گیاهان تصفیه کننده هوا

گیاهان تصفیه کننده هوا

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاهان تصفیه کننده هوا

گیاهان نه تنها محیط را زیباتر می‌کنند بلکه می‌توانند هوا را تصفیه کرده و مواد شیمیایی زیان آور و خطرناک را جذب کنند و از این طریق باعث ارتقای کیفیت هوا شوند.

بعضی از گیاهان آپارتمانی، سلاح های ارزشمندی در مقابله با افزایش آلودگی های هوای داخل و تصفیه محیط آپارتمان به شمار می روند.مدتی است که دانشمندان سازمان فضایی ناسا (NASA) متوجه شده اند که این گیاهان به میزان قابل توجهی آلودگی های محیط را جذب میکنند و هوای داخل منازل، ادارات و محیط های بسته ی عمومی را تصفیه می کنند.

تصویر

نخل بامبو

یکی از عادت های افراد با روحیات شاد خرید گل آپارتمانی است. بامبو که ظاهری خاص و عجیب و شبیه گیاهان گرمسیری دارد، امروزه به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شده است. این گیاه تقش مهمی نیز در کاهش آلاینده های محیطی دارد و به ویژه بهترین گزینه برای کاهش بنزِن و تری کلرواتیلن است. بنابراین اتاق پذیرایی و یا مکان هایی که در آن فرش و مبلمان بیشتری وجود دارد بهترین مکان برای قرار دادن آن است.
شرایط مناسب برای رشد بامبو، مکانی با نور غیر مستقیم و مرطوب است. البته آبیاری بیش از حد می تواند باعث از بین رفتن گیاه شود. مناسب ترین دما برای بامبو بین 18 تا 26 درجه سانتیگراد است.

فیکوس بنجامین

یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا در کاهش آلودگی های حاصل از فرش و موکت و مبلمان، مانند فرمالدئید ها، بنزِن و تری کلرواتیلن، گیاه فیکوس بنجامین است. این گیاه به دلیل زیبایی خاصی که دارد، گزینه بسیار مناسبی نیز برای تزئین و استفاده در دکوراسیون داخلی مکان های مختلف به حساب می آید. از دیگر ویژگی های آن این است که اگرچه در برابر حشرات مقاوم است اما برگ های آن سمی است و می تواند برای کودکان و حیوانات خانگی مشکلاتی ایجاد کند.
شاید در نگاه نخست، نگهداری از این گیاه دشوار به نظر برسد چون به فضاهای کم نور و مرطوب نیاز دارد. اما اگر آب و نور مناسب برای آن فراهم کنید می تواند تا مدت ها زیبا و شاداب باقی بماند. بطور کلی، گیاه فیکوس بنجامین شرایط محیطی یکنواخت را می پسندد و تغییر مکرر در دما و نور محیط باعث از بین رفتن آن می شود.

پاپیتال

پاپیتال یا عَشَقه ی معمولی یا پیچک معمولی یا داردوستِ معمولی با نام علمی Hedera helix یک گیاه گل دار و دولپه ای است. این گیاه پیچنده و بالارونده است و اگر آن را در کنار ستون، دیوار، داربست، درخت و صخره قرار دهید از آن ها بالا می رود. در صورتی که اجسام عمودی در کنار پاپیتال نباشند، به صورت افقی و بر روی زمین رشد می کند.

طبق تحقیقات انجام شده، این گیاه قادر است هوای یک اتاق کوچک را در نصف روز پاک کند و برخی از آلودگی ها را از بین ببرد.

نخل اریکا

نخل اریکا یا نخل پروانه یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا از دیدگاه ناسا است. در واقع در میان گیاهان مورد بررسی توسط ناسا این گیاه توانست رتبه نخست را بدست آورد. نخل اریکا نه تنها رطوبت زیادی تولید می کند که سبب بهبود قابل ملاحظه کیفیت هوا می شود، بلکه قدرت فوق العاده ای در جذب مواد سمی ای همچون تولوئن؛ که به فراوانی در انواع رنگ ها، چسب ها، استون و مواد غلط گیر وجود دارد و زایلین دارد. این مواد جزو موادی هستند که به فراوانی در تمام خانه ها یافت شده و می توانند اثرات مخربی بر سلامتی انسان بر جای گذارند. از این رو نگهداری از این گیاه به عنوان گیاه پاک سازی کننده هوا به شدت پیشنهاد می شود.
مهمترین نکته در نگهداری این گیاه، فراهم کردن یک محیط مرطوب برای آن است.

