درخت اکالیپتوس رنگین کمان (نگهداری + پرورش)

درخت اکالیپتوس رنگین کمان (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

درخت اکالیپتوس رنگین کمان (نگهداری + پرورش)

درخت اکالیپتوس رنگین کمان یکی از عجیب ترین درخت هایی که روی زمین موجود می باشد، که تنه ای جالب با چندین رنگ دارد که دلیل نامگذاری‌اش نیز همین است.

اوکالیپتوس رنگین کمان (Rainbow Eucalyptus) یکی از عجیب ترین درخت هایی که روی زمین موجود می باشد، که تنه ای جالب با چندین رنگ دارد که دلیل نامگذاری اش نیز همین است. تنه این درخت، به طور دوره ای یک لایه از پوست را از بین برده و لایه ای سبز در زیر را نشان می دهد که این لایه سپس تغییر رنگ می دهد. این پوسته ریزی و تغییر رنگ در زمان های مختلف و در قسمت های مختلف تنه اتفاق می افتد و به این ترتیب رنگ های جدیدی تولید می شود.

اوکالیپتوس رنگین کمان یک درخت بزرگ و تنها گونه اوکالیپتوس است که در نیمکره شمالی به صورت طبیعی یافت می شود. این گیاه در بخش هایی از گینه نو، اندونزی و فیلیپین می روید. این درخت با پوست چندرنگش مشتمل بر آبی، صورتی، نارنجی و خرمایی مایل به قرمز مشخص شده است. این درخت در خاک غنی، متوسط تا مرطوب در خورشید کامل رشد می کند ولی در برابر سرما مقاوم نیست.

برخی از گونه های محبوب اوکالیپتوس

E.dalrympleana
گونه ای بار شد سریع و ارتفاع ۱۵ متر و تاجی با گستردگی ۸ متر با تنه ای سفید –خاکستری – برگهای بالغ بلند و کشیده هستند . گلها سفید رنگ هستند.

E.gunnii
درختی همیشه سبز به ارتافع ۲۵ متر با تاجی با گستردگی ۱۰ متر. با تنه ای کرم و قهو ه ای رنگ که پوسته پوسته است. برگهای جوان پهنکی گرد و ته مایه ای آبی رنگ دارند اما برگهای بالغ بیضی شکل و خاکستری – سبز هستند. گلها سفید رنگ می باشند

parvifolia
درختی همیشه سبز نسبتا کوتاه قامت به ارتفاع ۱۵-۱۰ متر و تنه ای نسبتا خاکستری و پوسته پوسته، گلهای این نمونه نیز سفید رنگ است.

E.pauciflora
درختی کوتاه قامت با ارتفاع ۸ متر و تاجی با گستردگی ۴ متر . ساقه های جوان قرمز رنگ هستند و پوسته تنه درخت زیبا و نواحی کرم، سفید و سبز رنگ دارد.

گاهی ساقه های بزرگ برخی از انواع درختان اکالیپتوس، بدون اینکه مشکل خاصی در سلامت خود داشته باشند، به خصوص در طی فصل تابستان به پایین سقوط می کند.به همین دلیل مثلا در کشور استرالیا که جنگلهای وسیعی از اکالیپتوس وجود دارد، به بازدید کنندگان در این رابطه هشدار داده می شود.

پوست درخت اوکالیپتوس رنگین کمان

تنه رنگارنگ اکالیپتوس رنگین کمان یک ویژگی منحصر به فرد و بسیار ارزشمند است. سبز، نارنجی، زرد، قرمز، قهوه ای، بنفش و حتی آبی ممکن است همگی در تنه قابل مشاهده باشد. رنگ ها در برخی از درختان بسیار پر جنب و جوش و غنی هستند که به نظر مصنوعی می آیند اما خب کاملا طبیعی اند. برخی از درختان، رنگ آبی پاستلی دارند و برخی نیز با سبزهای تندی مخلوط شده اند. معمولا زمانی که درختان در خارج از منطقه اندمیک خود رشد کنند، رنگ ها از شفافیت کمتری برخوردارند.

