گیاه آلبوکا (نگهداری + پرورش)

گیاه آلبوکا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه آلبوکا (نگهداری + پرورش)

آلبوکا این گل زیبا که در ایران به گل فنری یا پیچی نیز معروف است از گیاهان گلدار از خانواده مارچوبگان است. یکی از معروف ترین واریته های آن Albuca spiralis می باشد.

به طور عمده در جنوب و شرق آفریقا پخش شده و برخی از گونه ها در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان یافت می شود. این گیاهان از جنس شناخته شده هستند و معمولاً به عنوان نیلوفرهای لجن از آنها یاد می شود.

این گیاهان چند ساله در حال رشد از پیاز می باشند و می توانند به بیش از یک متر برسند. این گیاهان به طور کلی گوشتی و لعاب دار هستند. همچنین گل برخی از گونه های معطر هستند، به خصوص در شب.

کاشت و نگهداری از گیاه آلبوکا برای مناطق معتدل مناسب است، اما قابلیت نگهداری در گلخانه و آپارتمان را نیز دارد. آلبوکا با توجه به اینکه گیاهی خاص و کمیاب است، قیمت تقریبا بالایی نیز دارد و با توجه به تعداد محدود آن در کشور، حتی بالای یک میلیون تومان نیز رسیده است.

گیاه شناسی آلبوکا

این گیاهان چند ساله در حال رشد از پیاز می باشند ساقه در برگ با خطی به تیغه بند به شکل غلاف. آنها می توانند به بیش از یک متر برسند و مسطح یا keeled هستند. آنها به طور کلی گوشتی با آب لعاب دار که الهام گرفته از نام مشترک “نیلوفرهای لجن” است هستند.

آلبوکا در حدود ۶۰ گونه شناخته شده است، و احتمالاً در حدود ۱۰۰ گونه در کل دنیا موجود داریم. حتی Stellarioides، Coilonox، Trimelopter و Battandiera گونه های مختلف البوکا هستند. محبوب ترین گونه Albuca nelsonii است که همیشه سبز و در برابر یخ زدگی مقاوم است.

این گونه برای مناطق معتدل بسیار عالی می باشد ولی می توان آن را در گلخانه ها و یا آپارتمان ها نیز نگهداری کرد. برخی از گونه های البوکا نیز مخصوص مناطق زمستانی و یا مناطق خشک آفریقا می باشند. که در زمستان شروع به گلدهی می کنند. شرط گلدهی آلبوکا این است که در فصل های بهار و تابستان در آفتاب کامل قرار داده شوند و خاک آن را باید هر سال تعویض کرد و به پیاز این گیاه باید استراحت داده شود.

نگهداری از گل آلبوکا:

آلبوکا گلی است که باید در فضای بیرونی نگهداری شود.این گیاه در سرمای زمستان هم مقاوم است و در فضای بیرون قابل نگهداری است.به شرط آنکه بعد از تعویض خاک، پیاز آن به مدت دو هفته استراحت کرده و بعد از آن در اواخر زمستان، به بیرون منتقل شود.شرایط نور بر روی رشد این گیاه تاثیرگذار است.بدین شکل که اگر نور محیط آن کم باشد، برگ های آن کشیده و نازک می شوند.اگر نور محیط زیاد باشد ضخیم و محکم می شوند.از طرف دیگر آبیاری زیاد باعث می شود که گیاه قارچ گرفته و باعث پوسیدگی آن می شود.خاک مناسب برای رشد این گیاه باید خاک شنی با زهکش بالا و متخلخل باشد تا آب آبیاری را به راحتی از خود عبور دهد.

برای خرید خاک مناسب اینجا کلیک کنید.

خاک های متخلخل مانند خاک ساکولنت با ۶۰ درصد پیت موس، ۳۰ درصد ماسه و ۱۰ درصد ورمی ترکیب مناسبی برای کاشت این گیاه است.

خاک های سنگین و دائما خیس، باعث پوسیدگی پیاز می شوند.

چگونه خاک خوب داشته باشیم این مقاله را بخوانید

گل دهی این گیاه اوایل بهار یا اواخر پاییز است و در زمستان برگ ها از بین می روند تا برای دور جدید گلدهی آماده شوند.

کاشت و نگهداری از گیاه آلبوکا برای مناطق معتدل مناسب است، اما قابلیت نگهداری در گلخانه و آپارتمان را نیز دارد.

آلبوکا با توجه به اینکه گیاهی خاص و کمیاب است، قیمت تقریبا بالایی نیز دارد و با توجه به تعداد محدود آن در کشور، حتی بالای یک میلیون تومان نیز رسیده است.

محبوب ترین گونه آن Albuca nelsonii است که همیشه سبز و در برابر یخ زدگی مقاوم است.

تاثیر نور بر شکل برگهای آلبوکا

نور متوسط برگ های گیاه آلبوکا را به صورت علفی رشد می دهد و فر خوردگی های کمی برگ ها پیدا می کنند. ولی اگر نور کافی و زیادی به گیاه بتابد برگ ها قطور تر شده و فر خوردگی پیچش بیشتری پیدا می کنند.

اگر هم مکانی که آلبوکا را در آن نگهداری می کنیم دارای نور خیلی کمی باشد این گیاه برگ هایی به صورت علفی پیدا خواهد کرد و پیچشی هم نخواهد داشت.

تکثیر گل آلبوکا

اگر می خواهید در منزل این گیاه را کشت کنید، بهتر است آن را در تراس یا حیاط نگهداری کنید.

بذر آلبوکا برای سبز شدن به 30 تا 90 روز زمان و نور احتیاج دارد، به همین دلیل به جای کاشته شدن درون خاک، بر روی خاک می ریزند.

دمای مناسب برای سبز شدن بذرها حدود 22 درجه سانتیگراد است.

احیا این گیاه در اوایل بهار منوط به تعویض خاک آن است.

خاک مناسب برای آلبوکا خاک شنی است. بذر برای سبز شدن احتیاج به نور دارد. بنابراین آنرا درون خاک نمی کاریم بلکه روی خاک می ریزیم و با یک لایه نازک سنگریزه درشت بذر را می پوشانیم.

آب را بر روی گلدانمان اسپری می کنیم تا خاک گلدان و بذرمان به طور کامل مرطوب شود و بعد روی گلدانمان را با نایلون می پوشانیم تا رطوبتبذرها حفظ شود. گلدان را در جای پرنور و تقریبا سرد قرار می دهیم.

دمای مناسب برای سبز شدن بذرها حدود ۲۲درجه سانتیگراد می باشد. مرتب چک می کنیم تا رطوبت گلدانمان از بین نرفته باشد و در صورت لزوم دوباره با آب روی آنرا مرطوب می کنیم به روش اسپری کردن. حدود ۳۰تا۹۰ روز سبز شدن بذرها طول می کشد. اگر می خواهید در منزل این گیاه را کشت کنید، بهتر است آن را در تراس یا حیاط نگهداری کنید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه آلبوکا (نگهداری + پرورش)
top