گل آلیسوم (نگهداری + پرورش)

گل آلیسوم (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل آلیسوم (نگهداری + پرورش)

گل آلیسوم (Alyssum )گیاهی علفی، یکساله یا دوساله، بومی مدیترانه و رشد آن به گونه ای است که روی سطح زمین پهن میشود و اطراف خود را پر میکند. گلهای آن به رنگ سفید، صورتی و بنفش میباشد که به صورت خوشه ای در انتهای هر انشعاب قرار دارند .

این گلها عطری شبیه عسل دارند و شهد آن هم شیرین است به همین دلیل به آن ” گل عسل” نیز میگویند. دوره گلدهی طولانی ای دارد ( تقریبا ۶ ماه از سال از اواخر بهار تا آخر پاییز) گل میدهد.

گل آلیسوم دارای گل های معطر و بسیار زیبا بوده و از این جهت گیاه زینتی محبوبی شمرده میشود و امروزه در اکثر مناطق معتدل دنیا کاشته میشود.

انواع و گونه های گل الیسوم:

  1. رویال کارپت: گلهایی به رنگ بنفش دارد.
  2. لیتل دوریت: گل هایی انبوه و سفید دارد.
  3. روسی اودی: گلهایش خمیده و به رنگ صورتی است
  4. اسنو کلوت: گلهایی به رنگ سفید می دهد.
  5. ویولت کوئین: گلهایی به رنگ بنفش می دهد و انبوه هستند.
  6. مینیموم: گلهایی سفید رنگ دارد.

کاربرد گل آلیسوم:

گل آلیسوم برای پوشش کف زمین مناسب بوده و رشد بسیار عالی دارد، و از گونه گیاهان گلدار است. تنوع رنگ گلها بسیار و به رنگ های سفید، صورتی و بنفش است، گلها بصورت خوشه ای در انتهای ساقه می رویند. همچنین برای گلدان های خارج از خانه در فضای باز و آزاد و باغ های صخره ای و سیب دار بسیار مناسب است. این گیاه جاذب پروانه هاست.

مدت و دوره گلدهی:

گل آلیسوم عطری بسیار دل انگیز و مشابه عسل داشته و شهدی شیرین دارند، لذا به آن گل عسل هم گفته می شود. مدت دوره گلدهی آلیسوم طولانی است و حدود ۶ماه از سال از اواخر بهار تا اواخر پاییز گل می دهد.

گیاه آلیسوم گلهایی کوچک دارد، میوه اش نیز در پوششی مویی بوده و با لمس آن دانه هایش از هم جدا و پراکنده می شوند. این گیاه با گرما سازگارتر بوده و به وفور یافت می شود. به علت معطر بودن محبوبیت زیادی داشته و نیز منظره قشنگی ایجاد می کند

شرایط نگهداری گل آلیسوم :

آبیاری گل آلیسوم :

نیاز آبی این گیاه در زمانی که استقرار یافته است، کم تا متوسط است پس بهترین زمان آبیاری وقتی است که خاک کاملا خشک شده است. آبیاری بیش از حد نه تنها باعث میشود مسله ماندگاری آب رخ بدهد بلکه بستر را برای شیوع بیماریها فراهم میکند و باعث از بین رفتن گیاه میشود بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک شود تا ریشه تنفس کند.

نور مناسب گل آلیسوم :

آلیسوم به آفتاب کامل یا نیمه آفتاب نیاز دارد و وجود سایه هم باعث میشود که رشد طولی گیاه زیاد شود، برگها رنگ پریده شده، غنچه ها ریزش یافته و گلدهی کم شود و هم بستر برای حمله بیماریها فراهم میگردد. البته در روزهای گرم تابستان بهتر است در بعد از ظهر در سایه قرار گیرد چون شدت نور بالا است و منجر به افزایش دما و آسیب به گیاه میگردد

دما مناسب گل آلیسوم :

گرمای هوا در طی تابستان می توان منجر به کاهش گلدهی این گیاه شود اما با فرارسیدن انتهای تابستان و فصل پاییز مجددا شاهد گلدهی بیشتر این گیاه خواهیم بود. توجه کنید که این گیاه در مناطقی با دمای بالای صفر درجه سانتیگراد در طی زمستان می توانند تا چند سال به زندگی خود ادامه دهند.

البته برای تشویق این گیاهان در چنین شرایطی حتما باید در فصل زمستان گیاهان را به خوبی سرزنی کرد (یک سوم از ارتفاع گیاه باقی می ماند) تا با آمدن بهار باز هم به خوبی رشد کرده و گلدهی داشته باشند.

