گیاه ونوس حشره خوار (نگهداری + پرورش)

گیاه ونوس حشره خوار (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه ونوس حشره خوار (نگهداری + پرورش)

گیاه ونوس حشره خوار (Dianea muscipula) گیاه کوچکی است که اندازه آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمیکند و محدوده پراکنش این گیاه در مرداب های سواحل شرقی آمریکا است. و از جمله گیاهانی است که می توان در گلخانه نیز پرورش داد. ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند.

گیاه ونوس حشره خوار یکی از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم ميباشد.

پرورش گیاهان گوشتخوار به دلیل بازار جذاب فروش گیاه گوشت خوار در ایران! ایده مناسبی است.

پرطرفدارترین گیاه گوشتخوار چه در ایران و چه در جهان ونوس حشره خوار است.

تصویر

شیوه شکار و دام انداختن حشرات

ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، در حالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.

نیازهای ونوس حشره خوار

خاک مناسب:

گیاه ونوس را باید در خاکی فقیر از نظر مواد غذایی کاشت.

این گیاه به خاکی نسبتاً سبک نیاز دارد مثلاً: مخلوط یک قسمت پیت ماس +یک قسمت پرلیت و یا دو قسمت شن + یک قسمت خاک معمولی و یا 5 قسمت پیت ماس + 3 قسمت شن + 2 قسمت پرلیت استفاده کرد.

خاک باید زهکش بسیار خوبی داشته باشد به نحوی که با آبیاری، آب اضافه به خوبی تخلیه شود اما رطوبت مناسب را نیز در خود نگه دارد.

هیچ وقت خاک ونوس را سنگین نکنید و هرگز به گیاه کود ندهید.

رطوبت و آبیاری:

این گیاه احتیاج به رطوبت زیادی دارد. ونوس برای سلامت خود به آب خالص نیازمند است.

مناسب ترین گزینه برای آبیاری این گیاه استفاده از آب مقطر است.

استفاده از یک ظرف آب در زیر گلدان زمانی که ونوس در شرایط نور مستقیم و هوای گرم قرار گرفته است، و یا وقتی برای مدتی آبیاری گیاه به هر دلیلی به تعویق می افتد، لازم به نظر می رسد تا خاک گلدان به طور کامل خشک نشود.

نور و دما:

این گیاهان در دمای 7 الی 36 درجه سانتی گراد می توانند رشد کنند.

اما دمای ایده آل و مناسب رشد گیاه ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد.

گیاه ونوس به حدود 12 ساعت حضور نور در محیط نیاز دارد که از این 12ساعت اگر حداقل 4 ساعت نور مستقیم به این گیاه بتابد رشد مناسبی خواهد داشت.

تغذیه:

بیشتر گیاهان برای رشد بهتر نیازمند کود هستند اما در مورد ونوس شما می بایست بجای کود آنها را با حشرات تغذیه کنید. بهترین حشرات بدین منظور مگس، پشه، عنکبوت و در کل حشراتی که بافت نرم تری دارند هستند.

این گیاه را با حشراتی مانند مورچه که اسکلت خارجی سختی دارند تغذیه نکنید.

کافیست که 3 یا 4 بار در ماه به این گیاه حشره ای کوچک یا کرم بدهید و اگر حشره ای در دسترس نبود کافیست تکه ای کوچک و نازک گوشت خام به آن بدهید، هر دهانه این گیاه زمانی که به آن حشره ای میدهید تا زمانی که آن را هضم کند بسته می ماند و بعد از هضم دهانه باز میشود ، زمان باز شدن آن بین 5 تا 15 روز میباشد.

آفات و بیماریها

• آفات شایع این گیاه: شته، کنه تارعنکبوتی و پشه های خاکزی

• بیماری های شایع: سفیدک پودری و لکه برگی های باکتریایی و قارچی

مصرف کودهای شیمیایی و یا به کارگیری حشراتی که برای گیاه بسیار بزرگ هستند می تواند منجر به پوسیدگی تدریجی این گیاه شود. این گیاهان به شدت به بیماری های قارچی حساس هستند پس باید در محیطی عاری از بیماری و حد امکان به دور از سایر گیاهان آپارتمانی نگهداری شود.

توجه: این گیاه در زمستان دوران رکود دارد اگر این دوران را طی نکند بعد از چند فصل رشد و نموی مداوم ضعیف خواهد شد و از بین خواهد رفت.

آموزش تکثیر و روش کاشت بذر ونوس حشره خوار و پرورش آن

موارد مورد نیاز: 1) دستمال کاغذی یا پارچه ای نرم 2) آب مقطر 3) یک نایلون 4) یک گلدان 5) خاک مخصوص ونوس

1) بذر ها را در دستمال کاغذی قرار دهید و دستمال را طوری تا کنید که بذر ها از آن بیرون نریزد و همچنین بعدا که قصد انتقال بذر ها رو به خاک دارید ، بذر ها را گم نکنید

سپس دستمال را در آب مقطر کاملا خیس کنید و بمدت 4 – 5 روز درون یک نایلون درب بسته بگزارید در محیط خانه که دما مطلوب است

2) گلدان کوچکی یا حتی یک لیوان یکبار مصرف جهت کشت بذر های ونوس تهیه کنید، خاک مخصوص را در گلدان ریخته (میدونم که اینو خودتون میدونید)

ته گلدان جهت خروج آب اضافی حتما سوراخ باشد ، یکبار گلدان را آبیاری کنید تا خاک نشست کند در گلدان و بذر هایی که چند روزی درون دستمال بوده رو انتقال بدین به سطح روی خاک

3) کشیدن نایلون روی گلدان و قرار دادن گلدان در محیطی نور گیر

گلدان را جهت حفظ رطوبت بالا درون یک نایلون و در یک محیط نور گیر و مکانی گرم قرار دهید (به جز نور مستقیم با شدت آفتاب)

سطح خاک را همیشه با اسپری کردن اب مقطر مرطوب نگه دارید ، یک روز در میان نایلون رو بمدت 2-3 دقیقه ای بردارید تا تهویه هوا انجام شود و در خاک قارچ و کپک رشد نکند

جوانه زنی بذر ونوس بسته به شرایط فراهم شده ، بین 10 تا 90 روز زمان می برد و اگر شرایط فراهم شده مناسب نباشد شاید تا شش ماه هم زمان ببرد بیشتر از این مدت بهتره منتظر جوانه زدن بذر ها نباشید ، گیاه آماده در فروشگاه تا آن زمان موجود خواهد شد

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه ونوس حشره خوار (نگهداری + پرورش)
top