گیاه نخل کنتیا (نگهداری + پرورش)

گیاه نخل کنتیا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه نخل کنتیا (نگهداری + پرورش)

این گیاه دارای رشدی نسبتا متوسط است و معمولا به همرا ۲ یا ۳ گیاه دیگر به صورت گروهی کاشته میشود.این گیاه تک پایه بوده و نگهداری آن آسان است همچنین از نظر طراحی دکوراسیون داخلی بسیار دکوراتیو و حائز اهمیت میباشد.

پرورش نخل کنتیا

فورستریانا یا هووا معروف به کنتیا (در ایران) از خانواده Arecaeae ها یک گونه از گیاهان در خانواده نخل و بومی جزایر استرالیا هست. گیاه کند رشد و رشد آن در نهایت به طول ده متر میرسد.

این گونه در دنیا یکی از پر فروش ترین گونه های گیاهان هست و صادرات و واردات آن رونق به سزایی دارد و جزء پر طرفدارترین گیاهان در دنیا محسوب می شود.

به دلیل مقاوم بودن به سایه کامل و زیبایی در منازل نیز بسیار خوب رشد میکند. دمای تا منفی پنج درجه رو تحمل می کنه اما نه در طولانی مدت، و دمای عادی آن بین ده درجه تا ٢۵ درجه می باشد. شباهتهای زیادی به نخل نارگیل و شامادورا و اریکا دارد ولی معمولا از گرونترین گونه های نخل به شمار می رود.

در جنگل های مرطوب هم به راحتی رشد می کند اما طول ان در رطوبت زیاد معمولا از ٧ متر تجاوز نمی کند.

نوع Howea belmoreana بومی جنگلهای مرطوب Understory می باشد که ارتفاع ان حداکثر ٧ متر است .

forsteriana Howea توسط Odoardo Beccari در سال ١٨٨٧ نامگذاری شد ،

Howea: نام عمومی این گیاه هست به معنای جزیره، که توسط لرد ریچارد هاو (۱۷۲۶-۱۷۹۹) نامگذاری شد

forsteriana: لقب ویلیام فورستر، سناتور استرالیا هست که به افتخار او این نام روی این گیاه گذاشته شد.

در واقع کنتیا نام یکی از واریته های Howea یافورستریانا هست که در ایران این گیاه به این نام معروف شده.

تصویر

Howea ها به ۴ دسته اصلی تقسیم میشن:

Denea forsteriana

Grisebachia forsteriana

Kentia australis auct.

Kentia forsteriana

شرایط نگهداری:

به طور طبیعی تنها در جزیره ها، در دریای تاسمانی و در سواحل شرقی نیو ساوت ولز، استرالیا وجزیره نیمه گرمسیری، گرم (۸۷۵ متر) بالاتر از سطح دریا رشد میکند.

Kentia تحمل و انطباق با گسترده ای از خاک خنثی، اسیدی، رسی و کمی قلیایی هستند، اما آنها در خاک لومی غنی شده با زهکشی بسیار عالی هم خوب رشد می کنن. به طور سنتی تولید کنندگان در دنیا برای رشد بهتر از کود (۱۸-۱۸-۱۸) استفاده می کنند، که باید در طول فصل رشد استفاده می شود. منیزیم و پتاسیم کمبودهای تغذیه ای در کود ١٨/١٨/١٨ است، به ویژه در کنتیاهای مسن تر که شدیدا نیاز به منیزیم و پتاس دارد بنابراین در تولید پیشرفته از هر سه نوع کود استفاده می شود مواد معدنی باید در مقادیر مشخص توصیه شود برای جلوگیری و یا درمان از جمله کمبود مواد غذایی که باعث افتادگی برگها و لک لک شدن ساقه و نهایتا بیماری قارچی می شود نوع کود ذکر شده بسیار مهم هست. Kentia را می توان سالها در یک گلدان نگهداری کرد ، تعویض گلدان برای این گیاه دیر به دیر توصیه می شود. بیماری دیگر کنتیاهارا می توان کنه های عنکبوتی، حشرات مختلف هست که با سموم حشرات مختلف قابل درمان هست.

اما نقطه های سیاه در برگها که بیماری قارچی Cylindrocladium، stigmina است و همچنین آنها مستعد ابتلا به بیماری زردی مرگبار هستند.که بسیار بیماری خطرناکی برای این گیاه به شمار میرود که در اثر کمبود تغذیه به این بیماری دچار می شوند .

بهترین سم قارچکش برای کنتیاها سم توپسین یا کاربندازیم در خاک و کوپراکسی کلراید برای برگها هست. به دلیل حساس بودن این گیاه حتما باید از دو نوع مختلف سم قارچ استفاده شود و حتما باید پیشگیری شود، درمان این گیاه در زمان قارچ گرفتگی بسیار سخت و گاها غیر ممکن و یا سالها مداوا نیاز دارد. بنابراین توصیه می شود حتما ماهی یکبار از سم مربوطه محلولپاشی به برگها و هر ۴ ماه یکبار ابیاری در خاک انجام شود.

آبیاری :

نخل ها کلا به آبیاری زیاد حساس هستند ، هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید مراقب زهکش باشید مثل بقیه نخل ها به املاح آب هم حساسه و باید اب کتری سرد شده بهش بدید .معمولا خشکی نوک برگها به خاطر ابیاری با اب لوله کشی یا کمبود رطوبت ناشی از کمبود کلسیم هستش.

نور :

این گل نیاز نوری متوسطی دارد بهترین پنجره ، پنجره جنوبی و شمالی میباشد از اشعه مستقیم آفتاب در تابستان دور نگه دارید! میتوان بالای سر این گیاه، لامپهای مهتابی قرار داد تا به رشد هرچه بیشتر آن کمک کند.

تغذیه :

آین گل رو با کود مخصوص نخل ها محصول هلند ، ماهی یکبار تغذیه کنید ، لینک خرید کود در زیر مطلب گذاشته شده است.لطف بفرمایید زیاد کود ندید چون میزنه میسوزونه گل رو. ولی کود به اندازه باعث تولید برگهای بیشتر میشود.

رطوبت :

این گیاه نیاز به رطوبت متوسط اتاق داره و اگه بتونید یه جزیره براش درست کنید که چه بهتر اگه نشد هم مشکلی نیست، فقط برگاشو تمیز کنید با دستمال مرطوب و اغشته به سرکه سیب تا براق بشه ! روی شوفاژ یا بخاریتون ظرف اب بذارید ، زیاد گل اذیت کنی نیست.

خاک :

بهترین خاک ، خاک سبک هست، ترکیب خاک برگ و تفاله چای و شلتوک برنج و غیره … زیاد خاک سفت نباشه چون ریشه خوب کار نمیکنه و اب زیاد نگهداری میکنه.

دما :

این گیاه حداقل تا دمای ۱۰ در جه را تحمل میکندبهترین دما برای این نخل بین ۲۱ تا ۲۵ درجه میباشد. به خاطر قیمت بالا ، صلاح نیست در معرض سرما و گرمای شدید قرار بگیره..

تکثیر:

تقسیم بوته در بهار و پاییز و کاشت بذر در مخلوط کوکوپیت و پرلیت ریز، در بهار.علت گرانی این گل واردات آن از خارج از کشور بوده و همینطور سرعت کم رشد آن هم از دیگر علل گرانی می باشد.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه نخل کنتیا (نگهداری + پرورش)
top