درخت توت آمریکایی (نگهداری + پرورش)

درخت توت آمریکایی (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

درخت توت آمریکایی (نگهداری + پرورش)

توت آمریکایی درختی خزان کننده کوچک یا درختچه هایی بزرگ با ارتفاع ۱۵-۸ متر و دارای شاخه های خاردار می باشد. این گیاه از رده دولپه ای ها است.

این گیاه دارای گل های نر و ماده بصورت مجزا بر روی درختانی مجزا می باشد. میوه توت آمریکایی کروی شکل و از نظر گیاهشناسی جزو میوه های مجتمع و هر میوه دارای برجستگی هایی به اندازه ۷.۶-۱۵.۲ سانتی متر است. میوه ها دارای یک شیرابه ی سفیدرنگ و چسبناک می باشد. در فصل پاییز رنگ میوه ها به سبز-زرد روشن تغییر می کند. فلاونوئیدهای اوسیژن و پومیفرین جزو فلاونوئیدهای میوه و چوب این گیاه است که حدود ۱۰ درصد وزن خشک آن را تشکیل می دهد.

قطر تاج پوششی این درخت ۶ تا ۸ متر است. درختی است متراکم با شاخه های نامنظم، افراشته و خاردار که از قسمت پائین تنه رشد می کند. پوست تنه به رنگ قهوه ای روشن و خشن است. برگ : برگ ها ساده، متناوب و صاف است به طول ۵ تا ۱۲٫۵ سانتیمتر وعرض ۴ تا ۵ سانتیمتر. رنگ آنها سبز درخشان است که در پائیز قبل از خزان کردن زرد می شوند. گل : فاقد ارزش زینتی است. میوه : در شهریور یا مهر، میوه های کروی و سفت به قطر ۱۲٫۵ تا ۱۵ سانتیمتر که در ابتدا سبز است و بعد از رسیدن کامل به رنگ نارنجی درخشان در می آید ظاهر می شوند. میوه ها شبیه پرتقال هستند ولی برجستگی های پوست آنها بیشتر است. سیستم ریشه: طویل ، گسترده و تهاجمی است. این گیاه دارای سرعت رشد زیادی است.

شرایط اکولوژیک رشد توت آمریکایی

آب وهوا: سرما و گرمای زیاد را تحمل می کند. خاک : در خاک های فقیر، قلیائی و خشک نیز رشد می کند. نور مستقیم خورشید و باد را تحمل می کند.

هرس : در تمام فصول هرس سنگین را تحمل می کند ولی در زمستان مناسب تر است.

تغذیه: تغذیه خاصی نیاز ندارد.

آبیاری: نیاز آبی خاصی ندارد.

کاشت درخت توت آمریکایی

کاشت درخت توت آمریکایی کار دشواری نیست و به آسانی از بذر رشد می کند. قبل از کاشت بذرها به مدت 30 روز در یخچال در دمای 4 درجه سانتی گراد قرار دهید و بعد آن ها را 2 روز در در آب بخیسانید و بعد اقدام به کاشت آن ها نمایید. بذرهای درخت توت آمریکایی را ابتدا در خانه و یا گلخانه در گلدان بکارید. هر بذر باید در یک گلدان کاشته شود. گلدان ها را با خاک شنی پر کرده و به آن مواد معدنی اضافه کنید و بذرها را با لایه ای نازک خاک بپوشانید و به آرامی آن را فشار دهید. بعد از کاشت به بذرها آب دهید و خاک را مرطوب نگه دارید و لایه ای نازک مالچ به خاک اضافه نمایید. مالچ باعث حفظ رطوبت خاک می شود. مواظب باشید خاک خشک نشود. نهال ها باید در اولین زمستان در خانه یا گلخانه و در گلدان نگه داری شوند و بعد از این که سرما در بهار کاملا رفع شد نهال ها را به جایگاه اصلی خود منتقل کنید. نهال ها را در فاصله 9 متری از هم بکارید. درخت توت آمریکایی طیف وسیعی از شرایط را تحمل می کند و در خاک های فقیر هم قادر به رشد است و در محدوده دمایی گسترده ای قادر به رشد می باشد، اما دمای مطلوب برای رشد آن 18 تا 30 درجه سانتی گراد است.

