گل آهار خزنده (نگهداری + پرورش)

گل آهار خزنده (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل آهار خزنده (نگهداری + پرورش)

گلهای کوچک آن به قطر حدود ۲ سانتی متر به صورت کم پر و به رنگ زرد کم رنگ،نارنجی یا سفید با صفحه مرکزی بنفش یا قهوه ای تیره به تعداد زیاد ظاهر شده و سطح گیاه را میپوشاند.گسترش عرضی آن بیشتر از ارتفاع بوده و پوشش رنگی خوبی را در باغچه های فصلی،باغ های صخره ای و یا در حاشیه مسیرها ایجاد میکند.همچنین گیاه مناسبی برای سبد های آویزان است.

گل آهار با نام علمی (zinnia elegans) است که زادگاه آن مکزیک است. آهار گیاهی است یک ساله با برگ های به نسبت پهن، دراز و نوک تیز که تا حدودی خشن بوده و به صورت متقابل و بدون دمبرگ هســـتند. رنگ برگ هـــای آن کمی به خاکستری می گراید. دارای انواع کم پر و پرپر است. رنگ گل ها متنوع بوده و شامل رنگ های قرمز، زرد، نارنجی، صورتی، سبز و سفید است و مجموعه گل ها منظره بسیار جالبی ایجاد می کند. برخی رقم ها دارای گلبرگ های دو رنگ و در برخی گلبرگ ها کمی پیچیده هستند. چون این گیاه جزء تیره کلاپرک سانان است، هر گل آذین منفرد دارای دو نوع گلچه است. گل هایی که در سمت بیرونی طبق گل هستند، گل های ماده و گل هایی که در مرکز گل واقع شده اند، دوجنسی و بارور هستند. هرچه تعداد گلچه ها بیشتر باشد، گل پر پر به نظر می رسد. آهار دارای ساقه های راست و برافراشته بوده که به آسانی شکسته می شوند. بسیار پر رشد است و از زمان کاشت بذر تا گلدهی یک ماه طول می کشد و در تمام تابستان و نیمی از پاییز گل دهی خواهد داشت. دارای رقم های پاکوتاه با ارتفاع ۳۰ سانتی متر و رقم های پابلند با ارتفاع ۸۰ سانتی متر و نیز انواع گل درشت و گل ریز است و به طورکلی گیاهی با تنوع زیاد است. این گل از زیباترین گل های بهاره و تابستانه بوده در حاشیه کاری، باغچه و به عنوان گل بریدنی استفاده می شود. از نظر نوع گلدهی دو نوع آهار داریم:

zinnia elegans :

از آن به عنوان گل بریدنی استفاده می شود و تولید و پرورش تجاری آن به عنوان گل شاخه بریده در سراسر گلخانه های جهان انجام می پذیرد، گیاهی روز کوتاه بوده و روز کوتاه باعث تشکیل سریع تر نمو جوانه گل می شود و بهترین کیفیت گل در اواخر تابستان به دست می آید.

Zinnia angustifolia :

این گونه روز خنثی بوده و به یک سری بیماری ها خصوصا بیماری های قارچی مقاوم بوده و دارای گل های کم پر و پر پر است.از آهار می توان برای تولید گل خشک استفاده کرد که به علت تنوع در رنگ و شکل و اندازه گل این گیاه قابل توجه است. به جز رنگ قرمز و تیره و رنگ سرخابی که به حالت نامطلوبی تغییر رنگ می دهند، دیگر رنگ های آهار را به خوبی می توان خشک کرد.

