روش صحیح تعویض پانسمان زخم

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

زخم ها براساس شدت جراحت و نوع آسیب دیدگی انواع مختلفی دارند، که بسیاری از زخم ها را برای جلوگیری از ورود میکروب ها به بدن و عفونت زخم، مهار خونریزی و همچنین تسریع بهبودی باید پانسمان کرد. از این رو در ادامه این مطلب، به ارائه نحوه صحیح پانسمان زخم می پردازیم.

نحوه پانسمان زخم

به هنگام ایجاد جراحت در سطح پوست، برای التیام و درمان سریع زخم، کنترل خونریزی ناشی از جراحت و به خصوص برای پیشگیری از عفونت زخم باید، زخم را ضدعفونی و پانسمان کرد(جراحت ممکن است، به صورت های مختلفی همچون بریدگی، سوختگی، خراشیدگی، قطع عضو و موارد دیگر ایجاد گردد). عفونت زخم موجب عفونت دستگاه لنفاوی می شود، که بسیار خطرناک است، دستگاه لنفاوی متشکل از گره های لنفاوی می باشد، که به جذب آب میان بافتی، جذب و انتقال چربی، همچنین به سیستم دفاعی بدن کمک می کند. بنابراین با تشخیص زخم و روش صحیح پانسمان می توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد.

اما پیش از اقدام به ضدعفونی کردن و پانسمان زخم بهتر است، با وسایل پانسمان و انواع زخم آشنا شوید.

وسایل پانسمان:

بسته به شدت جراحت یا زخم و نوع زخم وسایل لازم برای پانسمان هر نوع زخم می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی وسایل پانسمان شامل گاز استریل، دستکش معاینه استریل،  نوار بانداژ، پنبه آغشته به الکل، پاک کننده چسپ، سرم نمکی استریل نرمال، آنتی بیوتیک مخصصوص زخم یا پماد ترمیم کننده، چسپ، قیچی و کیسه زباله می باشد.

انواع زخم:

بریدگی، ساییدگی یا خراشیدگی، پاره شدگی، سوراخ شدگی، کنده شدگی، سوختگی و همچنین قطع عضو از انواع زخم می باشد. که بسته به نوع جراحت می توان، اقدامات زیر را برای پانسمان زخم انجام داد. البته در صورت شدت جراحت، شخص آسیب دیده حتما باید به مراکز درمانی و اورژانس مراجعه نماید.

 1. برای متوقف کردن(مهار) خونریزی باید به وسیله یک گاز استریل لبه های زخم ایجاد شده را به هم نزدیک کنید، تا با تحت فشار قرار گرفتن زخم، خونریزی متوقف شود.
 2. پس از مهار خونریزی، پنبه ای را به محلول ضد عفونی کننده آغشته کنید و تنها باید اطرف جراحت ایجاد شده را از داخل به خارج ضدعفونی نمایید.
 3. پس از ضدعفونی کردن زخم، گاز استریل را را به نحوی بر روی جراحت قرار دهید، که اطراف آن نیز با گاز استریل پوشانده شود(برای عفونی نشدن زخم بی هیچ وجه محل گاز استریل را جابه جا نکنید و برای جابه جای باید گاز استریل را تعویض نماید).
 4. چنانچه به هنگام پانسمان خون به گاز استریل نفوذ کرد، نباید فورا آن را تعویض کنید، بلکه باید برای مهار خون تعداد بیشتری گاز استریل را روی پوشش زخم(گاز استریل گذاشته شده روی زخم) قرار دهید.
 5.  برای ثابت ماندن گاز استریل بر روی پوست، از چسپ مخصوص پانسمان استفاده کنید و آنگاه روی آن را بانداژ کنید.

نکات مهم برای پانسمان:

 • بتادین حاوی ید می باشد، بنابراین برای ضدعفونی کردن زخم های باز نباید از آن استفاده کنید، زیرا باعث ایجاد حساسیت می گردد.
 • به دلیل غیر استریل بودن اکثر پنبه ها، نباید از پنبه برای پوشاندن زخم ها استفاده کنید.
 • از مصرف خودسرانه پماد آنتی بیوتیک مخصوص زخم اجتناب کنید و تنها در صورت تجویز پزشک می توانید، آن را مورد استفاده قرار دهید، زیرا موجب تعویق ترمیم بافت آسیب دیده می شود و همچنین جلوی خون گیری بافت اطراف جراحت را می گیرد.
 • برای درمان سریع زخم، از بین رفتن بوی زخم و مهار سریع خونریزی می توانید، از عسل استفاده کنید. زیرا عسل دارای خاصیت ضد باکتریال می باشد، بنابراین از عسل می توان برای پانسمان زخم ها نظیر زخم های پوستی، سوختگی، آکنه، اگزما و… استفاده کرد.

.
منبع: نصرینو | https://nasrino.ir