گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)

گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)

از خانواده ی بروملیداسه با برگهای باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل دهنده آویزان و به همین دلیل استفاده از ان به عنوان سبد اویزان رایج است،حداکثر عمر گیاه سه سال و یکبار بیشتر گل نمیدهد،پس از خشک شدن گیاه مادری از پاجوشها که در کنار مادر روئیده است به عنوان منبع ازدیاد استفاده مینماید،نسبت به درجه حرارت پائین خیلی مقاوم است.

نیازها:

نور: نور مستقیم افتاب را برای مدت کمی تحمل میکند،بهترین نور برای ان نور زیاد غیرمسقیم است.

دما :حداکثر درجه حرارت مورد نیاز در تابستان ۲۷ و در زمستان ۲۱ است.تا ۷ درجه نیز تحمل دارد.

آبیاری: بین دو آبیاری خاک خشک شود .اجازه دهید مقداری اب به قاعده برگها نفوذ کند.(در برابر پوسیدگی مقاوم است).در زمستان اجازه ندهید آب به قاعده برگها نفوذ کند.

رطوبت :با شروع گلدهی در صورتی که هوا خیلی خشک است،غبارپاشی هفته ای یکبار اشکالی ندارد. بهترین شرایط ساخت یک جزیره در زیر گلدان است.

تغذیه: دو هفته یکبار با کودهای کامل تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک هلندی یا خاک کمپوست یا خاک و کود آماده

تعویض گلدان :همیشه در اواخر تابستان زمانی که پاجوشها شروع به ظهور مینمایند،گلدان را تعویض کنید،اصولا گیاه مادری خشک میشود،وقتی که ارتفاع پاجوشها به حدود 13 سانتی متری رسید از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشت کنید.به زودی پاجوشها تبدیل به گیاه مادر جدید میشوند  ولی تا 2 سال گل نمیدهند.

تمیز نمودن برگها: بگرهای گرد آلود و کثیف را غبارپاشی کنید و با اب بدون املاح و ولرم تمیز نمایید.مواظب باشید گلها مرطوب نشوند،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: جدا کردن پاگیاه در بهار یا اوایل تابستان و کاشت انها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه

عوارض و درمان:

برگها قهوه ای شده و خشک میشوند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت و یا سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید  تا ابهای اضافی دفع شوند،آبیاری را تنظیم کنید.ولی مواظب باشید خاک ها باتلاقی نشوند.

برگها سیاه میشوند:صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از انها استفاده نکنید.برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.

برگها نرم و آبکی بوده و زخمهای قارچ آلوده روی انها مشاهده میشود:قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از ابیاری بیش از اندازه و سردی هواست.در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس ابیاری کنید،گیاه را به محل گرمتری منقل کنید.

حشرات ریزی اطراف گلدانها در حال پروازند:گیاه را هر هفته با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

پرچمهای گل میپوسند:ابیاری بیش از اندازه انجام شده است.ابیاری را کمتر کنید.

گلها ظاهر نمیشوند:ممکن است مربوط به دو علت باشد:یا نور کم است که ان را به محل روشنتری منتقل نمایید.(افتاب را به راختی تحمل میکند) و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ است.ریشه های گیاه تمایل به در هم رفتن دارند،از گلدان های کوچکتر استفاده کنید.

گلها خشک میشوند:هوا خیلی خشک است،رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.(به تامین رطوبت مراحعه کنید.)

در تابستان برگها میپیچند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.اگر این علائم در زمستان باشد علت ان گرمی هوا و یا ابیاری بیش از اندازه است.عوامل را مساعد کنید.

زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگها مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،در دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند،با پنبه آغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید.

کاشت پاگیاه:

با پژمرده و خشک شدن گیاه مادری پا گیاه به نصف اندازه گیاه مادر رسیده است.گیاه را از گدان ها خارج کنید و با چاقوی تیز پا گیاه را از بقایای گیاه مادر جدا کنید.گلدان های کوچک متناسب با حجم ریشه گیاه انتخاب کنید و مخلوطی از شن و پیت نرم و مرطوب اماده و پا گیاه را درون گلدان ها کاشت نموده و با فشار دست خاک را در اطراف ریشه متراکم و سه روز اول گلدانها را زیر چادر پلاستیکی قرار دهید.

براکته های قرمز رنگ و گل آویزان در مقایسه با برگهای راست آن و استفاده به عنوان سبد آویزان نگاه هر بیننده ای را به خود معطوف میکند.

بیلبرجیا

.

منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)
top