مراقبت در خانه

زمانی که آهار به منظور استفاده از گل بریده آن پرورش داده می شود، باید پس از باز شدن کامل گل و در ساعت های خنک روز مانند صبح یا بعد از ظهر و زمانی که گیاهان عاری از رطوبت یا شبنم باشند برداشت شود. گل شاخه بریده باید با بیشترین طول برداشت شود؛ اما تعداد گره کافی برای تولید دوباره گل بر روی گیاه باقی بماند. از خرید گل هایی که مرکز گل دارای گرده های زردرنگ است، خودداری کنید.چون بعد از گرده افشانی گل عمر پس از برداشت آن کاهش پیدا می کند. بهترین دما برای نگهداری آن دمای یک تا چهار درجه سانتی گراد است که در این دما، شش تا 10 روز قابل نگهداری خواهد بود. قبل از قرار دادن در گلدان، دو سانتیمتری پایین ساقه را با یک چاقوی تیز به صورت اریب برش دهید تا باعث جذب بهتر آب توسط گل شاخه بریده شده و شادابی و طراوت آن را افزایش دهد. از آنجاکه آهار برگ های ضعیفی دارد و زود می پوسد، حین قرار دادن در گلدان برگ های پایینی حذف شوند، این کار از بروز بیماری های قارچی و باکتریایی درون جلوگیری می کند.
آب گلدان هم به صورت روزانه تعویض شود.

گلدهی:

دوره گلدهی آن طولانی بوده و از بهار تا پائیز ادامه دارد.

نیازها:

به سرما مقاوم است و به همین دلیل تا اواخر پائیز گلدهی آن ادامه دارد.در خاک های به نسبت حاصلخیز،هوموسی و با زهکشی خوب و در مکان هایی که با خشکی مواجهند مانند باغ های صخره ای،رشد میکند.نیاز به نور کامل آفتاب دارد.

گل زیبای آهار خزنده تمام تابستان بستر باغچه را می آراید و چنان ساده از بذر رشد می کند که هیچ باغبان با سلیقه ای از آن چشم پوشی نمی کند.

آهار خزنده یکساله و بومی جنوب آمریکا و مکزیک است. گیاهی کوتاه قامت است و ارتفاع آن حدود 30 سانتیمتر است. گستردگی آهار خزنده نسبت به ارتفاع آن بیشتر است به همین دلیل گزینه ای مناسب برای گیاهی پوششی است و گیاه مناسبی برای ترکیب با گل های بلند تر است. استفاده از آن برای درست کردن سبد گل رایج است و کاشت آن به صورت گلدانی نیز جلوه ای زیبا دارد.

دارای برگ های تخم مرغی ساده و متقابل است.

گل های کوچک آن حدود دو سانتیمتر، کم پَر و به رنگ های زرد، نارنجی یا سفید و با مرکزی تیره است. طول دوره گلدهی آن طولانی است و از مزایای این گیاه این است که بدون نیاز به قطع گل های خشکیده، گل های جدیدی جایگزین می شود.

خاک:

خاک ایده آل آن سبک با زهکشی خوب و ترکیبی شنی-هوموسی است.

آبیاری:

این گیاه نسبت به کمی خشکی مقاوم است و نیاز آبی آن کمتر از آبیاری متوسط است. بنابراین زمانی آبیاری کنید که چند سانت خاک رویی رطوبت خود را از دست داده باشد.

نور:

به نور کامل آفتاب احتیاج دارد.

دما:

گیاه یکساله است و در همه جا می توان آن را کاشت. این گیاه گرمادوست و نسبت به هوای گرم مقاوم است.

تکثیر:

از طریق بذر به آسانی قابل کاشت است. چون جوانه ها نسبت به جابه جایی حساس هستند بهتر است بذر ها را مستقیم در مکان اصلی 2-1 هفته قبل از آخرین سرمای بهاره کاشت. می توان دی ماه بذرها را در گلدانهایی در گلخانه کاشت و پس از رفع سرمای بهاره آن را به فضای بیرون انتقال داد. در این حالت گل ها زودتر از موعد و در اردیبهشت ماه شکوفا می شوند.

افزایش:

از طریق کاشت بذر افزایش می یابد.بذر آن در پائیز یا بهار قابل کشت است.در اصفهان بذر آن در دی ماه در گلخانه کاشت شده و در اردیبهشت ماه به گل خواهند نشست.بذر آن در گلدان های ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری کاشت شده و بدون نشاء کردن هر گلدان را به ۴-۵ قسمت تقسیم کرده و هر قسمت به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در زمین اصلی کشت میشود

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل آهار خزنده (نگهداری + پرورش)
top