رنگ ها زمانی تغییر می کنند که درخت شروع به پوسته ریزی کرده و نقاط مختلفی روی تنه پدید می آید که رنگ سبز لایه های زیری به رنگ های دیگر تبدیل می شود. این فرآیند به این معنی است که هیچ درخت اکالیپتوس رنگین کمان شبیه به دیگری نیست که خب همین هم موضوع بسیار جالبی است.

گل های درخت اوکالیپتوس رنگین کمان

گل های درخت رنگین کمان کمی غیر عادی هستند، هیچ گلبرگ یا کاسبرگی ندارند اما دارای پرچم و بخش مادگی گل هستند. جوانه های گل به شکل یک کپسول حاوی پرچم و بخش مادگی گل است. این کپسول دارای یک مخزن مخروطی است که به سرپوش یا operculum معروف هستند. وقتی که جوانه ها رشد می کنند، سرپوش ها تیره و چین دار می شوند و سپس پرچم و بخش مادگی گل از جوانه پدیدار می شوند. پس از گرده افشانی و باروری، کپسول به یک میوه چوبی تبدیل می شود که حاوی چندین دانه است.

برگ و روغن درخت اوکالیپتوس رنگین کمان

برگ های درخت اوکالیپتوس، حالت چرمی دارند و از شاخه ها آویزان می شوند. آن ها معمولا باریک و سوزنی شکل اند که البته برخی از گونه ها برگ های پهن و دایره ای تر دارند. بعضی از گونه های اکالیپتوس ها مقدار زیادی روغن تولید می کنند که فرار و همچنین معطر اند. وقتی که تعداد زیادی از درختان در نزدیکی یکدیگر رشد می کنند، گاهی اوقات روغن بخار شده در هوا عطر خوبی ایجاد می کند.

روغن اکالیپتوس ممکن است مزایای بهداشتی نیز از جمله باز کردن راه های تنفس در افراد مبتلا به مشکلات تنفسی داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری باید در رابطه با مزایای سلامتی آن انجام شود. این روغن علاوه بر استفاده دارویی، به عنوان حشره کش و ترکیبات عطر نیز استفاده می شود.

روغن اکالیپتوس حتما باید قبل از مصرف رقیق شود زیرا حالت غلیظ آن، اگر خورده شود و یا در تماس با پوست قرار گیرد، خطرناک است.

شرایط محیطی مناسب گیاه اوکالیپتوس

آبیاری گیاه اکالیپتوس

گیاهان جوان و تازه کاشت شده را برای ۵-۱ سال اولیه زندگی آبیاری کنید. آبیاری را نیز بهتر است زمانی انجام داد که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. بعد از این مدت زمان و بزرگ شدن گیاهان آبیاری آنان لزومی ندارد زیرا با سیستم ریشه های خود می توانند آب مورد نیاز خود را تهیه کنند و به طور کل نسبت به خشکی مقاومت نسبتاً خوبی دارند.

نور مناسب گیاه اکالیپتوس :

درختان اکالیپتوس به مکانی با نور مستقیم آفتاب نیاز دارند و در مکانهای سایه و کم نور دارای ساقه های بلند و کشیده بدون استحکام می شوند. این درختان به طور کل با وزش بادهای شدید مشکل دارند و می شکنند و اگر در مناطقی با کمبود نور نیز پرورش یابند، بیش از پیش شکننده و ضعیف بار می آیند.

دمای مناسب گیاه اکالیپتوس

درختان اکالیپتوس به طور کل درختانی حساس به سرما هستند و سرما را حداکثر تا حدود ۵- درجه تحمل می کنند. البته استثنائاتی نیز وجود دارد مثلا گونه E. Pauciflora سرما را تا حدود ۲۰- نیز تحمل کرده و از بین نمی رود.از سایر گونه های این گیاه که نسبتا به سرما مقاوم هستند نیز می توان به این گونه ها اشاره کرد:E.coccifera, E.subcrenulata, E.gunnii

