گیاه آرالیای پهن برگ (نگهداری + پرورش)

گیاه آرالیای پهن برگ (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه آرالیای پهن برگ (نگهداری + پرورش)

این گیاهان همیشه سبز دارای برگ های شفاف و درخشانی هستند که در حیاط و باغچه بسیار زیبا می شوند. آرالیای برگ پهن می توانند در نور کم خورشید نیز دوام بیاورند و طول عمر بالایی داشته باشند .

موقعیت قرار گرفتن آن ها باید به گونه ای باشد که نور بیش از حد مسقیم به آن ها نتابد .

برگ های این گیاهان بسیار جذاب هستند و برگ های آن بزرگ تر از یک کف دست است و بافت چرمی دارد . گل های آن به رنگ سفید یا کرم می باشند و رشد خوبی در مهر و آبان دارند و قد آن ها نیز می تواند تا 4 متر برسد که با هرس کردن باید آن را کوچک کرد.

فاتسیا درختچه ای همیشه سبز از و 3 تا 6 متر ارتفاع دارد. از خانواده آرالیاسه (پیچک) می باشد. ساقه ی این گیاه منشعب است. برگ ها بزرگ هستند و به 25 الی 30 سانتی متر می رسند. گاهی دمبرگ ها به طولی حدود 50 سانتی متر می رسند.

برگ ها لوب دار براق و سبز تیره هستند. گل ها به صورت چتری و مجتمع در انتهای ساقه ی اصلی ایجاد می شوند و سفید تا کرم رنگ هستند. گل ها بسیار ریزند و زیاد جلب توجه نمی کنند. برگ های بین 7 الی 9 لوب دارند. میوه های این گیاه سیاه رنگ و ریز هستند.

برای نگهداری از این گیاه بهتر از دور از نور مستقیم آفتاب باشد. اما در صورتی که مکان نگهداری سرد باشد وجود نور ضروری است.

آرالیای ژاپنی بعنوان گياه خانگي يا در بعضي جاها ( مناطق با پناهگاه هاي بدون آفتاب و باد ) ميتوان آنها را در حياط پاسيو يا باغها كشت كرد .

اگر از این گیاه به درستی نگهداری شود به ندرت دچار آفات و بیماری خواهد شد.

تکثیر آن از طریق كاشت بذر در بهار یا پائیز، تهیه قلمه در اوایل یا اواسط تابستان و خوابانیدن هوائی در بهار یا اواخر تابستان امكان پذیر است .

انواع گیاهان آرالیای برگ پهن

– واریگاتا

این نوع گیاه برگ های انبوه دارد و می تواند تا 2.5 متر قد بکشد و برگ های آن نیز تا 30 سانتی متر از پهنا رشد می کنند و گل های آن کوچک می باشد.

– آنلیس

این گیاه دارای برگ های تیره است و گاهی اوقات برگ های زرد طلایی نیز در آن ها دیده می شود. برگ های این گیاه می تواند از پهنا تا 30 سانتی متر رشد کند و رشد آن بین 1.8 تا 3 متر می باشد.

– مازری

این گیاه نیز کاملا انبوه است و قد آن تا 2.5 سانتی متر می رسد و و بین آبان تا بهمن گل می دهند .

– تار عنکبوتی

این گیاه برگ های بسیار متنوعی دارد و همچنین در عمق نیز رشد خوبی دارد و گل های آن در فصل آذر و بهمن به خوبی رشد می کند و قد آن می تواند تا 2.5 سانتی متر برسد و برای باغچه های کوچک مناسب هستند.

نور مناسب:

برای پرورش آرالیای برگ پهن باید مکانی را برای آن در نظر بگیرید که از نور کافی برخوردار باشد، این گیاه دوستدار نور با سایه روشن می باشد و به هیچ عنوان گیاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

دمای مناسب:

بهترین دما برای نگهداری آرالیای برگ پهن دمایی به اندازه ۱۵ الی ۲۰ درجه است، ترجیحا این گیاه دوست دارد در مکان هایی نگهداری شود که دمای پایینی داشته باشد، زیرا دمای زیاد منجر به رشد علفی ساقه های ان می شود.

میزان آبیاری:

در مورد آبیاری آرالیای برگ پهن باید گفت که بهتر است بگذارید تا سطح رویی خاک کاملا رطوبت خود را از دست بدهد و خشک شود، در فصل سرما از مقدار آبیاری بکاهید، بهتر است از آبی بدون کلر برای آبیاری گیاه استفاده کنید.

رطوبت لازم:

برای گیاه آرالیای برگ پهن باید رطوبت بالایی را برای رشد هر چه بیشتر او تامین کنید، در تابستان ها حتما باید از طریق غبار پاشی رطوبت لازم را تهیه نمایید، همچنین شما می توانید با پر آب کردن زیر گلدانی رطوبت لازم را در اختیار گیاه قرار دهید، توجه داشته باشید که سطح زیرین گلدان با آب در تماس نباشد.

میزان کوددهی:

اگر می خواهید گیاهتان از رشد خوبی برخوردار باشد می توانید از طریق گودهای تقویتی به تقویت گیاهتان بپردازید. کوددهی بهتر است در فصل رشد هر ۲ هفته ۱ مرتبه استفاده شود.

خاک مناسب:

بهترین خاک برای پرورش آرالیای برگ پهن خاکی است با زهکشی بالا، ترجیها بهترین خاک برای این گیاه خاک کمپوست می باشد.

نحوه نگهداری:

این گیاهان در سرمای سخت زمستان آسیب می بینند و ممکن است که برگ های آنان دچار حفرگی و تیرگی شود و گاهی اوقات نیز مشکی بشوند اما با گرم شدن هوا دوباره خود را بازیابی می کنند. در این شرایط می توانید ساقه ها و برگ های آسیب دیده را به راحتی جدا کنید.

در فصل تیر و مرداد کمی از قسمت پایین برگ ها زرد می شود و ممکن است که بریزد. این جزء چرخه طبیعی رشد این گیاه است و جای نگرانی ندارد زیرا می تواند رشد جدید خود را در فصل بهار در پیش بگیرد.

عوض کردن گلدان:

اگر این گیاه را در گلدان کاشته اید هر ساله باید پنج سانتی متر از بالای آن را جدا کنید و از طرفی باید هر دو یا سه سال یک بار آن را در یک گلدان بزرگ تر قرار دهید .

این گیاه در گلدان های بزرگ در پاسیو و بالکن بسیار جذاب می شود.همچنین در مناطق شرجی رشد و رنگ بهتری دارد.

هرس کردن:

بهترین زمان برای هرس کردن این گیاه در اواخر بهار است.

برگ های زرد آن را در اواخر تابستان جدا کنید که با این کار برگ های جدیدتر شروع به رشد می کنند و سالم تر خواهند بود.

برای رشد بیشتر این گیاه باید به هرس کردن آن توجه داشته باشید و همچنین می توانید ساقه های قدیمی را تا آنجا که خراب شده اند، هرس کنید و این ساقه ها را تا جایی نگه دارید که شکل خود را از دست ندهند .

اگر این گیاه از مرکز شلوغ شده باشد، در این موارد می توانید ضخیم ترین ساقه های مرکزی را از انتها ببرید که این کار باعث جریان بهتر هوا و کاهش آسیب های گیاه می شود.بعد از هرس کردن می توانید کود مناسب را به آن بدهید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه آرالیای پهن برگ (نگهداری + پرورش)
top