گل اسپاتی فیلوم (نگهداری + پرورش)

گل اسپاتی فیلوم (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل اسپاتی فیلوم (نگهداری + پرورش)

گیاه اسپاتی فیلوم بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا و در حدود ۴۰ گونه دارد که معروفترین آنان Spathiphyllum wallisii است که به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی طرفداران بیشماری دارد.

گیاهی چند ساله و علفی با برگساری همیشه سبز است که گل های سفید رنگی زینت بخش آن می شود. برگ های اسپاتی فیلوم سبز براق و نوک تیز است. گیاه به ارتفاع کل ۶۰-۴۵ سانتیمتر می رسد. توجه کنید که تمامی قسمت های این گیاه در صورت مصرف و خورده شدن سمی هستند. گل های این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می گیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارد. حتی ممکن است که در طی سال دو مرتبه شاهد گلدهی این گیاه باشیم.

رشد این گیاه بین ۲۰ سانتی متر تا ۱٫۸ متر می باشد و دارای گونه های متفاوتی همچون اسپاتی فیلوم، مونا لوا، ابلق، سنسیشن می باشد. این گل زیبا دارای برگ های سبز تیره براق و نیزه ای شکل است و گل های استوانه ای سفید رنگ دارد. اسپاتی فیلوم علاوه بر زیبایی که به منازل شما می دهد قابلیت تصفیه ی هوای آلوده را دارد (می تواند فرمالدئید، بنزن، متیل، تولوین، استون و مونوکسید کربن هوا را تصفیه کند.)

تماس شیره ی این گیاه با دست باعث حساسیت می شود. دست ها را پس از تماس با این گیاه شستشو دهید.

گل ها کوچک و بر روی سنبله سفید استوانه ای شکل به طول ۳ سانتی متر قرار دارد.این سنبله توسط براکته سفید رنگ که به شکل یک قاشق ( Spathe) است پوشیده شده است . این گیاه ساقه ندارد و یا ساقه آن کوچک است و از این نظر شبیه گل آنتوریوم است . اسپاتی در برخی موارد دارای ریزوم است .

گیاه شناسی

گیاه اسپاتی فیلوم بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا و در حدود ۴۰ گونه دارد که معروفترین آنان Spathiphyllum wallisii است که به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی طرفداران بیشماری دارد.

گیاهی چند ساله و علفی با برگساری همیشه سبز است که گلهای سفید رنگی زینت بخش آن می شود. برگ های اسپاتی فیلوم سبز براق و نوک تیز است. گیاه به ارتفاع کل ۶۰-۴۵ سانتیمتر می رسد. توجه کنید که تمامی قسمت های این گیاه در صورت مصرف و خورده شدن سمی هستند. گل های این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می گیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارد.

حتی ممکن است که در طی سال دو مرتبه شاهد گلدهی این گیاه باشیم.

نیازها:

آبیاری:

آبیاری این گل خیلی مهمه چون باید بین دو آبیاری خاک خشک بشه هفته ای ۲ بار واسش کافیه چون باعث میشه برگهاش بیحال بشه و درنهایت سیاه بشه چون به قارچ خیلی حساسه.

نور:

دوستان تجربه ی کار با این گیاه نشون داده که با اینکه سایه دوست هستش ولی تو سایه زیاد خودشو میندازه و سرحال نمیشه.

دما:

ازانجایی که بومی مناطق گرمسیری میباشد پس به سرما حساس است و دماهای زیر ۱۳ درجه را تحمل نمیکند

رطوبت:

به رطوبت بالای هوا نیاز دارد یکروز درمیان گیاه خود را غبارپاشی کنید و همیشه زیرگلدانی آن پر از آب باشد در صورت گرمی هوا در تابستان آن را هروز غبارپاشی کنید.

خاک: خاک گلدان باید خاکی سبک با زهکشی عالی و غنی از مواد غذایی و همچنین PHکمی اسیدی باشد بهترین آمیخته ، باید آمیخته ای از پیت،ماسه و خاکبرگ پوسیده و خاک باغچه است

افزایش:

با تقسیم بوته به آسانی افزایش می یابد.عمل تقسیم در زمستان و یا بلافاصله پس از گلدهی انجام میشود.با کاشت بذر نیز قابل افزایش است

گلدهی:

زمان گلدهی آن بسته به گونه از بهار تا تابستان است.درصورت بیحال شدن و خشک شدن گل آن را از ته بچینید تا انٰرژی گیاه صرف امور دیگر رشد شود.

تغذیه:

گلهای گلدار به تغذیه زیادی نیازدارند بنابراین ماهیانه با کود کریستالون قرمز گیاه خود را تغذیه کنید

تعویض گلدان

اسپاتی فیلوم بیشتر علاقه مند است تا ریشه های محدودی داشته باشد. این بدان معناست که گلدان شما نباید برای گیاه بسیار بزرگ باشد. زمانی که احساس کردید ریشه های گیاه از کف گلدان خارج شده و یا جایی برای ساقه های جدید نبود می توانید گلدانی بزرگتر در حد چند سانتی متر برای آن آماده کرده و گیاه را به گلدان جدیدش منتقل کنید.

مشکلات احتمالی

برخی از مشکلات رایج در نگهداری اسپاتی فیلوم که ممکن است با آنها برخورد کنید :

پژمرده و بیحال شدن

دلیل این امر می تواند آبیاری بیش از اندازه و زهکشی ضعیف باشد. در واقع وقتی آب اضافی گلدان خارج نشود گیاه بیحال شده و برگ های پایینی زرد رنگ می شوند.

قهوه ای شدن برگ ها

عدم رطوبت کافی، آبیاری بیش از اندازه و نور مستقیم خورشید از عوامل سوختگی و قهوه ای شدن برگ های اسپاتی فیلوم می باشند. چنانچه برگ های گیاه شما دارای لکه های قهوه ای است و به سمت بالا لوله شده اند نشان دهنده کود دهی زیاد می باشد.

برگ های چروک و خشک

زمانی که رطوبت محیط اسپاتی فیلوم کم باشد برگ های گیاه شروع به چروک و خشک شدن می کند. بهترین کار این است که گیاه را هر روز دو مرتبه با اسپری آب مرطوب کنید.

گل ندان اسپاتی فیلوم

چنانچه نور کافی به گیاه شما نرسد و به خوبی تغذیه نشود ممکن است تمایلی به گل دادن نداشته باشد.

سیاه شدن برگ ها

اگر برگ های اسپاتی فیلوم شما در حال سیاه شدن بود نشان دهنده یخ زدگی گیاه می باشد. بهتر است گیاه را به مکانی گرم تر منتقل کنید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل اسپاتی فیلوم (نگهداری + پرورش)
top