گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)

گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)

بیلبرجیا نوتانس با نام علمی Billbergia nutans از خانواده بروملياسه – آناناس و بومی آمریکای جنوبی به خصوص برزیل ، اروگوئه و آرژانتین میباشد. این گیاه که دارای گل صورتی رنگ خوشه ای و بسیار زیبا می باشد با نام آنجل (Angel) نیز شناخته می شود اگر مدت طولانی نگهداری شود خوشه گل زیبای صورتی رنگ روی ساقه در هر زمان از سال ممکن است بدهد بیلبرجیا گیاهی همیشه سبز بوده و به ارتفاع حدود ۶۰ سانتیمتر می رسد. دارای برگهای بلند و کشیده سبز با خطوط سفید کرمی و زرد میباشد که از قاعده تا نوک برگ حاشیه های دندانه ای ظریف و خاردار دارد.

ساقه گل دهنده آویزان و مناسب سبد آویز است .

حداکثر عمر گیاه ۳ سال و ۱ بار گل می دهد.

این گیاه نیازمند نور کافی ولی غیر مستقیم است. دمای محیط در تابستان حداکثر ( ۲۷) درجه و زمستان (۲۱) درجه باشد.

در تابستان هفته ای ۲ بار و در زمستان هر ۲ هفته یک بار با آب بدون املاح و سبک آبیاری شود. در تابستان اجازه دهید آب به قاعده برگ نفوذ کند ولی در زمستان نباید نفوذ کند .

به خشکی مقاوم است و هوای خیلی مرطوب را دوست ندارد . با شروع گلدهی اگر هوا خشک باشد غبارپاشی هفته ای ۱ بار اشکالی ندارد.

نیازی به تغذیه مصنوعی ندارد و تعویض سالیانه و خاک آن مواد غذایی را تامین می کند.

در اواخر تابستان هنگامیکه پاجوشها ظاهر شدند ، گلدهن را عوض کنید . وقتیکه پاجوشها ۱۳ سانتیمتر شدند آن را از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشته ولی تا ۲ سال گل نمیدهد.

گاز اتیلن متصاعد از سیب ، سبب تحریک گلدهی در Bromeliads میشود. میتوانید بوته و سیب را در کیسه های پلاستیکی برای 7-10 روز قرار دهید تا حدود 1-2 ماه بعد بوته گل خواهد داد

برگها قهوه ای و خشک شده که در اثر تشنگی گیاه است

سیاهی برگها در اثر مواد براق کننده است

پرچمهای گل می پوسند که در اثر آبیاری بیش از اندازه است

گلها ظاهر نمیشود که در اثر کمبود نور یا در اثر بزرگی گلدان است

گلها خشک می شود که در اثر خشکی هوا است . اگر برگها در تابستان بپیچد در اثر سردی هواست و اگر در زمستان اتفاق بیفتد در اثر گرمای هواست.

اگر برگها نرم و آبکی باشد در اثر آبیاری زیاد است

جدا کردن پاگیاه در بهار یا تابستان و کاشت آنها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه

نیازها:

نور:

نور مستقیم افتاب را برای مدت کمی تحمل میکند،بهترین نور برای ان نور زیاد غیرمسقیم است.

دما :

حداکثر درجه حرارت مورد نیاز در تابستان ۲۷ و در زمستان ۲۱ است.تا ۷ درجه نیز تحمل دارد.

آبیاری:

بین دو آبیاری خاک خشک شود .اجازه دهید مقداری اب به قاعده برگها نفوذ کند.(در برابر پوسیدگی مقاوم است).در زمستان اجازه ندهید آب به قاعده برگها نفوذ کند.

رطوبت :

با شروع گلدهی در صورتی که هوا خیلی خشک است،غبارپاشی هفته ای یکبار اشکالی ندارد. بهترین شرایط ساخت یک جزیره در زیر گلدان است.

تغذیه:

دو هفته یکبار با کودهای کامل تغذیه کنید.

خاک مناسب:

خاک هلندی یا خاک کمپوست یا خاک و کود آماده

تعویض گلدان :

همیشه در اواخر تابستان زمانی که پاجوشها شروع به ظهور مینمایند،گلدان را تعویض کنید،اصولا گیاه مادری خشک میشود،وقتی که ارتفاع پاجوشها به حدود ۱۳ سانتی متری رسید از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشت کنید.به زودی پاجوشها تبدیل به گیاه مادر جدید میشوند ولی تا ۲ سال گل نمیدهند.

تمیز نمودن برگها:

بگرهای گرد آلود و کثیف را غبارپاشی کنید و با اب بدون املاح و ولرم تمیز نمایید.مواظب باشید گلها مرطوب نشوند،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر:

جدا کردن پاگیاه در بهار یا اوایل تابستان و کاشت انها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه

آفات و بیماریهای بیلبرجیا

برگها قهوه ای شده و خشک می شوند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت و یا سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید تا ابهای اضافی دفع شوند،آبیاری را تنظیم کنید.ولی مواظب باشید خاک ها باتلاقی نشوند.

برگها سیاه می شوند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از انها استفاده نکنید. برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.

برگها نرم و آبکی بوده و زخمهای قارچ آلوده روی انها مشاهده می شود: قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از ابیاری بیش از اندازه و سردی هواست.در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس ابیاری کنید،گیاه را به محل گرمتری منقل کنید.

حشرات ریزی اطراف گلدانها در حال پروازند: گیاه را هر هفته با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

پرچمهای گل می پوسند: ابیاری بیش از اندازه انجام شده است.ابیاری را کمتر کنید.

گلها ظاهر نمی شوند: ممکن است مربوط به دو علت باشد:یا نور کم است که ان را به محل روشنتری منتقل نمایید.(افتاب را به راختی تحمل میکند) و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ است.ریشه های گیاه تمایل به در هم رفتن دارند،از گلدان های کوچکتر استفاده کنید.

گلها خشک می شوند: هوا خیلی خشک است،رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.(به تامین رطوبت مراحعه کنید.)

در تابستان برگها می پیچند: هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.اگر این علائم در زمستان باشد علت ان گرمی هوا و یا ابیاری بیش از اندازه است.عوامل را مساعد کنید.

زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگها مشاهده می شود: حشره افت عامل ان است،در دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند،با پنبه آغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل بیلبرجیا (نگهداری + پرورش)
top