• شرح مطلب
  • سایر مطالب

طرز تهیه ترشی قارچ باسبزیجات

ترشی قارچ یکی از انواع ترشی های جدید و خوشمزه ایرانی است که علاوه بر طعم خوبش، برای دیزاین غذاها و سرو در میهمانی ها نیز مناسب می باشد.

طرز تهیه ترشی قارچ باسبزیجات

ترشی قارچ یک چاشنی خوشمزه و فانتزی و مناسب سرو در مهمانی ها است. این ترشی که به سادگی تهیه می شود، مدت زمان مصرف آن کوتاه است و بیشتر از ۴ هفته نمی توان آن را نگه داشت.

این ترشی را بر خلاف دیگر ترشی های ایرانی می توانید در تمام فصول سال تهیه و مصرف کنید.

با مقدار موادی که در این دستور قرار گرفته است می توانید یک شیشه ترشی قارچ تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری ترشی قارچ تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.

قارچ خوراکی خوشمزه ای است که خواص بسیار دارد. این خوراکی کلسترول و چربی ندارد و مقدار کربوهیدرات آن کم است. در نتیجه مقدار قابل توجهی پروتئین کم چرب به بدن می رساند. این خوراکی خوشمزه حاوی مقدار زیادی فیبر و آنزیم بوده و به کاهش سطح کلسترول کمک می کند. قارچ در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی مانند حمله ی قلبی، تصب شرایین و سکته موثر است. کسانی که کم خونی دارند همیشه احساس خستگی کرده و معمولا عملکرد سیستم عصبی شان کاهش می یابد. قارچ سرشار از آهن است و به سلامتی و افزایش قدرت افراد کمک می کند. از دیگر خواص قارچ مبارزه با دیابت است. قارچ به عنوان ماده ای کم انرژی برای افراد دیابتی در نظر گرفته می شود. همچنین چربی و کلسترول نداشته و در عین حال سرشار از پروتئین، مواد معدنی، ویتامین، فیبر و آب است.

مواد لازم برای ۱ شیشه متوسط

قارچ ۱ کیلوگرم
سیر ۱۰ حبه
فلفل سبز ۴ عدد
آب ۳ لیتر
سرکه سفید ۱ لیوان
نعناع ۲ قاشق غذاخوری
نمک ۱ قاشق غذاخوری
ترخون ۲ شاخه

دستور تهیه ترشی قارچ

مرحله اول

برای تهیه ترشی قارچ خوشمزه ابتدا قارچ ها را با دستمال نمدار تمیز می کنیم و داخل آبکش می کنیم و خیلی سریع آبکش می کنیم و کنار می گذاریم تا آب اضافه آن ها خارج شود.سعی کنید از قارچ های کوچک و دکمه ای استفاده کنید تا ترشی زیباتری داشته باشید.

مرحله دوم

در قابلمه ای سرکه،آب و نمک را می ریزیم و روی شعله قرار می دهیم و حرارت را زیاد می کنیم تا زودتر به جوش بیاید.در این زمان سیرها را پوست می گیریم و می شوییم و روی دستمال تمیزی می گذاریم تا خشک شوند.

مرحله سوم

فلفل سبزها را نیز می شوییم و کنار سیرها روی دستمال قرار می دهیم تا کاملا خشک شوند و رطوبت در آن ها باقی نماند.زمانیکه سرکه به جوش آمد شعله را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم تا سرکه سرد شود.

مرحله چهارم

در این مرحله داخل ظرف شیشه ای مورد نظر که از قبل آن را تمیز شستیم و کاملا خشک شده است مقداری قارچ می ریزیم، سپس چند حبه سیر، ۱ عدد فلفل سبز، ۱ قاشق از نعناع و کمی ترخون نیز به آن اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

در ادامه به همین صورت مواد ترشی را به صورت لایه ای داخل ظرف شیشه ای می ریزیم. حالا مخلوط سرکه، نمک و آب که سرد شده است را روی مواد می ریزیم، مخلوط سرکه و آب باید یک بند انگشت بالاتر از مواد ترشی باشد

مرحله ششم

در این مرحله درب ظرف شیشه ای را محکم می بندیم تا هوا نتواند وارد ظرف شود. در پایان ظرف ترشی را به مدت ۲ هفته در جای خشک و خنک مانند یخچال قرار می دهیم. پس از گذشت ۲ هفته می توانیم ترشی را مصرف کنیم.

نکات کلیدی تهیه ترشی قارچ

– مدت زمان مصرف این ترشی کوتاه است و بیشتر از چهار هفته نمی توان از آن استفاده کرد. لذا سعی کنید به مقدار کم این ترشی را درست کنید.

–این ترشی رامی توان به روش های گوناگون تهیه کرد,شما می توانید قارچ ها را ورقه ورقه کنید و داخل شیشه بریزید.

– طرز تهیه ترشی قارچ با گوجه نیز متداول است و برای تهیه آن می توانید چند عدد گوجه گیلاسی یا گوجه های خرد شده به آن اضافه کنید.

– به جای سرکه سفید می توانید از سرکه بالزامیک استفاده کنید.

– استفاده از رب انار در این ترشی نیز می تواند ترشی قارچ خوشمزه ای به شما بدهد.

– می توانید به ترشی قارچ لوبیا سبز نیز اضافه کنید و از خواص ترشی لوبیا سبز نیز بهره مند شوید.

– استفاده از آبلیمو هنگام جوشاندن قارچ ها باعث می شود. قارچ ها سیاه نشوند.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com