آبریزش بینی (درمان خانگی و سنتی)

آبریزش بینی (درمان خانگی و سنتی)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
آبریزش بینی (درمان خانگی و سنتی)

آبریزش بینی یکی از مشکلات شایع و  بسیار آزار دهنده است و زمانی اتفاق می افتد که ترشحات مخاط در سینوس و مجاری بینی افزایش پیدا می کند. این افزایش مخاط در واقع واکنش بدن در برابر برخی عوامل از جمله ویروس سرماخوردگی، آنفولانزا، تحریک کننده ها و آلرژی ها است.

درمان آبریزش بینی

مهمترین و شایع ترین علت آبریزش بینی سرماخوردگی، واکنش های آلرژیک، سینوزیت (عفونی شدن سینوس ها) و تغییرات ناگهانی در آب و هوا است و اگر آبریزش بینی به موقع درمان نشود ممکن است منجر به سرفه، گوش درد و سردرد و … شود.

داروهای بسیاری برای درمان آبریزش بینی وجود دارد، اما اغلب آن ها عوارض جانبی از جمله خواب آلودگی را دارا می باشند. این در حالی است که بسیاری از درمان های خانگی وجود دارند که بسیار فوری آبریزش بینی را درمان می کنند و هیچ گونه عوارض جانبی ندارند.

در اینجا ۱۰ راه حل خانگی ساده و موثر را بیان می کنیم.

آب نمک یکی از بهترین راه حل های خانگی برای درمان آبریزش بینی می باشد که التهابات مجاری بینی را کاهش می دهد. آب نمک مخاط را رقیق تر کرده و از این رو باعث می شود راحت تر و سریع تر مخاط از بینی خارج شوند. به علاوه آب نمک به تمیز کردن مجاری بینی از محرک ها کمک می کند. برای استفاده از آب نمک به این صورت عمل کنید:

۱- نصف قاشق چای خوری نمک را با ۲ فنجان آب گرم مقطر مخلوط کنید.

۲- درحالی که سر را به حالت کج نگه داشته اید، با استفاده از یک قطره چکان، چند قطره از محلول تهیه شده را داخل هر یک از سوراخ های بینی بریزید.

۳- به آرامی استنشاق کنید تا محلول بیشتری به مجاری بینی راه پیدا کند، سپس بینی را برای خالی شدن از مخاط، فشار دهید.

۴- مرحله سوم را چندین بار در یک زمان انجام دهید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

۵- تا زمانی که وضعیت آبریزش بینی بهبود یابد، این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

بخارآب نیز یکی از موثرترین روش های درمان خانگی محسوب می شود. بخار آب به پاک کردن ترشحات اضافی مجاری بینی که باعث آبریزش و عطسه می شود، کمک می کند. به طریق زیر از بخار آب برای درمان آبریزش بینی استفاده می شود.

۱- صورت خود را بالای یک ظرف آب گرم که دارای بخار است، به مدت ۱۰ دقیقه نگه دارید، در حالی که حوله یا پارچه ضخیمی بر سر انداخته تا بخار درون آن باقی بماند، نفس بکشید. سپس بینی خود را فشار دهید تا از مخاط تمیز شود. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز تکرار کنید.

۲- برای تاثیر بیشتر می توانید در هنگام بخار با آب گرم، چند قطره عصاره اوکالیپتوس یا چند قطره عصاره نعناع را به آب در حال بخار اضافه کنید.

۳- به جای بخار با آب گرم می توانید از حمام آب گرم استفاده کنید.

روغن خردل یکی از مواد موثر دیگری است که دارای خاصیت آنتی بیوتیکی، ضد ویروسی و آنتی هیستامینی می باشد که می تواند آبریزش بینی را که به هر دلیل ایجاد شده باشد، رفع کند. از روغن خردل می توان به شیوه زیر استفاده کرد.

۱- مقداری روغن خردل را کمی حرارت داده تا گرم شود. سپس با استفاده از قطره چکان، چند قطره از این روغن را داخل هر یک از سوراخ های بینی ریخته تا مخاط مجاری بینی را تمیز کند. این کار را دو تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

زردچوبه یکی از گیاهانی است که در اکثر بیماری ها از جمله آبریزش بینی به عنوان یک پادزهر عمل می کند. این گیاه به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، ضد التهاب، ضد باکتری و ضد ویروس عمل می کند.

زنجبیل دارای طیف گسترده ایی از آنتی اکسیدان ها است که دارای خواص ضد ویروسی، ضدسم، ضد قارچ می باشد و از این رو می تواند بسیار سریع آبریزش بینی را بهبود ببخشد. برای استفاده می توانید یک تکه زنجبیل را کمی نمک پاشیده و بجوید، تاثیر سریع و فوق العاده آن در درمان آبریزش بینی طی چند روز قابل مشاهده است.

سیر یکی از قوی ترین مواد ضد باکتری است که خاصیت ضد عفونی کنندگی نیز دارد. از این رو یکی از مواد بسیار موثر در درمان آبریزش محسوب می شود. برای درمان می توانید سوپی از سیر تهیه کنید به این صورت که ۳ یا چهار حبه سیر خرد شده را درون یک فنجان آب بجوشانید و دو بار در روز از این نوشیدنی استفاده کنید.

از جمله مواد با خاصیت ضد باکتری و ضد ویروسی و ضدعفونی کنندگی می توان به روغن اکالیپتوس، عسل، ریحان و فلفل قرمز اشاره کرد که در درمان آبریزش بینی و بیماری هایی مرتبط با آن بسیار موثر می باشد.

.
منبع: نصرینو | https://nasrino.ir

آبریزش بینی (درمان خانگی و سنتی)
top