خاک مناسب گیاه اکالیپتوس

این گیاهان در مورد خاک سخت گیر نیستند . برای آماده سازی خاک می توان از مخلوط خاک معمولی به همراه خاک برگ استفاده کرد. مقدار خاک برگ می تواند کمتر از مقدار حجم خاک مصرفی باشد و همچنین توصیه شده است که برای کاشت نهالهای این گیاه از کود گاوی استفاده نشود زیرا وجود این ماده در مخلوط کاشت موجب تحریک رشد برگها و شاخسار می شود و توسعه ریشه به تعویق می افتد و گیاه دارای ریشه ای با سیستمی ضعیف می گردد. از کودهای گاوی می توان بعد از استقرار درختان جوان و به شکل خاک پوش به ضخامت حدود ۵ سانتیمتر در شروع و ابتدای بهار استفاده کرد. برای گیاهان جوان می توان از کودهایی با فرمول ۱۰-۱۰-۵ و یا ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کرد اما برای گیاهان استقرار یافته و بزرگ مصرف کود لازم نیست.

چرا درخت اکالیپتوس رنگین کمان تنه رنگارنگ دارد؟

رنگ های زیبا و شاید عالی که توسط درخت تنه اوکالیپتوس رنگین کمان تولید می شود توجه زیادی را به خود جلب می کند. با این وجود، کارهای بسیار کمی برای کشف اینکه چرا رنگ های مختلف تولید می شوند، انجام شده است.

پروفسور دیوید لی استاد گیاه شناسی دانشگاه بین المللی فلوریدا، تولید رنگ در گیاهان را مورد بررسی قرار داده است. بر اساس یک تحقیق مختصر، او با تئوری پیش بینی شده ای برای توضیح تغییر رنگ در تنه درخت اکالیپتوس رنگین کمان آمده است. طبقه گرفته پروفسور لی، تنه یک جانشینی از پوست های نازک و صاف است، هر پوسته، لایه نازک و شفافی از سلول ها است که به ما امکان می دهد که کلروفیل ذخیره شده در سلول های زیر را ببینیم. کلروفیل رنگدانه سبزی است که انرژی نور مورد استفاده در فتوسنتز را تسخیر می کند.

زمانی که تنه درخت رشد می کند، سلول های بی رنگ روی بالاترین لایه پوسته ای با چیزی به نام تانن (tannins) پر می شوند. تانن ها می توانند زرد، قهوه ای و یا قرمز باشند و این رنگ ها بسته به نوع آن ها متفاوت است. ترکیب مقدار و نوع متفاوت تانن ها و کم شدن کلروفیل لایه های زیری احتمالا مسئول ایجاد این رنگ های زیبای هستند که ما امروزه در درخت اکالیپتوس رنگین کمان مشاهده می کنیم.

شرایط کاشت اوکالیپتوس رنگین کمان

باید بدانید منظور از این که این درخت امروزه در همه جای جهان کاشته می شود، کشورهایی که گفته شد به علاوه ی جنگل های استوایی و مناطقی است که در آنها باران بسیار می بارد، بنابراین در جایی که گرم و خشک است، نباید انتظار نتیجه داشت. درخت اکالیپتوس رنگین کمانی، در مناطق طبیعی خود، تا ۲۵۰ فوت هم رشد می کند.

در کنار شرایط آب و هوایی مساعد، مورد دیگری که در رشد درخت اکالیپتوس رنگین کمان موثر است، نور کامل خورشید و رطوبت کافی خاک است. اگر این شرایط مهیا باشد، درخت اکالیپتوس رنگین کمان بعد از کاشت، به ازای هر فصل، ۳ فوت رشد می کند حتی بدون کود یا هر ماده ی دیگری، اما در فصل هایی که باران به اندازه ی کافی نبارد، باید به صورت دستی مرتبا به آن آب داده شود.

اگر در جایی زندگی می کنید که حتی جنگلی وجود ندارد اما به اندازه ی کافی در آن ریزش باران وجود دارد، بله می توانید. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر چه این درختان زیبا، بسیار چشمگیر و نشان دهنده ی قدرت خالق هستند، اما اندازه ی آنها بسیار بزرگ است و کاشت یکی از آنها در حیاط خانه شاید باعث آسیب به خانه و محل زندگی تان شود و ریشه های قدرتمند آن، حتی پیاده رو را بشکند. بنابراین بهتر است که این درخت در محیط های وسیع و باز مثل پارک ها و یا زمین ها کاشته شود.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

درخت اکالیپتوس رنگین کمان (نگهداری + پرورش)
top