گل پلیکان (نگهداری + پرورش)

گل پلیکان (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل پلیکان (نگهداری + پرورش)

دارای بیش از ۳۰۰ گونه است که بیشتر آن ها بومی آمریکای لاتین هستند. آریستولوخیا به علت رشد عجیب و بسیار جذاب گل ها که شبیه شیپور گوش مانند و موج دار است و گاهی دارای بوی مشک است، به عنوان گیاه بالارونده استفاده می شود. رنگ های تیره و موزائیکی شکل آن ها منحصر به فرد و جالب توجه است. گل ها در بعضی از آن ها دارای بوی نامطبوع است. شیرابه گیاه سمی است و در جایی که بچه ها بازی می کنند نباید کشت شود. با وجود این معایب، زیبایی گل ها همراه با برگ های آن غیرقابل توصیف است.

این گیاه می تواند در باغ و گلخانه رشد کند و به نسبت مقاوم است. اگرچه خشکی را در طبیعت تحمل می کند، اما در صورت استفاده در باغ به عنوان درخت بالارونده باید مرتب آبیاری شود. گل های بزرگ، آن را برای استفاده در محل هایی که گیاه تا سقف رشد می کند مناسب می سازد.

A. clematitis: بومی اروپا بوده و گلدهی آن از اواخر بهار تا اواسط تابستان است و سرما را تا ۱۵-درجه سانتی گراد تحمل می کند. از طریق ریشه در خاک توسعه می یابد. مناسب نقاط سایه-آفتاب بوده و نیاز آبی آن کم است. گیاهی خزنده است که در جنوب فرانسه یکی از آفت های تاکستان ها است، اما در مناطق معتدله رشد آن به این صورت نیست. در نقاط گرم و آفتابی رشد زیادی دارد. مقاومت به بیماری آن متوسط است.

A. macrophylla:

گلدهی آن در ماه های تابستان است، سرما را تا ۵- درجه سانتی گراد تحمل کرده و مناسب نقاط سایه-آفتاب است.

A. littoralis:

گلدهی آن در ماه های تابستان، حساس به سرمای زیر ۵ درجه سانتی گراد، مناسب کاشت در نقاط آفتابی است.

شکل این نوع از گیاهان بسیار شبیه به پلیکان ها می باشد .

این گل را بو نکنید چرا که بوی خیلی ناخوشایندی دارد و شیره این گل سمی است .

این گیاه بومی آمریکا است و نسبت به خشکسالی مقاوم است .

اما به عنوان درختی که در گل خانه ها پرورش داده می شود باید به صورت مرتب آن را آبیاری نمایید . این گیاه دارای بیش از ۳۰۰ گونهمتفاوت است .

این گل ها به طرز شگفت انگیزی زیبا هستند. با رگه های رنگارنگ و الگوهای پیچیده به جای گلبرگ . اما خیلی به آن نزدیک نشوید، که برای ساعت ها بوی موش مرده از بینی تان خارج نخواهد شد. این گیاه از بوی جوندگان فقط جهت جذب گرده افشان ها استفاده می کند.

تصویر

افزایش:

از طریق کاشت بذر در بهار یا ریشه دار کردن قلمه های نیمه رسیده در تابستان قابل افزایش است.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل پلیکان (نگهداری + پرورش)
top