بذرها را در ابتدا خارج از خانه نکارید مگر این که دقیقا بدانید درخت را می خواهید در چه جایی بکارید. درخت توت آمریکایی را زمانی که خارج از خانه کاشته شود به راحتی نمی توان از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. اگر شما می خواهید بذرهای توت آمریکایی را خارج از خانه بکارید آن ها را با فاصله 1.5 متر از هم بکارید و با لایه نازکی خاک بپوشانید سپس آبیاری انجام داده و خاک را مرطوب کنید. بذرها را باید در یک مکان آفتابی و خاک با زهکشی خوب کاشت. خاک های لومی و شنی برای کاشت بذر توت آمریکایی مناسب هستند. زمانی که بذرها جوانه زدند و چند برگ تشکیل دادند، نهال های قوی را نگه داشته و نهال های ضعیف را حذف کنید. بعد از گذشت سرمای هوا بذرها در زمین بکارید، زمانی که دمای خاک بیشتر از 15 درجه سانتی گراد شد کاشت بذرها را انجام دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی 15 تا 21 درجه سانتی گراد می باشد. بعد از کاشت بذرها به خاک لایه ای نازک مالچ اضافه کنید تا رطوبت خاک حفظ شود، همچنین اضافه کردن مالچ مانع از رشد علف های هرز نیز می شود.

در صورتی که اطمینان دارید که می خواهید درخت را در چه نقطه ای بکارید می توانید از همان ابتدا بذرها را در زمین بکارید. ولی بعد از رشد نهال ها نباید جای آن ها را تغییر دهید زیرا ممکن است ریشه دچار آسیب شود.

درخت توت آمریکایی در محدوده گسترده ای از PH قادر به رشد است ولی PH مطلوب برای رشد این درخت 6.6 تا 7.5 می باشد.

درخت در یک محل خوب با شرایط ایده آل رشد مطلوبی داشته و به سرعت رشد می کند. بعد از گذشت 10 سال درخت به بلوغ می رسد و به یک سایبان بسیار عالی تبدیل می شود.

مکانی که درخت توت آمریکایی کاشته می شود باید عاری از علف های هرز باشد. علف های هرز مواد مغذی خاک را مصرف می کنند و اجازه نمی دهند که مواد مغذی در اختیار گیاه قرار بگیرد.

هر زمستان باید درخت ها را هرس کرد.

درخت توت آمریکایی چوب بسیار محکم و قوی دارد که در صنایع مختلف و ساخت وسایل متنوع از چوب این درخت استفاده فراوانی می شود.

کاربردهای درخت توت آمریکایی

  • درخت توت آمریکایی چوب بسیار محکم و قوی دارد که در صنایع مختلف و ساخت وسایل متنوع از چوب این درخت استفاده فراوانی می شود.
  • چوب درخت توت آمریکایی بسیار قوی، انعطاف پذیر و بسیار مقاوم است و موریانه ها هم نمی توانند به آن آسیبی برسانند. درخت توت آمریکایی رشد سریع و آسانی دارد.
  • بسیاری از مردم شاید تاکنون نام توت آمریکایی یا پرتقال اوسیج را نشنیده اند و اصلا نمی دانند توت آمریکایی چیست!
  • درخت توت آمریکایی (پرتقال اوسیج) هیچ ارتباطی با خانواده مرکبات ندارد اما میوه دارای عطری شبیه پرتقال است. میوه به دلیل شکل عجیب و غریبی که دارد نام های مختلفی گرفته است.

این درخت همچنین مقاومت بالایی دارد و مانند پولاد قوی می باشد. این ویژگی باعث شده که درخت توت آمریکایی یک انتخاب مناسب برای درست کردن پرچین دفاعی باشد. در سال های گذشته از این درخت به عنوان پرچین دفاعی استفاده می شده است. کشاورزان چندین درخت توت آمریکایی را در کنار هم می کاشتند و آن ها را به خوبی هرس می کردند تا درخت پرپشت شود.

این درخت حاوی تتراهیدروکسیس تیلبن می باشد که یک قارچ کش قوی است و می تواند حشرات را دفع کند. شاید به دلیل وجود این ترکیب شیمیایی چوب این درخت در برابر پوسیدگی مقاوم است. چوب این درخت برای درست کردن حصار بسیار عالی می باشد.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

درخت توت آمریکایی (نگهداری + پرورش)
top