سرخس برگ شمشیری (سرخس بوستون)

این گیاه که به سرخس بوستون نیز شناخته می شود یک گیاه آپارتمانی است که در نور کم هم رشد می کند اما نیاز به نور غیرمستقیم خورشید دارد. سرخس برگ شمشیری قادر است تا فرمالدِهید موجود در هوا را از بین ببرد.

همچنین رطوبت ساز است و هوای خشک را که برای پوست مضر است از بین می برد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از گیاهانی است که در شب اکسیژن زیادی آزاد می کند و از نظر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) از جمله بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا به حساب می آید. این گیاه بنزن و فرمالدهید موجود در هوا را از بین می برد و یک خواب راحت را برای ساکنان خانه به ارمغان می آورد.

تکثیر این گیاه به راحتی انجام می گیرد و به راحتی می توان یک گلدان آلوئه ورا را در خانه تکثیر داد. همچنین گیاه آلوئه ورا به نور خورشید نیاز دارد.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم نیز یکی دیگر از گیاهانی است که هم نگهداری از آن نیز بسیار راحت است و هم نقش مهمی در پاکسازی هوای محیط دارد. این گیاه علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی دارد و گل های سفیدش چشم ها را خیره می کند، قادر است میزان الکل و استون موجود در هوا را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهد و بنابراین بهترین گزینه برای سالن های آرایش و زیبایی است. بعلاوه، این گیاه رطوبت هوا را نیز افزایش می دهد و بنابراین باعث بهبود کیفیت آن می شود .

اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی بی تجربه هستید و یا فرصت کافی برای نگهداری از گل ها را ندارید، اسپاتی فیلوم بهترین انتخاب برای شماست. زیرا به مراقبت چندانی نیاز ندارد. تنها نکته مهمی که در نگهداری از آن باید رعایت کنید این است که آن را در محیطی با نور غیرمستقیم و رطوبت بالا قرار دهید و مرتبا به آن آب بدهید و بر روی برگ هایش آب اسپری کنید. البته توجه داشته باشید که برگ های این گیاه سمی است و برای حیوانات خانگی و کودکان مضر است.

انواع فیلودندرون

در تحقیقات ناسا مشخص شد که فیلودنردون برگ انجیری، برگ قلبی و گوش فیلی، جزء بهترین گیاهان در جذب فرمالدئید هستند؛ به ویژه هنگامی که غلظت آن در محیط بالا باشد. گیاه فیلودندرون گیاهی زیبا و رونده است و می تواند در کنار تصفیه هوا به زیبایی محیط زندگی و یا کار شما نیز بیافزاید.
نگهداری از انواع فیلودندرون بسیار ساده است. بطور کلی این گیاه به نور کمی نیاز دارد و باید مرتبا آن را آبیاری کنید. تنها مشکلی که ممکن است در نگهداری از این گیاه داشته باشید این است که دمای محیط نگهداری آن باید بین 16 تا 21 درجه باشد.

دراسنا

از دیدگاه ناسا، گیاه دراسنا یک گزینه بسیار مناسب برای از بین بردن سموم خانگی یا همان فرمالدئیدها است و می توانید با قرار دادن آن در مکان هایی که به تازگی فرش و یا مبله شده اند میزان قابل توجهی از این ماده شیمیایی خطرناک را تصفیه کرده و از بین ببرید. بنابراین برای خرید گیاهان تصفیه کننده هوا دراسنا یکی از بهترین گزینه هاست.
بطور کلی، پرورش این گیاه بسیار راحت است و اگر شرایط نگهداری از آن را فراهم کنید می تواند تا ده ها سال زنده و شاداب باقی بماند. این گیاه به نور کمی نیاز دارد و حتی می توانید آن را در سایه هم قرار دهید. بعلاوه، خاک آن باید همیشه مرطوب باشد.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاهان تصفیه کننده هوا
top