گیاه کامیس پاریس (نگهداری + پرورش)

گیاه کامیس پاریس (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه کامیس پاریس (نگهداری + پرورش)

کامیس پاریس درختچه ای سوزنی برگ که دارای وتریته هایی به رنگ های طلایی و سبز می باشد.کامیس پاریس کوتاه قد و شکل مخروطی و کشیده دارد.

کامیس پاریس یا شبه لاوسون به عنوان درختچه ای زینتی درون گلدان یا به عنوان دیواری سبز، به عنوان تک درخت در باغ های صخره ای، درون گلدان و باکس های گل در فضای سبز یا پارک ها کاشته می شود.

این درختچه مخروطی شکل و زیبا دارای دو گونه سبز و طلائی می باشد. کامیس پاریس به دلیل داشتن ریشه های قوی و عمیق، مقاومت بسیار خوبی در برابر بادهای شدید دارد. این گیاه در محیط های مرطوب از رشد خوبی برخوردار است و در کل رشد متوسطی دارد.

این درخت سوزنی برگ بومی آمریکای شمالی و غربی است و دارای واریته هایی به رنگهای کبود، سبزو طلایی می باشد .دارای سیستم ریشه ای عمیق و قوی وگسترده استوار در برابر بادشدید مقاوم است،سرعت رشد آن متوسط می باشد(در مناطق با رطوبت بالا رشد آن سریع است) این گونه بیشترین تعداد رقم (بیش از ۲۰۰ رقم) و فرم باغی را درمیان گونه های خانواده سرو دارد و حتی برای آنها کلید شناسایی و طبقه بندی هم ارائه شده است.

خصوصیات گیاهشناسی کامیس پاریس

کامیس پاریس درختی است هرمی شکل، دارای شاخه های گسترده و آویخته و شاخه اصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است . پوست تنه آن اسفنجی، دارای برجستگیها و فرورفتگیهای فراوان و فلسی است و به رنگ آجری می باشد . در جوانی درخت گلدانی بسیار مناسبی است و با بالا رفتن سن نیز تک درخت بسیار زیبایی برای چمنزارهاست.

این درختچه ها دارای ابعاد،اندازه ها و رنگهای گوناگونی می باشد و به خاطر این تنوع و زیبایی که در فضای سبز ایجاد می کند بسیار پرکاربرد و پر طرفدار می باشد.

دانستنی های علمی:

درخت “سرو لاوسون” یا “کامیس پاریس” نوعی شبه سرو بوده که به شبه سرو “لاوسون طلایی” نیز معروف است.

نام علمی کی از محبوب ترین نمونه های این گیاه Chamaecparis lawsoniana aurea است. از دیگر نمونه های مورد توجه این گیاهان می توان به گونه Chamaecparis lawsoniana ellwoodii اشاره کرد که در محیط ما به نام “اِلودی” شناخته شده است. این گیاه نیز کوتاه قامت است و شکل عمومی گیاه مخروطی شکل و کشیده است.

خصوصیات گیاهشناسی:

سرو لاوسون درختی است هرمی شکل، دارای شاخه های گسترده و آویخته و شاخه اصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است. پوست تنه آن اسفنجی، دارای برجستگی ها و فرورفتگی های فراوان و فلسی است که به رنگ آجری دیده می شود.

این گیاه کوتاه و کندرشد است و حداکثر ارتفاع آن به 4 تا 5 متر می رسد.

نیازها:

آبیاری :

در ۲سال اول کاشت باید گیاه را به طور مرتب آبیاری کردولی بعداز استقرار گیاه هته ای ۳بار باید این گیاه را سیر آب کرد ولی در پاییز و زمستان آبیاری را باید کاهش داد این توصیه ی باغ شیشهای را جدی بگیرید که هرگز خاک پاتلاقی ویا خشک نشود

نور :

به خاطر بیرونی بودن و متحمل به سرما بودن(چرا؟!) به آفتاب مستقیم و زیاد نیاز دارد البته آبیاری فراموش نشود.در صورت نور کم شاخ و برگهای داخلی قهوه ای و سوخته میشوند

دما:

تا -۲۳ درجه را تحمل میکند در کل هوای خنک را میطلبد

رطوبت :

این گیاه به رطوبت متوسط نیازمند است یعنی همان رطوبت محیط برایش کافیست.

خاک:

بهترین خاک،خاک شنی لومی یا رسی لومی میباشد ولی به طورکلی خاک باغچه مخلوط با کود حیوانیبا زهکشی عالی و ph۴.۵ تا ۷ مناسب است بیشتر خاک اسیدی را ترجیح میدهد.

تکثیر :

قلمه راحت ترین روش تکثیر این گیاه میباشد زیرا برخلاف پسرعموهای خود یعنی نویل و آبیس و و کاج ها راحتتر ریشه زایی میکند و مرکز کشت سوزنی برگان در ایران ، شمال کشور(گچسر) به خاطر رطوبت بالای هوا و هزینه پایین تولید میباشد.همچنین با بذر هم قابل تکثیرمیباشد

تغذیه :

گیاه برای توسعه ریشه های خود به کود فسفره نیازمند است و برای شاخ و برگ خود به کودهای نیتروژنه پس در اواخر پاییز حتما کود فسفره را لحاظ کنید

تعویض گلدان:

در صورت کاشت گلدانی این گیاه ،بهترین فصل تعویض،فصل بهار ان هم با یک سایز بزرگتر (نه بیشتر)میباشد

کاربردها:

شبه سرو لاوسون به عنوان درختی زینتی در گلدان یا به عنوان تک درخت در پارک ها و باغ ها و یا به صورت دیواری سبز در فضای سبز کشت می گردد.

آفات و بیماری ها:

از آفات این گیاه می توان به شته و پروانه شاخه خوار اشاره کرد.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه کامیس پاریس (نگهداری + پرورش)
top