گیاه مورد یا ملالوکا (نگهداری + پرورش)

گیاه مورد یا ملالوکا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
گیاه مورد یا ملالوکا (نگهداری + پرورش)

مورد گیاهی سریع الرشد است. بعضی از گونه های آن چون به بلوغ رسد خود درختی در نظر آید. این گیاه برای ایجاد پرده و حایل گیاهی نیز در باغ و بوستان کاشته می شود. با آن درختچه مورد معروف تفاوت دارد. این گیاه بیشتر به شیشه شور نزدیک است.

مورد، گونه ی بوته ایِ نژادِ مِلالئوکا است،حال آنکه درختان بلندِ این نژاد به نام درخت غار (برگ بوی کالیفرنیا) معروف اند. مورد ها گیاهانی همیشه سبز و برگ های آنها در شکل و رنگ متنوع اند و با گلهایی شبیه شیشه شور های ظریف در رنگ های کِرِم، زرد، بنفش، صورتی و سرخ، بسیار مورد توجه پرندگان اند. این گیاهان، اگر منظماً هرس شوند، عمر نسبتاً دراز دارند. آنها، بسته به گونه، ۳ تا ۱۰ سال طول می کشد تا بالغ شوند، اما از ابتدای زندگی گل می دهند. برخی از گونه های موردِ عسلی، مانند موردِ آرمیلاریس، با ارتفاع ۴ متر یا بیشتر، وسیعاً برای ایجاد پرده ی گیاهی و حایل به کار می روند. بعضی از دیگر گونه های معمول به این شرح است: اینکانا با سرشاخه هایِ ظریف افشانِ خاکستری(مانند بید مجنون)؛ گونه ی نسوفیلا (nesophila) با گلهای بنفش که بعد از پژمرده شدن به سفیدی و سرخی می گرایند و گونه ی هیپِریسیفولیا (hypericipholia) که نسبت به هر دو نوع خاک خشک و مرطوب سازگار است.

نیازها:

اقلیم:بستگی به نوع انتخاب شده دارد.بسیاری از آنها زندگی در آب و هوای گرم را ترجیح می دهند،اما بعضی دیگر در اقلیم های سردتر نشو و نمای بهتری دارند.

میزان نور و دما:برای داشتن بهترین رشد و نمو به آفتاب کامل نیاز دارند.

خاک:بسیاری از موردها خاک با زهکشی خوب را ترجیح می دهند،اما بعضی دیگر،مانند هیپِریسیفولیا،خاک های مرطوب و بدون زهکشی خوب را هم تحمل می کنند.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:موردها را،هم از طریق بذر و هم از طریق قلمه زنی می توان تکثیر کرد.قرار دادن کپسولهای چوبی شده ی دارای بذر در پاکتی کاغذی و در آفتاب سبب آزاد شدن بذرها از کپسولها می گردد و این بذرها را می توان در بهار کاشت.اما استفاده از قلمه هایِ نیمه خشبیِ گرفته شده در اواخر تابستان و پاییز،بهترین طریقه ی تکثیر مورد است.

آبیاری:بوته ی تازه رُسته آبیاری منظم می طلبد،اما بوته ی جاافتاده دوره های طولانی بی آبی را به خوبی تحمل می کند.

کوددهی:به کود احتیاجی ندارد،اما،برای نشو و نمای بهتر،پاشیدن مختصری آرد استخوان به خاک در اوایل بهار بد نیست.

مشکلات:حشرات تارتَن می توانند مایه ی دردسَر شوند.تار این حشرات می تواند شاخ و برگ گیاه را به هم گیر بدهد.برای مبارزه،شاخ و برگ در هم پیچیده را قطع و با دستِ دستکش پوشیده آلودگی ها را برطرف کنید.گیاهان را چندین بار در سال بازرسی کنید.مگس تخم ریز اره ای درخت غان(برگ بوی کالیفرنیا) می تواند برگ ها را بخورد و باعث ریزش آنها در اواخر تابستان گردد.در صورت امکان این حشرات را با دست جمع آوری کنید و از بین ببرید یا سم پیرتروم به آنها بپاشید.

گل دهی:

فصل:دوره ی گلدهی به گونه ای که انتخاب کرده اید بستگی دارد.

هرس(پیرایش):

به طورِ کلی:هرَسِ سبُک بلافاصله بعد از خاتمه ی گلدهی،کمک زیادی به حفظ تراکم بوته و افزایش تولید گُل در آینده خواهد شد.

 

گونه ی nesophila

مورد

مورد

گونه ی hypericifolia

مورد

 

.
منبع: باغ شیشه ای | https://glassy-garden.com

گیاه مورد یا ملالوکا (نگهداری + پرورش)
top