 10 درجه باشد،آبیاری را متوقف کنید.

رطوبت: در تابستان هفته ای ۲ بار و در زمستان هر ۲ هفته یکبار غبارپاشی الزامی است

تغذیه :در فصل رشد هر ده روز یکبار کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای شیمیایی مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب:  خاک برگ با کمپوست

تعویض گلدان: هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد.ولی با سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض ان به تعویض خاک های سطحی با خاک نو و غنی اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز نگهداشتن برگها کافی است،در صورت لزوم میتوانید از برس های مخصوص برای پاک کردن برگها استفاده کنید،مواظب باشید ساقه ها آسیب نبیند،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه در بهار

عوارض و دزمان:

گیاه پژمرده و در حال افتادن است:تشنگی مفرط عامل ان است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،آبیاری را تنظیم نمایید.

برگها بی رنگ شده اند و لکه های سوخته روی انها مشاهده میشود:اشعه متسقیم افتاب در تابستان عامل ان است،گیاه را به محلی با نر غیر مستقیم افتاب منتقل نمایید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و در قاعده ساقه ها ظاهر شده اند:عامل ان حشره افت است،با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی لکه ها را خیس نموده و یا عر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.

برگهای روی ساقه های مسن رو به زردی میروند:گیاه از کمبود مواد غذایی رنج میبرد،با کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی هر ده روز یکبار تغذیه کنید.

برگها میریزند:نور کافی نیست،گیاه  در زمستان به نور کامل و تابستان به نور غیر مستقیم احتیاج دارد.

ساقه های هادی و فنری شکل خیلی ریز و شکننده شده اند:احتیاج به تعویض گلدان دارد و در غیر اینصورت خاک های سطحی گلدان را با خاک نو عوض کنید،تغذیه مصنوعی هم در این امر مثبت تاثیر دارد.

برگها لوله و خشک میشوند:هوا گرم و خشک است،گلدان را به محل خنک تر انتقال دهید و غبارپاشی نمایید،غبارپاشی باید در سایه انجام شود.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:عارضه در اثر حمله کنه ریز قرمز است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید،غبارپاشی هم در رفع علائم اثر مثبت دارد.

لکه های سوخته روی برگها مشاهده میشود:چنانچه از مواد براق کننده برگها استفاده نموده اید آن را قطع و فقط به غبارپاشی در سایه اکتفا نمایید،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب دور نگه دارید.

برگها روی ساقه خم شده و میریزند:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتر منتقل نمایید،تاریکی هم میتواند عامل این نارسایی باشد.

آبیاری:

گیاه نسبت به ابیاری بیش از اندازه حساس است،تا سطح گلدان کاملا خشک نشود آبیاری نکنید،اجازه ندهید در زیر گلدانی اب جمع گردد،زهکش را همیشه بازدید کنید.

گروه موچسب ها اصولا در سر درب منزل و یا برای پوشاندن دیوارها مورد استفاده قرار میگیرد،در صورت پیر شدن گیاه گلدانی میتواند نوع استفاده از ان را تغییر داده و برای سبز نمودن دیوار و یا تنه لخت درختان موجود در حیاط استفاده کنید.

موچسب شاه بلوط

موچسب شاه بلوط

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

گل موچسب (نگهداری + پرورش)
top