گیاه ازملک (نگهداری + پرورش)

گیاه ازملک (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه ازملک (نگهداری + پرورش)

نیازها:

نیمه مقاوم تتا مقاوم به سرما بوده و در محل آفتابی تا سایه-آفتاب و خاک با زهکشی مناسب، به خوبی رشد می کند. از نظر خاک حساسیت زیادی نداشته و در خاک معمول باغچه قادر به رشد است.

قسمت های مورد استفاده:

برگ، میوه و ریشه ی این گیاه مورد استفاده است.

تمامی قسمت های گیاه ازملک مانند جوانه، میوه و ریشه دارای طعم تند و سوزاننده است و عموما پیشاب آور و مسهل است.

از برگ های جوان آن به عنوان سبزی خوراکی استفاده می شود و می توان آن را نوعی جایگزین مارچوبه دانست.

نحوه کاشت و تکثیر ازملک

برای تکثیر گیاه ازملک به سه روش می توان عمل کرد:

۱- کاشت بذر در بهار.

۲- ریشه دار کردن قلمه ی شاخه های نیمه رسیده در تابستان.

٣- خواباندن شاخه هایی که دارای ریشه ی هوایی هستند و یا تقسیم بوته هایی که به خوبی استقرار یافته اند.

این گیاه تقریبا به سرما مقاوم است، اما سرمای خیلی شدید را تحمل نمی کند. در محل آفتابی تا نیمه آفتابی و خاک با زهکشی مناسب، به خوبی رشد می کند. از نظر خاک حساسیت زیادی ندارد و در خاک معمول باغچه قادر به رشد است.

طرز استفاده و مقدار مصرف: اجزاء قابل استفاده این گیاه به شکل جوشانده، ضماد و پودر مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص درمانی و طبیعت آن

طبیعت گیاه ازملک خیلی گرم و خشک و ریشه ی تازه ی آن گرم و تر است.

خواص دارویی این گیاه به طور خلاصه عبارتند از: ریشه این گیاه درمان کننده آنفلوانزا، بی اشتهایی، نقرس، بیماریهای تنفسی و مقاربتی، دندان درد، تنگی نفس، سرفهی مزمن، تقویت کننده معده و کبد، درمان استقسا و بواسیر، درد مفاصل و سیاتیک، گری، مسهل و قی آور، ضرب خوردگی و خون مردگی استفاده می شود. . جوشانده ی قسمتهای مختلف ازملک در سرکه برای درد دندان مفید است.

جوشانده ی ریشه ی ازملک در روغن برای معالجه ي لقوه و بی حسی اعضای بدن، تنگی نفس، سرفه مزمن، تقویت معده، کبد، درمان استسقا و بواسیر مفید است. و خوردن جوشانده ي ازملک هر روز به مقدار یک مثقال با نبات تا یک هفته برای درد مفاصل مزمن بسیار مفید است.

ضماد آن با گلاب برای فلج و تسکین درد مفاصل و سیاتیک تجویز می شود. ضماد ازملک برای جذام نیز توصیه شده است. برای معالجه برص، سیاتیک و گری مفید است. برای این کار ریشه ی این گیاه را درسرکه له کنید، روی پوست آن قدر بمالید تا خون آلود شود و بعد پانسمان کنید.

ریشه ازملک را پس از شستشو خشک و به عنوان مسهل و قی آور مصرف کنید.ضماد غده های ریشه ی ازملک که در آب جوش له شده باشد، برای درمان ضرب خوردگی و خون مردگی مفید است.

ضماد رنده شده ی غده های آن که تازه باشد، دردهای رماتیسم و نقرس را تسکین می دهد. در مصارف داخلی قسمت های متورم ریشه ی ازملک را پس از خشک کردن و به صورت پودر در آوردن، به مقدار ۳ تا ۴ گرم می خورند.

عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف:

مصرف قسمت های مختلف گیاه هنگامی که تازه است، خطرناک است و باید خشک آنها را به کار برد. ریشه ها را پس از شست وشو خشک و به عنوان مسهل و قی آور مصرف کنید.

مصرف این گیاه برای زنان باردار خوب نیست؛ زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

افزایش:

از طریق کاشت بذر در بهار، ریشه دار کردن قلمه شاخه های نیمه رسیده در تابستان، خواباندن شاخه و یا تقسیم بوته هایی که به خوبی استقرار یافته اند، قابل افزایش است.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه ازملک (نگهداری + پرورش)
top