خاک مور نیاز گل آلیسوم :

در مورد خاک سخت گیر نیست و در خاک معمولی باغچه خوب رشد می کند و به مرافبت چندانی هم نیاز ندارد. کاشت این گیاه دارای رشد سریع می باشد به طوری که از هتگام کاشت بذر تا بدست آمدن گل در حدود ۶ هفته طوب نمی کشد.

کوددهی گل آلیسوم :

همچنین اگر خاک محل کاشت به خوبی اماده شده باشد و از خاک برگ نیز استفاده شده باشد و با توجه به این که این گیاه عمری یکساله دارد معمولا لزومی ندارد که از کود استفاده شود. بخصوص اینکه غنی بودن بیش از اندازه خاک و یا کوددهی بیش از اندازه می تواند موجب کاهش گلدهی این گیاه شود.

به هر حال اگر خاک از مواد غنی چندان بهره ای ندارد می توان از کودهای کامل همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر ماه یک مرتبه برای این گیاه استفاده کرد.

هرس کردن گل آلیسوم :

اگر گلهای پژمرده هرس شوند دوران گلدهی این گیاه طولانی تر می شود. البته به دلیل علفی بودن این گیاه چیدن تک تک ساقه های گل پژمرده سخت است بنابراین می توان بعد از اتمام اولین اوج گلدهی ، با کمک قیچی هرس، بوته ها را به شکل یکنواخت و تا یک دوم ارتفاع آنان سرزنی کرد. بعد از مدتی ساقه های جدید می روید و گلهای بیشتری نیز تولید می شود.

نحوه تکثیر گل آلیسوم:

تکثیر آلیسوم از طریق بذر صورت می گیرد. بدین ترتیب که بذرها را ۵تا۶ هفته قبل از به پایان رسیدن زمستان در داخل منزل می کارند. اگر می خواهید بذرها را در باغچه بکارید باید در فصل بهار این کار را انجام دهید. می توانید بذرها را روی سطح خاک بپاشید و نیازی به ریختن خاک روی آنها نیست.

فقط کمی بذرها را روی سطح خاک بفشارید. به روش غبار پاشی به بذرها آب دهید تا ابجا نشوند.

دمای مناسب کاشت بذر ۱۳ تا ۲۴ درجه است. گلدان را در جایی آفتابی قرار دهید. پس از ۱۵تا۲۰ روز بذرها جوانه می زنند. حالا دیگر می توان آنها را به باغچه منتقل کرده و به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی کاشت. البته اگر گیاه را خریداری کنید و یا پیوند زده شود زودتر از کاشت بذر گل می دهد.

نحوه کاشت بذر گل آلیسوم :

زمان کاشت گل آلیسوم : بهترین زمان کاشت بذر گل آلیسوم اواسط اسفند نا اوایل بهار است.

تکثیر آلیسوم معمولا از طریق بذر صورت می گیرد.

بذرها را می توان ۶-۵ هفته قبل از اتمام زمستان در محیطی محافظت شده همانند اتاقهای داخل منزل کاشت.

اگر تمایل دارید که به شکل مستقیم بذرها را در خاک باغچه بکارید باید صبر کنید که بهار برسد و بعد از خطر آخرین یخبندان بهاره نسبت به کاشت بذرها در خاک باغچه اقدام کرد.

بذرها را می توان بر روی سطح خاک گستراند. لزومی ندارد که روی بذرها خاک بریزیم. فقط کافی است که با کف دست بذرها را به سطح خاک بفشاریم.

برای آبیاری می توان تا زمان سبز کردن بذرها از روش غبار پاشی با آب استفاده کرد که بذرها جابجا نشوند.

دمای مناسب ۲۴-۱۳ درجه سانتیگراد است و گلدان محتوی بذرها را باید در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد.

جوانه زنی بذرها ۲۰-۱۵ روز طول می کشد. زمانی که گیاهان جوان را به باغچه منتقل می کنیم می توان فاصله ۲۰-۱۵ سانتیمتر را بین هر دو گیاه در نظر گرفت.

کاشت در سینی نشاء یا گلدان :

برای کاشت در سینی نشا و یا گلدان نیز می توان ۶ هفته قبل شروع بهار اقدام به کاشت بذر در بستر کشت نمود و آب را بر روی بذر ها اسپری کرد.

در این دوران بذرها برای رشد نیاز به محیط روشن و دمای۱۳ تا ۲۴ درجه دارند.

معمولا بذر ها پس از دو تا سه هفته شروع به جوانه زنی می کنند.

پس از رفع سرمای زمستان و شروع فصل بهار می توان نشا را به باغچه منتقل کرد.

بهتر است فاصله بین هر نشا بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل آلیسوم (نگهداری + پرورش)