آشنایی با درختچه های آپارتمانی

آشنایی با درختچه های آپارتمانی

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

آشنایی با درختچه های آپارتمانی

درختچه‌های آپارتمانی گونه‌ای از گیاهان هستند که یادآور درخت‌ها بوده و در بسیاری از ورودی‌ها، راهروها و منازل به عنوان عنصر دکوراتیو و حیات‌ بخش دکوراسیون منزل استفاده می ‌شوند.

درختچه های آپارتمانی گونه ای از گیاهان هستند که به شکلی مینیاتوری یادآور درخت ها بوده و در بسیاری از ورودی ها، راهروها و منازل به عنوان عنصر دکوراتیو و حیات بخش دکوراسیون منزل استفاده می شوند.درختچه های آپارتمانی بـه دلیل اندازه و ارتفاع زیاد نسبت بـه گیاهان آپارتمانی، بیشتر در سالن ها و راهروها و ورودی ها بـه عنوان اکسسوریِ یادآور طبیعت در دکوراسیون منزل یا محیط کار استفاده می شود. همان طور کـه در مقاله اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی امروز نیز اشاره کردیم، حضور گل و گیاه در خانه و محیط زندگی باعث آرامش اعصاب و روان اعضا شده، استرس و فشار های زندگی را کاهش می دهد.

تصویر

پاچیرا(درخت پول)

پاچیرا یا درخت پول که به درخت شانس هم معروف است، گیاهی با برگ های کشیده و سبز رنگ است. ساقه های پاچیرا می توانند هنگام رشد به هم بافته شده و منظره ی بسیار زیبایی ایجاد کنند. در افسانه های چین باستان پاچیرا نماد ثروت و پیشرفت کسب و کار بوده است. به همین دلیل به درخت پاچیرا درخت پول هم می گویند. درخت پاچیرا در نظریه فنگ شویی هم به عنوان گیاهی پولساز که خوشبختی می آورد شناخته می شود. در کشور چین این گیاه را هنگام خرید خانه جدید یا پیشرفت در کار به هم هدیه می دهند. مدت زیادی از ورود پاچیرا به کشور ما نمی گذرد و به همین دلیل این گیاه قیمت بالایی دارد. درختچه پاچیرا می تواند هدیه ای لوکس و زیبا برای عزیزانتان باشد.

اگر در منزل حیوان خانگی دارید نگران نباشید چون درخت پاچیرا سمی نیست و برای حیوانات خانگی ضرری ندارد.

آبیاری

درخت پاچیرا به آب زیادی نیاز ندارد. خشک شدن خاک گیاه به شما نشان می دهد که گیاه چه زمانی نیاز به آبیاری دارد. آبیاری زیاد از حد باعث می شود نوک برگ های گیاه به رنگ زرد یا سیاه دربیایند.

نور

پاچیرا به نور متوسط نیاز دارد. می توانید درختچه پاچیرای خود را پشت پنجره های شمالی قرار دهید تا نور کافی دریافت کند.

دما

دمای 16 تا 25 درجه برای نگهداری پاچیرا مناسب است.

رطوبت

به رطوبت نسبتا زیاد نیاز دارد.

خاک

مخلوط پیت ماس و پرلیت مناسب است.

انجیر ربابی (فیکوس لیترا) Fiddle Leaf Fig

این درختچه آپارتمانی آنقدر جذاب و زیباست که انواع مصنوعی آن هم به فروش میرسد اما از آنجایی که شرایط نگهداری از آن آسان است نیاز نیست نوع مصنوعی آن را خریداری کنید. از آنجایی که این گیاه به طور طبیعی بومی جنگل است بنابراین می توانید آن را در حمام قرار دهید. البته می توانید آن را در هال هم قرار دهید اما باید نور و رطوبت کافی داشته باشد. این گیاه و بسیاری از گیاه های دیگر در فضای بیرون هم خوب رشد می کنند بنابراین می توانید آن را در پاسیو و بالکن آفتابی خانه هم قرار دهید.

درختچه شفلرا

شفلرا یا چتری گیاهی با برگ های سبز و یا ابلق پنجه ای است. ارتفاع شفلرا گاهی تا 3 متر هم می رسد و می توان آن را یک درختچه بزرگ آپارتمانی دانست. شفلرا گیاهی بسیار کم نیاز و مقاوم است و به راحتی در آپارتمان نگهداری می شود. با رسیدگی مناسب، شفلرا می تواند چندین سال خانه شما را سبز و زیبا نگه دارد. درختچه شفلرا را از حیوانات خانگی تان دور نگه دارید زیرا این گیاه برایشان سمی است و امکان دارد سگ یا گربه شما با خوردن برگ های آن بیمار شود.

آبیاری و رطوبت

خاک شفلرا را مرطوب نگه دارید. هفته ای دو یا سه بار آبیاری در تابستان و یک بار در زمستان کافی است. برای این که رطوبت کافی به گیاه برسد آن را هفته ای دو بار غبارپاشی کنید.

نور

گلدان شفلرا را در مکانی روشن با نور غیرمستقیم آفتاب (مثلا کنار پنجره ها) قرار دهید.

