گل بلپرون (نگهداری + پرورش)

گل بلپرون (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل بلپرون (نگهداری + پرورش)

از آنجایی که هر سنبله این گیاه تا حد زیادی شبیه به یک میگو بزرگ است ،نام دیگر آن Shrimp plant ( گیاه میگو طلائی) میباشد.گیاه ناوک ، بوته ای همیشه سبز با عمری طولانی میباشد که تا ۱٫۵ متر رشد میکند و گستردگی بین ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر دارد.این درختچه همیشه سبز و گرمسیری دارای سرعت رشد متوسط میباشد.شاخه های این گیاه شکننده میباشند.برگها بیضی شکل ، به رنگ سبز کمرنگ میباشند و بین ۵ تا ۷ سانتیمتر طول دارند.ناوک فصل گلدهی طولانی دارد ، گلها سفید رنگ هستند و دارای براکت هایی به رنگهای زرد، صورتی، قرمز تیره میباشند.گلها بسیار زیبا بوده ، گرده افشانی توسط مرغ مگسخوار و سایر پرندگان صورت میگیرد.

۶۰۰ گونه مختلف از گیاه Justicia در سراسر مناطق استوایی و گرمتر شمال آمریکا پراکنده شده اند.از آنجایی که این گیاه دارای گلهایی بسیار زیبا و زرق و برق دار با فصل گلدهی طولانی میباشد، گیاه زینتی بسیار محبوبی برای کاشت در باغها و در محیط های سرد ، گیاه گلخانه ای بسیار محبوبی است ،تنها یک گونه از آن ها در شرایط گلخانه ای و در آپارتمان کشت می شود.

گونه B.guttata به گل میگوی مکزیکی معروف است. آن ها در گلدان و درون گلخانه جای نسبتاً خنک ممکن است به بلندی نزدیک به یک متر رشد نمایند. برگ های تخم مرغی سبز و نرمی را ایجاد می نمایند که روی هم قرار می گیرند. گل های سفید ریز به صورت خوشه ای آویزان تقریبا در تمام فصل بهار، تابستان و پاییز تولید می شوند. گل های خوشه ای با برگ های زینتی نارنجی متمایل به قهوه ای زیبایی که روی هم قرار گرفته همراه می باشند. کل سنبله گل خم شده و شبیه میگوست.

نیازها:

نور:

به نور زیاد احتیاج دارد،نور مستقیم خورشید حتی در تابستان هم تحمل میکند،در زمستان در سایه نگه داری کنید.

دما:

حداکثر درجه حرارت در بهار و تابستان ۱۸ درجه و در زمستان با شروع برگ ریزان ۷ درجه است و باید در چایی سرپوشیده محافظت شود.

آبیاری :

بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت :

غبارپاشی باعث پوسیدگی براکته های اطراف گل میشود،از رطوبت دائمی و پایدار استفاده کنید،برای این منظور به داخل زیر گلدانی سنگریزه دار اب اضافه کنید،دقت کنید که ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

تغذیه :

با شروع گلدهی هر دو هفته یکبار تا اخر تابستان با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در اب طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.(نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است)

خاک مناسب:

بهترین خاک خاک و کود آماده است،زهکش باید خوب باشد،

تعویض گلدان :

در اوایل تابستان شاخه های دراز و منحرف را قطع کنید و گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید.در سالهای بعد احتیاج به تعویض گلدان نیست و اقدام به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو و غنی نمایید.

تمیز نمودن برگها:

نیازی به تمیز نمودن برگها نیست،غبارپاشی برای این امر کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،براکته های فلس مانند خشک شده اطراف گلها را حذف نمایید.

تکثیر :

ریشه دار نمودن قلمه از شاخه های جوان در بهار و در تابستان در دمای ۱۸ درجه.

آفت ها و بیماری های ناوک :

اگر برگهای گیاه ناوک بد شکل شد و حشرات ریز و مواد چسبناک روی برگها مشاهده کردید، به مدت چهار هفته با سم حشره کش گیاه را سمپاشی کنید.

اگر برگهای گلدان به زردی گرایید، خاک باتلاقی شده است. آبیاری را کمتر کنید زهکش خاک را بررسی نمایید تا آب داخل گلدان باقی نماند.

شاخه های دراز و منحرف این گیاه به ما میگوید هوا خیلی گرم است. پس گلدان را به محل خنک تری ببرید و شاخه ها را هرس نمایید.

رنگ پریدگی براکته های گل تابستان کمبود نور و در زمستان گرمی هوا است.

گلهای ناوک فقط یک هفته عمر دارند و ریزش آنها کاملاً طبیعی است اما سیاه شدن براکته ها و فلسهای روی گل در اثر غبار پاشی روی گلها ایجاد می شود.

رطوبت محیط گلدان را به وسیله آبی که در زیر گلدانی حاوی سنگریزه ریخته می شود تامین کنید.

مواد براق کننده شیمیایی برگها را سیاه می کنند پس برای تمیزی فقط از غبار پاشی روی برگها انتقاد کنید در صورتی که در فصل تابستان برگها ریزش می کنند، یعنی گیاه تشنه است و اگر این علامت در زمستان دیده شد یعنی هوای محیط سرد است.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل بلپرون (نگهداری + پرورش)
top