دما

دمای 18 تا 27 درجه برایش قابل تحمل است.

خاک

مخلوط خاک برگ، کوکوپیت و پیت ماس مناسب است.

درختچه سیتروس Citrus

عطر شکوفه های یک درختچه پرتقال یا لیمو می تواند از هر عطر دیگری دل انگیزتر باشد. از میان درختچه های آپارتمانی، درختچه های مرکبات بهترین نوع هستند. البته به آب، نور خورشید، رطوبت و کود مناسب نیاز دارند. بنابراین چنین درختچه ای را خریداری کنید، زمانی که می توانید آن را در فضای بیرون قرار دهید و از شکوفه های لیمو لذت ببرید.

انجیر مجنون (فیکوس بنجامین) Weeping Fig

این درختچه به دلیل داشتن برگ های سبز و شرایط آسان نگهداری شهرت دارد. از آنجایی که انواع مختلف این گیاه وجود دارد می توانید بر اساس سلیقه خود آنها را انتخاب کنید. اگر اتاق نور کافی داشته باشد در آن صورت برگ های گیاه نمی ریزد، زیرا این رایج ترین مشکل این گیاه است. یک اتاق با پنجره بزرگ و آفتاب گیر یا پنجره جنوبی، بهترین گزینه است. این گیاه را در خاک با زهکشی مناسب کاشته و با خشک شدن خاک به آن آب بدهید.

کاج مطبق

درخت کاج از سوزنی برگان بومی استرالیاست. این درخت در فضای آزاد تا 60 متر هم رشد می کند. اما در خانه رشد کندی دارد و فقط می تواند تا ارتفاع 1.5 تا 2 متر برسد. کاج مطبق به دلیل داشتن شاخه های طبقه ای جلوه ی بسیار خاصی دارد و از محبوب ترین درختچه های آپارتمانی است. البته اگر به کاج مطبق به صورت مداوم رسیدگی نکنید برگ هایش زرد و پژمرده می شوند. پس اگر زمان کافی برای رسیدگی به گیاه را ندارید به دنبال یک درختچه ی دیگر باشید.

آبیاری

خاک گلدان بهتر است همیشه مقداری رطوبت داشته باشد. در فصل تابستان دو بار در هفته و در فصل زمستان یک بار در هفته آبیاری کنید. بهتر است با آب بدون املاح آبیاری شود. آبیاری زیاد می تواند موجب زرد شدن برگ ها شود. البته آبیاری کم و خشکی هم باعث سوختگی نوک برگ ها می شود.

نور

کاج مطبق به نور ملایم نیاز دارد. گلدان را پشت پنجره بگذارید تا نور کافی جذب کند. در فصل بهار و تابستان که تابش نور شدیدتر است هر هفته گیاه را 45 درجه بچرخانید تا طبقه ها منظم رشد کنند.

دما

سوزنی برگان مثل کاج بومی مناطق سرد هستند و به دمای پایین عادت دارند. کاج مطبق دمای 5 تا 16 درجه را تحمل می کند. در فصول گرم می توانید گلدان گیاه را به تراس منتقل کنید تا در معرض هوای خنک تر باشد.

خاک

خاک کمپوست مناسب است.

تعویض گلدان

هر سال یک تا دو بار به تعویض گلدان نیاز دارد.

فیکوس (درختچه کائوچو) Rubber Tree

یک گیاه بومی هند با برگ های بزرگ و براق سبز تیره که در فضاهای روشن جلوه زیبایی را به وجود می آورد. این گیاه هم مانند اغلب گیاهان گرمسیری، آب و هوای معتدل، رطوبت و جریان هوای مناسب را دوست دارند. بهتر است که ماهی یک بار برگ های آن را با پارچه نم دار تمیز کنید. در فصول رشد گیاه آن را کوددهی کنید تا برگ های آن دو برابر رشد کنند.

کاربرد درختچه های آپارتمانی

تمام درختچه هایی که امروز به فروش می رسند بدون شک زیبایی مختص به خود را دارند. این به سلیقه ما بستگی دارد که چه گیاه و چه گلدانی را برای محیط داخلی منزل خود استفاده کنیم. نکته جالب در مورد گیاهان این است که می توان از آن ها در هر سبک دکوراسیونی استفاده کرد. به شما توصیه می کنیم در زمان خرید گل به این امر توجه کنید که گیاه آفتاب دوست است یا خیر؟ اگر درختچه یا گل شما سایه دوست باشد نشانه این امر است که شما به راحتی می توانید آن را در خانه های آپارتمانی مورداستفاده قرار دهید.

همچنین به دلیل داشتن مشاغل سخت در زندگی های مدرن امروزی، خالی از لطف نیست که بدانید درختچه های آپارتمانی نیاز به آبیاری و نگهداری خاصی ندارند. استفاده از گیاهان آپارتمانی در فضای بسته به سلامتی شما بسیار کمک می کند و علاوه بر اینکه شما صاحب یک محیط سرسبز و دنج می شوید به راحتی می توانید با استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل، آلودگی های موجود در فضا را کم کنید.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

آشنایی با درختچه های آپارتمانی
top